Výstava připomínající 100 let činnosti Klubu českých turistů v Poděbradech

Výstava připomínající 100 let činnosti Klubu českých turistů v Poděbradech

Tisk

KCT Podebrady perexV přízemí Poděbradské knihovny je od půli března přibližně do jeho konce ke shlédnutí výstava ke100 letům činnosti Klubu českých turistů v Poděbradech. Zakladateli byli dva místní lékárníci - dr. Hellich a dr. Zadina. Na výstavě najdete fotografie, kroniky a dokumenty o tom, jak poděbradští turisté všeho věku nadšeně vandrují po vlastech českých.

I v politicky obtížných a pro mnoho občanů velmi nepříjemných obdobích, která naši zemičku potkala, dala činnost v Klubu českých turistů mnoha místním občanům možnost být šťastnými při společném poznávání naší krásné vlasti a realizovat se třeba v práci s dětmi a mládeží.

FOTOGALERIE

V roce 1968 zakázali mé tchýni Zdeňce Formánkové učit. Práci s mládeží ale milovala. Založila s místními dětmi skupinku Robinsoni, která zpočátku fungovala spíše jako čtenářský klub, ale později se, pod ochranou turistického oddílu, stala místem splněných snů tehdejších poděbradských malých romantických dobrodruhů.

KCT Podebrady 1

Skupinka dětí se rozrůstala. Děti i dospělí vyráželi na společné výpravy do všech částí naší krásné vlasti, a když to šlo, tak i za její hranice. Měli svou klubovnu, kde se pravidelně scházeli, hráli hry a učili se různým dovednostem, které jim při výpravách pomáhaly překonávat překážky a přežít v přírodě. Pořádali společné tábory, nabité poznáním a dobrodružstvím. Všechny své výpravy mají poctivě zpracované a zapsané v krásných kronikách, které jsouna výstavě k prohlédnutí. Dnes se schází již čtvrtá generace dětí původních Robinsonů.

KCT Podebrady 4

O tom, že je turistika zdravá pro tělo i pro duši, svědčí i složení členů Klubu českých turistů, kde na věku nezáleží. Osmdesátiletí turisté hravě lámou rekordy a na cestách za poznáním jdou v první linii. Na výstavě, která je v přízemí Poděbradské knihovny k zhlédnutí od 12. března a potrvá asi dva týdny, jsou na panelech fotografie, ocenění, vlajky, odznaky a různé reálie z činnosti turistů. Nejcennější jsou kroniky, kde je zaznamenán celý turistický život. Nejkrásnější jsou ty psané a malované dětmi. Z nich doslova čiší, jaký do života dostali dar, a kolik to pro ně i dnes znamená.

KCT Podebrady 2

MUDr. Michaela Formánková
Foto: archiv


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Vlastimilem Vondruškou u příležitosti završení čtyřdílné Přemyslovské epopeje.

200rozJiž ve středu 25. září vyjde závěrečný čtvrtý díl Přemyslovské epopeje s podtitulem Král básník Václav II. a my všem příznivcům historické literatury a fanouškům přinášíme rozhovor s Vlastimilem Vondruškou!

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Útisk, charita a vyloučení: jak se 19. století stavělo k sociálním problémům

utisk200V Plzni se každoročně pořádají setkání věnovaná problematice 19. století - a přednesené příspěvky pak zpravidla vycházejí knižně, v posledních letech zásluhou nakladatelství Academia. Tato chvályhodná tradice se odvíjí více než tři desetiletí a jejím n...

Z archivu...


Literatura

PAŘÍŽSKÁ NEZNÁMÁ ZAKOUTÍ

Tajnosti 200Pro milovníky tohoto krásného města na Seině je určena půvabná knížka Katii Chapoutierové  o málo známých místech, kam „cestovky“ své turisty nevozí a přesto nebo právě proto jsou velmi zajímavá.

...

Divadlo

V Pointě vyšla knižně ztracená divadelní komedie Ženy a sluhové španělského dramatika Lope de Vegy

zeny-a-sluhove200V online nakladatelství Pointa vyšla knižně veršovaná nadčasová divadelní komedie Ženy a sluhové o milostném trojúhelníku z pera mistra slova světoznámého španělského autora Lope de Vegy.

...

Film

Racek Jonathan Livingston: svoboda je cennější než cokoli jiného
ImageV úterý 6. března 2012 nabídne Česká televize všem zájemcům o emotivně hluboký zážitek snímek Racek Jonathan Livingston. Jeho příběh má u nás hluboké kořeny: před třemi desítkami let zaujal návštěvníky Lyry Pr...