Výstava připomínající 100 let činnosti Klubu českých turistů v Poděbradech

Výstava připomínající 100 let činnosti Klubu českých turistů v Poděbradech

Tisk

KCT Podebrady perexV přízemí Poděbradské knihovny je od půli března přibližně do jeho konce ke shlédnutí výstava ke100 letům činnosti Klubu českých turistů v Poděbradech. Zakladateli byli dva místní lékárníci - dr. Hellich a dr. Zadina. Na výstavě najdete fotografie, kroniky a dokumenty o tom, jak poděbradští turisté všeho věku nadšeně vandrují po vlastech českých.

I v politicky obtížných a pro mnoho občanů velmi nepříjemných obdobích, která naši zemičku potkala, dala činnost v Klubu českých turistů mnoha místním občanům možnost být šťastnými při společném poznávání naší krásné vlasti a realizovat se třeba v práci s dětmi a mládeží.

FOTOGALERIE

V roce 1968 zakázali mé tchýni Zdeňce Formánkové učit. Práci s mládeží ale milovala. Založila s místními dětmi skupinku Robinsoni, která zpočátku fungovala spíše jako čtenářský klub, ale později se, pod ochranou turistického oddílu, stala místem splněných snů tehdejších poděbradských malých romantických dobrodruhů.

KCT Podebrady 1

Skupinka dětí se rozrůstala. Děti i dospělí vyráželi na společné výpravy do všech částí naší krásné vlasti, a když to šlo, tak i za její hranice. Měli svou klubovnu, kde se pravidelně scházeli, hráli hry a učili se různým dovednostem, které jim při výpravách pomáhaly překonávat překážky a přežít v přírodě. Pořádali společné tábory, nabité poznáním a dobrodružstvím. Všechny své výpravy mají poctivě zpracované a zapsané v krásných kronikách, které jsouna výstavě k prohlédnutí. Dnes se schází již čtvrtá generace dětí původních Robinsonů.

KCT Podebrady 4

O tom, že je turistika zdravá pro tělo i pro duši, svědčí i složení členů Klubu českých turistů, kde na věku nezáleží. Osmdesátiletí turisté hravě lámou rekordy a na cestách za poznáním jdou v první linii. Na výstavě, která je v přízemí Poděbradské knihovny k zhlédnutí od 12. března a potrvá asi dva týdny, jsou na panelech fotografie, ocenění, vlajky, odznaky a různé reálie z činnosti turistů. Nejcennější jsou kroniky, kde je zaznamenán celý turistický život. Nejkrásnější jsou ty psané a malované dětmi. Z nich doslova čiší, jaký do života dostali dar, a kolik to pro ně i dnes znamená.

KCT Podebrady 2

MUDr. Michaela Formánková
Foto: archiv


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

„Natěšená, múzami políbená, týmově sladěná, připravená a maličko nabroušená“. To je kapela Dolls In The Factory

Dolls in the Factory 200Čtveřice Dolls in the Factory z Frýdku-Místku není na tuzemské hudební scéně nováčkem. Za svoje působení vydala EP Hurricane (2012) a album Statues (2013). Píseň Believe zazněla ve filmu Křídla Vánoc (2013) a se songem Ch...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Jak se na vesnici žilo

etno 200Lidovou kulturou - nejen vesnice, ale také města - se odborníci zabývají více než půldruhého století. Nejprve vycházely dílčí průzkumy (například Krolmusovy nebo Zíbrtovy), později převážila snaha dosáhnout co nejširší mnohostrannosti. Komplexní národo...

Z archivu...


Literatura

Jak se zbavit kil – stálé téma dne

kni 200Hubneme a hubneme a hubneme. K tomu nás nabádá tisk, rozhlas i televize. Chodí nám nevyžádané e-maily na zaručeně dokonalé prostředky, které nám zajistí lepou postavu. Úspěšní jsou přece jen ti štíhlí – kdo nezvládá vlastní váhu, nezvládá...

Divadlo

Unikátní akce: Festival Tanec Ostrava

festival tanec ostravaLetos se již po 12. uskuteční jediná přehlídka soudobého tance, fyzického a pohybového divadla v Ostravě. Unikátní akce zve příznivce ladného i nekonvenčního umění, kde schopnost ‚čtení mezi řádky‘ je více než vítanou. O čem, že j...

Film

Temná a zdařilá minisérie Pustina vyšla na DVD

pustina perexV letošním „masarykovském“ šílenství na Českých lvech mohlo klidně zaniknout, že se předávala i cena za Nejlepší dramatický televizní seriál, kterou si odnesli tvůrci osmidílné série s názvem Pustina. Tu vyprodukovala televizní stanice HBO a ...