Povídání o Beskydech perem historika Petra Juřáka

Povídání o Beskydech perem historika Petra Juřáka

Beskydy: Údolím řeky Ostravice

Nakladatelství Regia vydalo novou knihu frýdecko-místeckého historika Petra Juřáka o Beskydech. Zatímco první díl nazval Ve stínu Lysé Hory (2017), v další knize se vydal Údolím řeky Ostravice. Knihu ocení zejména milovníci Beskyd a místní rodáci, kteří se dozví spoustu zajímavých historických informací o svém rodném kraji a kouzelných podhorských vesničkách i jejích obyvatelích.

Beskydy: Údolím řeky Ostravice

V našem již druhém povídání o Beskydech povedou naše kroky krajem kolem řeky Ostravice. Její voda byla víc než životadárná, dala totiž vzniknout i množství dílen, provozoven či manufaktur. Podél jejího toku potkáme mnoho větších i menších obcí a s mnohdy pozoruhodnými dějinami a ještě zajímavějšími událostmi. Namátkou jmenujme obec Ostravici nebo Bílou. Hlubokými beskydskými údolími se dostaneme na nejvyšší místa, jež jsou mnohde korunována historickými turistickými chatami, jež k Beskydům neodmyslitelně patří.

Zajímá vás, jak lidé kdysi ve vesnicích žili, co jim poskytovalo obživu? Jak se bavili? Nebo jak a kde se vzdělávaly děti? Ano, ani staré školičky a školy a jejich učitelé v knize nechybí, dokreslují mnohovrstevnatou historii zdejšího kraje, v němž svého času kvetlo také pašeráctví.

Navštívíme nespočet kaplí a kapliček, kostelíků zachovaných i dávno zapomenutých, které mají v historii tohoto regionu své nezastupitelné místo.

Seznámíme se s mnoha rodáky, kteří se nesmazatelným způsobem zapsali do dějin tohoto kraje, ba co víc – už si bez nich mnohá místa ani nedokážeme představit. Víte, že Petr Bezruč byl v útulně U Švarné Hanky domovníkem? Stačí jen se ponořit do časů minulých a pozorně vnímat…

A co třeba Gruň, Bílý Kříž, Frýdlant nad Ostravicí, Staré Hamry a další místa? Jejich výčet by byl příliš dlouhý, ale o všech se dočtete. Pojďte s autorem knihy cestou i necestou, dívejte se, naslouchejte a objevujte, co vám kraj kolem řeky Ostravice důvěrně sděluje. Nebudete zklamáni.

O autorovi

Mgr. et Mgr. Petr Juřák. Vystudoval studijní program historie, archivnictví a pomocné vědy historické na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Byl zaměstnán jako odborný archivář Archivu města Plzně, od roku 2001 pracuje jako historik Muzea Beskyd Frýdek-Místek.

Hodnocení knihy

Beskydy mají svou historii i nezaměnitelný genius loci. Historik Petr Juřák se ve svém barvitém vyprávění zaměřuje na obyčejné lidské životy, zajímavosti a historii konkrétních míst, rozvoj manufaktur a způsob obživy, lesnictví a hospodářství, nechybí ani vtipné perličky a spousta informací, o nichž neměli ponětí ani místní rodáci. Kniha je rozdělena na jednotlivé obce, v nichž si i vy, můžete najít tu svou. Publikace je také proložena množstvím historických fotografií a dalších ilustrací, které skvěle dokumentují beskydskou historii i celkovou atmosféru. Za mě je to vysoce kvalitní čtení, pečlivě zpracované a čtivě napsané a jakožto beskydská rodačka a obyvatelka Čeladné tuto knihu doporučuji k přečtení všem, zejména místním lidem žijícím v této oblasti.

Ukázka z knihy

V roce 1908 byl prý na Smrku zastřelen na dlouhou dobu poslední medvěd v Beskydech. V roce 1976 se pravděpodobně z Malé Fatry do okolí Smrku zatoulala medvědice s mládětem. Medvědi začali do Moravskoslezských Beskyd pronikat přes Kysucké vrchy, Slovenské Beskydy a Javorníky. Určitý podíl na tom měl selektivní odstřel dospělých samců, který na Slovensku probíhal od 60. let 20. století (...)

Pytláci považovali lesmistry za své nepřátele. Pokud se navíc cítili z jejich strany domněle či skutečně ohroženi, neváhali proti nic použít zbraň. Jedna pytlácká historka připomíná událost, kdy hajnému hrozila smrt, zachránila jej ale pytlákova lovecká vášeň. „Raz sem ti, synku, vypil kerysik židlik – samohonky. A v noci sem němuh usnuť. Eště ku temu, že byl měsíc v uplňku. Převracal sem se v posteli zprava doleva a zleva doprava, ež mi napadlo: Či něviš, Vincku, jak chodi za uplňka srněc vodu piť. Tuž tej noci sem zebral pažbu pod kabot, lauf strčil do gati a vojó za srňcem,” popisoval Vincek Literák (...)

Ne vždy to skončilo takto dobře. Pomníček pod Kněhyní připomíná jednu zbytečnou a tragickou smrt. Na tomto místě byl zastřelen arcibiskupský lesmistr Edmund Böhm z Čeladné. Okolnosti jeho smrti poté začaly žít vlastním životem. Ve vyprávění lidí se měnily postavy vrahů i vražedné nástroje (...)

Petr Juřák


Název: Beskydy - Údolím řeky Ostravice
Autor: Petr Juřák
Počet stran: 224
Nakladatelství: Regia
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 100 %

https://www.nregia.cz/petr-jurak--tajemne-stezky-beskydy-udolim-reky-ostravice/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Václav Neckář - rozhovor pro festival Benátská! s Impulsem

neckar 2Na jedinečném festivalu Benátská! s Impulsem, který se bude konat 25. – 28. července 2019 v areálu ve Vesci u Liberce, vystoupí také Václav Neckář i s jeho kapelou Bacily a v doprovodu smyčcového kvarteta! Na co se těší a jaká vystoupení si rozhodně...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

I v dnešní době mnoho lidí peče pecen

pecem pecen200V tomto článku bude řeč o kvásku, chlebu a především projektu Pečempecen.cz. Přečtěte si v rozhovoru s Julianou Fischerovou o čem...

Z archivu...


Literatura

Bear Grylls uvádí Extrémy naší planety

extremy nasi planety 200V březnu vydalo nakladatelství Pikola poučnou knihu britského dobrodruha Beara Gryllse Extrémy naší planety. Podíváme se pod pokličku těch nej- věcí, zvířat, přírodních úkazů a dalších podivuhodností po celém širém světě...

Divadlo

Zdenek Merta a jeho hosté si zahrají u klavíru v Městském divadle Brno

merta200Kdo zná Zdenka Mertu více než jen jako výtečného klavíristu z divadelních a koncertních sálů, ví, že je tento muž výborným a vtipným společníkem, šarmantním svůdcem nečekaných myšlenek a také pozoruhodným vypravěčem s uměním naslouchat jiným. Na hudbu po...

Film

Časopis Film.sk oslavuje pätnásť rokov

Film sk 200Mesačník o filmovom dianí na Slovensku Film.sk, ktorý vydáva Slovenský filmový ústav si tento rok pripomína pätnásť rokov od svojho vzniku. Jeho novembrové číslo je tematicky zamerané na výročie časopisu a približuje ho v prem...