Povídání o Beskydech perem historika Petra Juřáka
Kultura21.cz

Povídání o Beskydech perem historika Petra Juřáka

Beskydy: Údolím řeky Ostravice

Nakladatelství Regia vydalo novou knihu frýdecko-místeckého historika Petra Juřáka o Beskydech. Zatímco první díl nazval Ve stínu Lysé Hory (2017), v další knize se vydal Údolím řeky Ostravice. Knihu ocení zejména milovníci Beskyd a místní rodáci, kteří se dozví spoustu zajímavých historických informací o svém rodném kraji a kouzelných podhorských vesničkách i jejích obyvatelích.

Beskydy: Údolím řeky Ostravice

V našem již druhém povídání o Beskydech povedou naše kroky krajem kolem řeky Ostravice. Její voda byla víc než životadárná, dala totiž vzniknout i množství dílen, provozoven či manufaktur. Podél jejího toku potkáme mnoho větších i menších obcí a s mnohdy pozoruhodnými dějinami a ještě zajímavějšími událostmi. Namátkou jmenujme obec Ostravici nebo Bílou. Hlubokými beskydskými údolími se dostaneme na nejvyšší místa, jež jsou mnohde korunována historickými turistickými chatami, jež k Beskydům neodmyslitelně patří.

Zajímá vás, jak lidé kdysi ve vesnicích žili, co jim poskytovalo obživu? Jak se bavili? Nebo jak a kde se vzdělávaly děti? Ano, ani staré školičky a školy a jejich učitelé v knize nechybí, dokreslují mnohovrstevnatou historii zdejšího kraje, v němž svého času kvetlo také pašeráctví.

Navštívíme nespočet kaplí a kapliček, kostelíků zachovaných i dávno zapomenutých, které mají v historii tohoto regionu své nezastupitelné místo.

Seznámíme se s mnoha rodáky, kteří se nesmazatelným způsobem zapsali do dějin tohoto kraje, ba co víc – už si bez nich mnohá místa ani nedokážeme představit. Víte, že Petr Bezruč byl v útulně U Švarné Hanky domovníkem? Stačí jen se ponořit do časů minulých a pozorně vnímat…

A co třeba Gruň, Bílý Kříž, Frýdlant nad Ostravicí, Staré Hamry a další místa? Jejich výčet by byl příliš dlouhý, ale o všech se dočtete. Pojďte s autorem knihy cestou i necestou, dívejte se, naslouchejte a objevujte, co vám kraj kolem řeky Ostravice důvěrně sděluje. Nebudete zklamáni.

O autorovi

Mgr. et Mgr. Petr Juřák. Vystudoval studijní program historie, archivnictví a pomocné vědy historické na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Byl zaměstnán jako odborný archivář Archivu města Plzně, od roku 2001 pracuje jako historik Muzea Beskyd Frýdek-Místek.

Hodnocení knihy

Beskydy mají svou historii i nezaměnitelný genius loci. Historik Petr Juřák se ve svém barvitém vyprávění zaměřuje na obyčejné lidské životy, zajímavosti a historii konkrétních míst, rozvoj manufaktur a způsob obživy, lesnictví a hospodářství, nechybí ani vtipné perličky a spousta informací, o nichž neměli ponětí ani místní rodáci. Kniha je rozdělena na jednotlivé obce, v nichž si i vy, můžete najít tu svou. Publikace je také proložena množstvím historických fotografií a dalších ilustrací, které skvěle dokumentují beskydskou historii i celkovou atmosféru. Za mě je to vysoce kvalitní čtení, pečlivě zpracované a čtivě napsané a jakožto beskydská rodačka a obyvatelka Čeladné tuto knihu doporučuji k přečtení všem, zejména místním lidem žijícím v této oblasti.

Ukázka z knihy

V roce 1908 byl prý na Smrku zastřelen na dlouhou dobu poslední medvěd v Beskydech. V roce 1976 se pravděpodobně z Malé Fatry do okolí Smrku zatoulala medvědice s mládětem. Medvědi začali do Moravskoslezských Beskyd pronikat přes Kysucké vrchy, Slovenské Beskydy a Javorníky. Určitý podíl na tom měl selektivní odstřel dospělých samců, který na Slovensku probíhal od 60. let 20. století (...)

Pytláci považovali lesmistry za své nepřátele. Pokud se navíc cítili z jejich strany domněle či skutečně ohroženi, neváhali proti nic použít zbraň. Jedna pytlácká historka připomíná událost, kdy hajnému hrozila smrt, zachránila jej ale pytlákova lovecká vášeň. „Raz sem ti, synku, vypil kerysik židlik – samohonky. A v noci sem němuh usnuť. Eště ku temu, že byl měsíc v uplňku. Převracal sem se v posteli zprava doleva a zleva doprava, ež mi napadlo: Či něviš, Vincku, jak chodi za uplňka srněc vodu piť. Tuž tej noci sem zebral pažbu pod kabot, lauf strčil do gati a vojó za srňcem,” popisoval Vincek Literák (...)

Ne vždy to skončilo takto dobře. Pomníček pod Kněhyní připomíná jednu zbytečnou a tragickou smrt. Na tomto místě byl zastřelen arcibiskupský lesmistr Edmund Böhm z Čeladné. Okolnosti jeho smrti poté začaly žít vlastním životem. Ve vyprávění lidí se měnily postavy vrahů i vražedné nástroje (...)

Petr Juřák


Název: Beskydy - Údolím řeky Ostravice
Autor: Petr Juřák
Počet stran: 224
Nakladatelství: Regia
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 100 %

https://www.nregia.cz/petr-jurak--tajemne-stezky-beskydy-udolim-reky-ostravice/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Na paletě „Paleta“.

lakoma barka 200V pátek 8.11. si mohli milovníci českokrumlovské kapely Lakomá Barka v sále pivovaru Eggenberg vychutnat koncert, který byl věnován křtu nového CD Paleta. Kapelnice folkové kapely Lakomá Barka...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Čtěte také...

Projekt Gloria musaealis

Muzea200Ke vzniku soutěže v roce 2002 přispěla snaha zvýšit prestiž muzejních institucí a posílení chápání smyslu existence významné části národního kulturního dědictví. O udělení ceny Gloria musaealis rozhoduje ministr kultury České republiky po doporučení por...

Z archivu...


Literatura

Sestry – minulost a přítomnost se propojují

 

sestryPříběh začíná roku 1993 v květnu, kdy jsou na břehu jezera nalezeny dvě zavražděné mladé dívky. Jsou přivázány ke stromu silnými provazy, oblečené do šatů k prvnímu svatému přijímání a jedné z nich visí na krku dřevěný křížek. Obě plavovlasé a stejné...

Divadlo

Komediomat: “Vždycky se snažíme o určitou míru kultivovanosti a inteligentní humor.”
ImageMáte rádi Whose Line Is It Anyway? Nebo českou či slovenskou Partičku? Pak si jistě rádi přečtete rozhovor s improvizační partou Komediomat, která brázdí česká divadla a přináší do nich smích, ú...

Film

RETRO: Návrat k Rambovi
ImageRambův příběh je známý už velmi dlouhou dobu. Je to už téměř 30 let, kdy byl uveden do kin první díl. I když se může film na první pohled jevit poněkud omšele, vracím se k němu proto, že byla pro jeho natočení použita celá řada (na tu dobu) novátorsk...