Člověk a společnost 19. století tváří v tvář katastrofě

Člověk a společnost 19. století tváří v tvář katastrofě

Tisk

clovekaspol perV Plzni se každoročně pořádají mezioborová sympózia věnovaná především předminulému století. Přednesené příspěvky se vydávají knižně – a tato tradice, vinoucí se již čtyři desetiletí, se letos naplnila sborníkem Člověk a společnost 19. století tváří v tvář katastrofě.  Téměř třicet autorů prozkoumalo nejrůznější aspekty zvoleného tématu, katastrofy zkoumali jak v jejich reálném průběhu a dopadu, tak v nejrůznějším uměleckém zpodobnění.
 
 


Podoba katastrof se různila: škála se pohybovala od pohrom přírodních či společenských, člověkem stěží ovlivnitelných, až k neštěstím zaviněným rozličnými technickými novotami. Člověka ohrožovaly povodňové záplavy, požáry (v zahraničí i zemětřesení či výbuchy sopek), před nimiž stěží dokázal někam prchnout. Pověstným se třeba stalo vzplanutí plzeňského farního kostela po úderu bleskem – došlo k tomu dosti neuvěřitelně začátkem února 1835, takže se potvrdilo, že ani tuhá zima nechrání před nenadálou bouří, zvláště když na věži chyběl hromosvod. Početní přihlížející pak zanechali podrobná svědectví textová i výtvarná. Zničující požáry, leckdy si vyžádavší vysoké počty obětí, však postihly i zábavní podniky (divadla, kina), jak osvětlí příklady z Vídně nebo Paříže. Snadno vznítitelné plynové osvětlení, prudce hořlavý filmový materiál a podceněná bezpečnostní opatření, to vše vedlo k tomu, že novodobé kulturní svatostánky vzplály snad po celé Evropě…
V povědomí lidí se dlouhodobě uhnízdily rovněž hospodářské otřesy: rakouský státní bankrot z roku 1811, který ožebračil a do bídy uvrhnul bezpočet lidí, byl upozaděn až mnohem pozdějšími hrůzami, hladovými bouřemi za první světové války, dopady velké hospodářské krize a nejnověji měnovou „reformou“ z roku 1953, ve změkčené verzi následovanou znehodnocením tuzemské měny záhy po pádu komunismu. Do povědomí lidí ovšem vstupovaly i cestovní nehody, ať již postihly železnici nebo se odehrály v počátcích automobilismu. Dopravní neštěstí se tak stala nedílnou součástí všední existence – a zůstala jí podnes.
Všechny tyto katastrofy shrnuje oddíl nazvaný Člověk v ohrožení. Další oddíly přinášejí statě, zkoumající odraz katastrof v literatuře, v divadelním zpodobnění – a to často s katarzním účinkem, kdy teprve zkáza dosavadních jistot přivede k poznání těch pravých hodnot. Na pomoc jsou přizváni takoví spisovatelé jako Karel Václav Rais nebo Jakub Arbes. Vyskytnou se ovšem také témata, která prozrazují spíše okouzlení hrůzami, v českém kontextu vnímanými jako cosi romanticky exotického a především bezpečně vzdáleného – jedná se hlavně o sopečné výbuchy, zejména ty, které se pojí s dávnou minulostí (jako v případě zkázy Pompejí, od níž nás dělí bezmála dvě tisíciletí).
Moderní doba zrodivší i vražednicky výkonné válčení a moderní technika – jmenovitě fotografie, případně film – se protnuly v okamžiku, kdy bylo zapotřebí ovlivnit veřejné mínění ve prospěch jedné či druhé strany konfliktu.  Od poloviny 19. století, tedy od časů krymského konfliktu či americké občanské války, vyvstala otázka, jestli zdánlivě objektivní, nezaujatá, realitě věrná fotografie šíří pravdu či lež, jak na svého příjemce působí. Manipulace se sdělovanými významy vzrušuje od těch dob až k dnešku, propaganda získala cenného pomocníka právě v podobě fotografie. Například otřásající snímek na kost vyhublé holčičky z dob tzv. búrských válek v jižní Africe jednou přesvědčoval o lhostejnosti dívčiných (búrských) rodičů, aby vzápětí vypovídal o strašlivých podmínkách v britském koncentračním táboře, kam bylo zavíráno búrské civilní obyvatelstvo. Psal se rok 1901 a děvčátko se dožilo pouhých sedmi let…

 
clovekaspol 1
 
Autor: Martin Hrdina, Eva Bendová, Kateřina Piorecká (eds.)
Název: Člověk a společnost 19. století tváří v tvář katastrofě
Vydala: Academia, Praha 2017. 376 stran
Hodnocení:  80 %
Foto: kniha

 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

1. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

BMC perex1Březen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům pís...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Advent v Baťově institutu

Advent BataZlínské kulturní centrum sídlící v 14|15 Baťově institutu si na předvánoční čas připravilo mnoho akcí – od výstavek přes speciální čtení po různé dílny pro děti. Naplánujte si nějakou s naším stručným přehlede...


Literatura

Historický román, jemuž náleží přívlastky: děsivý, mrazivý, dech beroucí

ZlaZena perexPřesně tato slova se mi honila hlavou, když jsem četla historický román Zlá žena Marka Pastora. Navíc byly umocněny informací, že jde o zpracování skutečných událostí, které se stal...

Divadlo

Kulturní tip: Triptych Together Alone poprvé 18. července v PONCI

Together Alone Lost4 foto Vojtech Brtnicky nahled (2)Pražské divadlo PONEC 18. července od 20 hodin uvede v předpremiéře triptych Together Alone ukrajinské umělkyně Yany Reuto...

Film

Vyšší princip mravní po woodyallenovsku

iracionalni-muz perexTak jako mnoho lidí každý rok čeká na Vánoce, filmový svět a fanoušci očekávají novinku od Woodyho Allena. Pro rok 2015 slavný režisér nachystal drama ze současnosti a teď si ho díky Magic Boxu můžete doma uložit do své DVD či B...