Sviatok všetkých svätých
Kultura21.cz

Sviatok všetkých svätých

sviatok svetych 3Sviatok všetkých svätých je spomienkou na našich blízkych a známych. V žiare sviečok si pripomíname, kým boli a čo všetko sme s nimi trávili. Je to len chvíľka, ale akoby opäť ožili v našich pamätiach a srdciach, ktoré často nevedia prijať, že už nie sú medzi nami. Čím je spomienka čerstvejšia, tým je to pre nás bolestivejšie. Často krát sa stane, že sa prichytíme aj pri tom, že nám vyhŕkne slzička a skotúľa sa nám po líci. Mali sme ho radi, ale už nie je viac medzi nami. To, že sme tu pri jeho hrobe, je našou útechou a chceme si zachovať to, kým bol, a zároveň mu tým prejaviť úctu, a to ako si ho nesmierne vážime.

sviatok svetych 4

Nevieme vrátiť čas, a preto by sme mali mať na pamäti, aby sme k svojim blízkym a známym, na ktorých nám záleží, boli ohľaduplní a láskaví, lebo nikdy nevieme, kedy ich môžeme stratiť. Mali by sme si vedieť odpúšťať a prejavovať náklonnosť, či povedať slová, ktoré máme na srdci, lebo nevieme, ako dlho budeme na tomto svete. Ak si to neuvedomíme pokiaľ sme s nimi, mohlo by nás mrzieť, že sme s ními netrávili viac času alebo nepovedali, čo sme chceli. Nič nie je také dôležité a všetko môže počkať, len nie čas, ktorý strávime s tými, ktorých máme radi.

sviatok svetych 2

Pred naši predkami, kresťanmi, pohania praktizovali staroveké tradície, pretože podľa ich predstáv sa duše mŕtvych zúčastňujú na dôležitých udalostiach rodiny, preto si ich pripomínali rôznymi rituálmi a obradmi. Z novšej histórie vieme, že hodnostári východnej cirkvi ustanovili tento sviatok na 1. novembra už v 4. storočí. Na Slovensku ho však slávime od roku 1994.


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Klára Cibulková: „Stvořit hlasem představu“

Klara Cibulkova 200Ve vydavatelství OneHotBook právě vyšla audiokniha DNA od islandské autorky Yrsy Sigurðardóttir. Namluvila ji herečka Klára Cibulková, se kterou vám nyní přinášíme rozhovor.

...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Deset poutních cest západní Evropy v jedné knize

 

Poutní cestyKaždé poutní místo má svůj příběh. Na cestách, co k nim vedou, stále můžeme potkávat architekturu dané doby, která přetrvala. Jen krajina v okolí se mnohdy změnila a tím i některé trasy. Derry Brabbs v knize...

Z archivu...


Literatura

Cesta za žlutým trikotem přes mrtvoly

CernyTrikot 200V nakladatelství Kniha Zlín vyšel v červnu thriller z prostředí Tour de France s názvem Černý trikot. Nemusíte šlapat do pedálů, ale do stránek byste mohli.

 

...

Divadlo

Švandovo divadlo pořádá Den otevřených dveří: nabídne prohlídky, pátrání po ukradeném předmětu i večerní show před budovou

svandovo divadlo 200Oblíbený Den otevřených dveří s prohlídkami pro veřejnost chystá v úterý 8. září pražské Švandovo divadlo. Divadlem a jeho zákulisím provedou zájemce například herečky Bohdana Pavlíková, Natálie Řehořová, Marie Štípková, herec O...

Film

Ekonomika Hollywoodu

epstein Ekonomika hollywoodu200Americkým filmovým průmyslem protékají neuvěřitelné sumy, mnohonásobně převyšující český rozpočet - a mezi přední badatele, kteří se mnohasměrnými toky peněz zabývají, patří také Edward Jay Epstein<...