Výstava připomínající 100 let činnosti Klubu českých turistů v Poděbradech

Výstava připomínající 100 let činnosti Klubu českých turistů v Poděbradech

KCT Podebrady perexV přízemí Poděbradské knihovny je od půli března přibližně do jeho konce ke shlédnutí výstava ke100 letům činnosti Klubu českých turistů v Poděbradech. Zakladateli byli dva místní lékárníci - dr. Hellich a dr. Zadina. Na výstavě najdete fotografie, kroniky a dokumenty o tom, jak poděbradští turisté všeho věku nadšeně vandrují po vlastech českých.

I v politicky obtížných a pro mnoho občanů velmi nepříjemných obdobích, která naši zemičku potkala, dala činnost v Klubu českých turistů mnoha místním občanům možnost být šťastnými při společném poznávání naší krásné vlasti a realizovat se třeba v práci s dětmi a mládeží.

FOTOGALERIE

V roce 1968 zakázali mé tchýni Zdeňce Formánkové učit. Práci s mládeží ale milovala. Založila s místními dětmi skupinku Robinsoni, která zpočátku fungovala spíše jako čtenářský klub, ale později se, pod ochranou turistického oddílu, stala místem splněných snů tehdejších poděbradských malých romantických dobrodruhů.

KCT Podebrady 1

Skupinka dětí se rozrůstala. Děti i dospělí vyráželi na společné výpravy do všech částí naší krásné vlasti, a když to šlo, tak i za její hranice. Měli svou klubovnu, kde se pravidelně scházeli, hráli hry a učili se různým dovednostem, které jim při výpravách pomáhaly překonávat překážky a přežít v přírodě. Pořádali společné tábory, nabité poznáním a dobrodružstvím. Všechny své výpravy mají poctivě zpracované a zapsané v krásných kronikách, které jsouna výstavě k prohlédnutí. Dnes se schází již čtvrtá generace dětí původních Robinsonů.

KCT Podebrady 4

O tom, že je turistika zdravá pro tělo i pro duši, svědčí i složení členů Klubu českých turistů, kde na věku nezáleží. Osmdesátiletí turisté hravě lámou rekordy a na cestách za poznáním jdou v první linii. Na výstavě, která je v přízemí Poděbradské knihovny k zhlédnutí od 12. března a potrvá asi dva týdny, jsou na panelech fotografie, ocenění, vlajky, odznaky a různé reálie z činnosti turistů. Nejcennější jsou kroniky, kde je zaznamenán celý turistický život. Nejkrásnější jsou ty psané a malované dětmi. Z nich doslova čiší, jaký do života dostali dar, a kolik to pro ně i dnes znamená.

KCT Podebrady 2

MUDr. Michaela Formánková
Foto: archiv


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Alžběta Bublanová: „Život s panikou mě naučil být silnější. Ovládat svůj život a nespoléhat se pořád na někoho.“

alzbeta bublanova 200Alžběta Bublanová za svou prvotinu, povídkovou sbírku Čtyři stěny (2012), získala od Akademie literatury české ocenění Máchova růže. Kromě beletrie se zabývá také psaním recenzí, rozhovorů, fejetonů a článků. Narodila se 8....

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Hradní kaple doby Lucemburků

Kaple200Architektonický, umělecký a funkční vývoj hradních kaplí představuje zajímavé téma, které dosud nebylo souhrnně zpracováno. Řada dodnes dochovaných hradních kaplí přitom poskytuje zajímavé a kvalitní ukázky středověké nejen sakrální architektury. Kaple b...

Z archivu...


Literatura

Batman má problémy s ptactvem

batman sovi tribunal 200Scott Snyder (Americký upír) s Gregem Capullem (Spawn), který mimo jiné dělal i obaly k deskám kapel jako Korn nebo Disturbed, dali hlavy dohromady a ...

Divadlo

7. ročník divadelního festivalu Pernštejnlove přivítá ansámbly z celé republiky a spouští předprodej

pernstejnlove 200Dny 26. - 30. července budou na Zámku Pardubice opět patřit divadelnímu festivalu Pernštejnlove. Pardubický divadelní open air vstupuje do 7. ročníku naplno, návštěvníci se mohou těšit na desítku divadelních produkcí, divadlo pro děti i...

Film

Evoluce: Krotitelé sci-fi hmyzu

altFilm Evoluce se od svého vzniku v roce 2001 těší stálé oblibě a nezestárnul dodnes. I na béčkové počítačové animaci totiž můžeme vidět, jak by se život vyvíjel, kdyby nešlo o náhodu, ale jakýsi akcelerovaný záměr.

...