Film Stroj času prošel zkouškou času

Film Stroj času prošel zkouškou času

Tisk

200 filmStarodávný film Stroj času (1960) je tehdejším Oscarovým snímkem. Dějí se v něm totiž naprosto neuvěřitelné věci. Když pomineme, že byla v té době televize už jakousi samozřejmostí, i tak byl pro lidi nejvíce fascinující prostý pohyb vteřinové ručičky na hodinách.

 

 

 

1s

George je zapálený vědec, kterého zajímají nové a netradiční věci. Jenže žije v době pýchy a předsudku. Tehdy všichni nosili podobné fraky, podobné kravaty, ženy se neoblékaly nijak vyzývavě a každý si myslel to co ostatní. Obecně se to slušelo. George však dává své práci přednost. I když si rád sedne u sklenky koňaku se svými přáteli, aby si za tikotu hodin popovídal o tom, jaké je dnes počasí, posledních několik dní se v jeho životě děje něco mimořádného.

2s

V devatenáctém století, v němž se mezi největší vynálezy zařazují právě tikací hodiny, dokázal postavit stroj času. Námětem k natočení filmu byla novela H. G Wellse a není tak těžké se dovtípit o jak úžasný a neuvěřitelný mechanismus v té době šlo. Jenže soudržné a harmonické prostředí je pro nové vynálezy tak trochu pohroma. Lidi totiž nefascinuje jejich využití, ale hlavně to co by si o nich pomysleli ostatní.

George to tedy nemá lehké. Ovšem je mezi svými dlouholetými přáteli, a tak má doslova a do písmene spoustu času k tomu jim všechno hezky polopatě vysvětlit. Oni mu zezačátku přirozeně nevěří, jenže v baru je pár litrů koňaku a že by v té době člověk někam spěchal, to by se muselo stát něco opravdu výjimečného.

Z toho času jsme zdědili spoustu zvláštních starostí, s nimiž nemáme dnes už vlastně nic společného. Národy se roztahovaly, zabíjely mezi sebou a hranice většiny zemí se měnila každého půl století. I tak inspirativní příběh o vynálezci Georgovi, zavšivené době a jeho stroji času je mnohem aktuálnější, než by se mohlo zdát.

3s

Ve stroji času se pro George otevírá svět plný netušených možností. Jde dopředu a pozoruje ženskou figurínu, jak se ji v průběhu desetiletí zkracují šaty, jak se dům, z něhož „odletěl“ bez jeho přítomnosti mění a když přichází první světová válka, ptá se sám sebe, kam naše lidstvo vlastně spěje.

Aby hlavní hrdina nezastavoval každých 10 let a nežasnul znovu a znovu nad novými sebezničujícími technikami lidí, je při atomové válce v roce 1966 náhodou i se svým strojem času zabedněn v hoře lávy. Musí uplynout mnoho tisíciletí než vítr a déšť rozemele tak pevný kámen. Tím jej tvůrci chytře přesunuli rovnou do nevyhnutelné budoucnosti, která nás všechny čeká.

Po dechberoucí návštěvě osmistého tisíciletí se vrací zpátky. Oči má vytřeštěné, je hladový, špinavý a v jeho jídelně devatenáctého století je všechno zase jak má být. Přátelé businessmani popíjejí koňak, okolo tikají hodiny a všichni jsou zvědaví, kde těch několik dní George vlastně byl. Georgovi přátelé se tváří tak přirozeně a nechápavě, že je to po vyčerpávajícím dobrodružství až neuvěřitelné. Přesto zákony přírody fungují strojově přesně a pro lidi z devatenáctého století je podobná zkušenost nepředstavitelná. To vše má totiž teprve nastat. Říká se, že co člověk nezažije na vlastní kůži, to nemá šanci pochopit. Ono však záleží na tom, jakým hodnotám dáváme ve svém životě přednost. A někdy je harmonická a soudržná současnost mnohem důležitější, než to co nás vlastně čeká.

Stroj času
The Time Machine
Dobrodružný / Sci-Fi / Rodinný USA, 1960, 103 min
Režie:  George Pal
Předloha:  H.G. Wells (kniha)
Hrají:  Rod Taylor, Alan Young, Yvette Mimieux, Tom Helmore, Whit Bissell
Hodnocení: 95%


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Billow: Vzpomínky na osoby, které zmizely z našich životů

Billow 200Billow je jednou z mála českých dream-popových kapel. I když si prošla několikaletou pražskou epizodou, působí ve Veselí nad Moravou. Jejími členy jsou zpěvačka a klávesistka Lenka Zbořilová, kytaristé Jakub Zbořil a Vojtěch Veselý a bubeník Eri...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Kam kráčí Letní filmová škola?

altNapěchovaný program letošní Letní filmové školy, od soboty 21. července 2012 opět pořádané v Uherském Hradišti, pentlí, jako vždy, široký vějíř hostů i doprovodných programů. Organizátorům ani na okamžik nevešlo na mysl, že touha stále bobtnat – v...


Literatura

Připomeňte si před olympiádou nejúžasnější příběhy z ní

nejuzasnejsi pribehy 200Po knize Proč se hraje fotbal jedenáct na jedenáct se Luciano Wernicke pustil do zpracování událostí z olympijských her. Výsledkem je kniha Nejúžasnější příběhy z olympijských her, která vyšla v edici Universum.

Divadlo

Festival Věčná naděje zve s Dismanovým rozhlasovým dětským souborem na představení …a bolelo nebe, inscenaci ze života dětí internovaných v Terezíně

a bolelo nebe200Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internova...

Film

Intelektuální masakr
ImageFilmová adaptace divadelní hry Yasminy Rezy je uváděna jako drama/komedie, což si vlastně naprosto protiřečí. Je to ale nejvýstižnější určení žánru a zároveň hlavní zápletky filmu.
...