Útěky z pekla – když vůle přežít je větší než strach ze smrti
Banner

Útěky z pekla – když vůle přežít je větší než strach ze smrti

Tisk

 

big uteky-z-pekla-tP0-268429Představte si, že během pár dní ztratíte celý svůj dosavadní život. Musíte opustit domov, protože už vám prostě nepatří, nemáte nárok ho vlastnit. Jste převážený - často bez vody a jídla – dlouhé hodiny neznámo kam. Po vystoupení z transportu přestáváte existovat. Nejdříve se rozhodne o tom, zda máte právo žít, aspoň na nějaký čas, dokud budete užitečný. Ztratíte jméno a identitu - stanete se číslem.

Kniha útěky z pekla vychází pod nakladatelstvím Epocha a je to již její druhé, přepracované a doplněné vydání. Vypráví šest válečných příběhů, šest svědectví lidské odvahy. Jejich prostřednictvím se dozvídáme nejen o osudech aktérů, ale taky se nám poodkrývá hrůznost nacistického běsnění. Jedním z příběhu je útěk dvou mladých slovenských mužů z Osvětimi jen proto, aby podali svědectví o tom, co se v tomto koncentračním táboře a v mnohých jemu podobných děje. Nacisté totiž stále veřejnosti tvrdí, že tyto tábory jsou pouze pracovní a je v nich možné dokonce normálně žít. A tak si mladí muži uvědomují, že musí nejen uprchnout, ale sesbírat i co největší počet důkazů, aby jim skeptická židovská veřejnost vůbec uvěřila jejich příběh. Mnozí z nich totiž považují zprávy z koncentračních táborů za natolik neuvěřitelné, že se od nich prostě odvrací a prohlašují je za nesmyslné a přehnané. A tak se pravda o tom, co se vlastně děje, dozvídá veřejnost skoro až ke konci války. 

V příběhu se setkáváme ale také i s druhou stranou lidství – s laskavostí, odvahou, nezištnou pomocí od cizích lidí, kteří tímto riskovali své vlastní životy. Ukazuje to, že nic není černobílé a v každém světle je trocha tmy a naopak. Při čtení knihy mi došlo, že téma 2. světové války je stále živé a v mnohém i aktuální. Stačí jedna ideologie, pár hesel, trocha rasové či etnické nesnášenlivosti, přesvědčení o vlastní výjimečnosti a lidí, co jsou ochotni odvrátit zrak jinam. Při pohledu zpět na vše, co se tehdy odehrávalo, docházejí slova. Co všechno jsou někteří lidé schopni konat na druhých, bez výčitek svědomí, jen z přesvědčení o své pravdě a „správné“ ideologii. Byla bych ráda, kdyby se dalo říci, že toto je už minulost, ze které jsme se poučili a posunuli se dál. Bohužel někdy se zdá, že opak je pravdou.

big uteky-z-pekla-tP0-268429

O autorech:

Miroslav Moulis:

je český spisovatel narozen 30. dubna 1921 v Praze. Dlouho ovšem rodina v Praze nepobyla. V roce 1923 se přestěhovala do Plzně, kde  Miroslav Moulis vystudoval Masarykovo reálné gymnázium. Zajímal jej veřejný život a založil studentský spolek Národní hnutí pracující mládeže. Za jeho aktivity byl zadržen gestapem a odsouzen na 2,5 roku do vězení, podobně jako jeho otec, který byl zajat dvakrát. Poprvé v roce 1918 a podruhé v roce 1943, kdy už trestu neuniknul a byl nacisty popraven. Miroslav Moulis sám na svobodě moc nepobyl a byl zadržen znovu a rovnou bez soudu odvezen do Malé pevnosti Terezín, a poté do Osvětimi. Zde pobyl krátce a následně byl přemístěn do Buchenwaldu, kde strávil zbytek války do 11. Dubna 1945, než tábor osvobodili Američané. Napsal řadu knih věnovaných tématice 2. světové války a o svých osobních zážitcích, například To byl Buchenwald, Neviditelná fronta, Život plný nenávisti, Vlaky do neznáma. Prvního vydání knihy Útěky z pekla se již nedožil, zemřel roku 2010.

Roman Cílek: se narodil  v roce 1937 v Českých Budějovicích. Ve svých deseti letech se přestěhoval s rodinou do Prahy, kde žije doteď. Absolvoval Gymnázium v Praze a ve své literární činnosti se zaměřil na literaturu faktu, beletrii a kriminální příběhy. V letech 1966-1969 působil jako redaktor v časopise Československý voják a od roku 1969 až do roku 1989 v časopise Konstruktivák, už na pozici vedoucího redaktora. Přes deset let je kmenovým autorem nakladatelství Epocha, spolu zakládal Klub autorů literatury faktu a českou sekci AIEP – celosvětového sdružení autorů detektivní literatury. Z jeho děl literatury faktu můžeme jmenovat například Smrt na prahu života, Poslední mrtví, první živí nebo Dva ze tří musejí zemřít. Píše také ještě pod pseudonymy Vilém Pavlík a Zdeněk Roman.

Ukázka z knihy:

„Nacházíte se na území pracovního tábora Osvětim – Birkenau. Jste pod ochranou zbraní SS. Zachovejte klid. Budete společně ubytováni v odděleném táboře. Ujišťuji vás, že nebude ublíženo nikomu, kdo se podřídí našim pokynům“. Byla to obludná lež.

Následujícího rána většina z těch, kteří byli takto osloveni, šla přímo do plynu. Ti, co zbyli, převlékli do pruhovaných hadrů a francouzský vězeň, který byl tímto úkolem pověřen, jim vytetoval na paži číslo. Vítězslav Lederer obdržel číslo 170 521. Pak je nahnali do jednoho z baráků, který byl dlouhý asi padesát metrů, nebyly tam ani skříně či věšáky, nakupeny tu byly jen palandy v několika řadách nad sebou a na nich leželi převážně nemocní a zubožení vězňové. Uvnitř baráku se netopilo, ačkoliv venku prosincově mrzlo. I to svým způsobem naznačovalo, že s dlouhým životem lidí, jenž tu nuceně drželi, se jaksi nepočítá.

Název: Útěky z pekla
Autor: Roman Cílek a Miroslav Moulis
Žánr: válečná literatura faktu
Vydáno: 2019
Stran: 146
Vydalo nakladatelství: Epocha
Hodnocení: 95 %

Lenka recenze1

Foto: Lenka Kališová

 


 

Přihlášení



Skotské pobřeží, nevlídné počasí, typické fish and chips, vůně ryb i bahna v románu Letní nebe

Letní nebe vás vezme na sychravý skotský venkov nebo do dubajského horka. Perfektní kombinace, která už sama o sobě zanechá čtenářský dojem. Je to jedna z těch knížek, kterou i po několika letech vezmete do ruky a řeknete si… „jooo, to si pamatuju“. A protože si nebudete pamatovat děj, ale jen parádní atmosféru, tak se začtete znova. Ostatně, děláte to? Čtete knížky podruhé?

Tenis - Magické momenty

V tenise nacházíme tytéž základní prvky jako v každodenním životě. Tenis je souboj dvou gladiátorů v aréně, kteří za jediné zbraně mají raketu a odhodlání. Tenis je víc než sport, tenis je umění, říkají slavní tenisté.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Já rád hraju všude, ale všechna ta místa, kde vystupujeme, mají něco do sebe, říká bubeník Libor Školný

libor perexV otrokovické rockové kapele GAIA je její bubeník Libor Školný největším srandistou. Jeho smysl pro humor je pověstný a nakažlivý. Civilním povoláním je zlínský rodák svářeč - zámečník, ale k muzice má blízko už odma...

Mnichův průvodce k čistému domu i mysli

V listopadu u nakladatelství Alferia v edici Východní řada vyšla knížečka Mnichův průvodce k čistému domu i mysli od autora jménem Šókei Macumoto. Tento autor se snaží popularizovat buddhismus a přenést jeho principy do každodenního života lidí, třeba právě pomocí úklidu jak mysli, tak svého obydlí.

Čtěte také...

Vyšly Komárkovy Dějiny českého jazyka

dejiny-ceskeho-jazyka 200Ani si příliš neuvědomujeme, že každý jazyk se vyvíjí, že mnohé výrazivo začíná být vnímáno jako zastaralé, přestává se používat, až posléze zaniká, nahrazeno jiným výrazivem, které v průběhu staletí nejspíš potká tentý...

Z archivu...


Divadlo

Mystifikační balábile s velkým orchestrem

Krokodyl ze Svratky200Wolfgang Amadeus Mozart, asi nejnespornější génius evropské hudby. Pro mnohé dokonce symbol geniality jako takové, tolik úchvatné hudby stihl za pouhých pětatřicet let svého života vytvořit. Ze všech oslavných citátů na té...

Film

Mission: Impossible – Fallout vtrhne do pražského kina IMAX o týden dříve!

Mission1 perexOd počátku srpna opět ovládne zdejší kina tajný agent Ethan Hunt, kterého již tradičně ztvárnil oblíbený herec Tom Cruise. Nové, v pořadí již šesté pokračovaní špionážní série MISSION: IMPOSSIBLE nese podtitul FALLOUT a diváci se ho doko...