Helsinská romance Karaoke blues vstupuje do českých kin

Helsinská romance Karaoke blues vstupuje do českých kin

Tisk

karaokeFinský režisér Aki Kaurismäki je ojedinělou postavou na poli světové kinematografie. Jeho filmy oplývající poetikou zaplivaných putyk, rozbitých půllitrů a dělnických čtvrtí dokázaly okouzlit diváky po celém světě. Se svým nejnovějším snímkem se však vydal žánrově pro něj netradičním – romantickým – směrem. Karaoke blues sleduje nepravděpodobnou love story mezi prodavačkou Ansou, která se nebojí vzepřít každodennímu bezpráví, a dělníkem Holappou, jehož příchylnost k alkoholu mu přináší časté problémy.

Snímek se setkal s obrovským úspěchem u diváků i kritiků a prestižní filmová média nešetří chválou. „Hluboce se do filmu zamilujete,“ píší LA Times. Magazín Deadline mluví o „naprostém filmovém klenotu,“ britský deník Guardian zas o „neskutečně zábavné feel-good komedii v rytmu rock 'n' rollu.“ Příběh čisté lásky doplněný typickým Kaurismäkiho jemně absurdním humorem vstupuje do kin již dnes, 16. listopadu.

Cigaretovým dýmem prodchnutá romance měla svou světovou premiéru v Hlavní soutěži na festivalu v Cannes, odkud si odvezla Cenu poroty a též se stala nejlépe hodnoceným filmem v prestižním žebříčku kritiků, tzv. jury grid. Mezinárodní novinářská asociace FIPRESCI následně filmu udělila i cenu za Nejlepší film roku. Karaoke blues je též jedním z finalistů filmových cen LUX, které každoročně uděluje Evropský parlament.

Film se s velkým úspěchem představil v předpremiéře publiku na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde sbíral nadšené ohlasy kritiků i diváků. 14. listopadu přijela do Prahy osobně snímek představit i kapela Maustetytöt, která si v něm sama zahrála. Předpremiérovou projekci doprovodila vyprodaným koncertem v kině Přítomnost.

kuolleetlehdet-02-photo-malla-hukkanen-c-sputnik

Karaoke blues
Finsko, Německo, 2023 | 81 minut | premiéra: 16. listopadu
■ žánr komedie
■ režie Aki Kaurismäki ■ scénář Aki Kaurismäki ■ kamera Timo Salminen ■ střih Samu Heikillä
■ hrají Jussi Vatanen, Alma Pöysti, Janne Hyytiäinen, Nuppu Koivu, Matti Onnismaa, Martti Suosalo, Sakari Kuosmanen, Alina Tomnikov

Ansa pracuje v supermarketu a své večery obvykle tráví v prázdném bytě. Dělník Holappa zase rád tráví čas s lahví kořalky. Při náhodném setkání v karaoke baru mezi nimi přeskočí jiskra a tito sympatičtí vyděděnci tak mají konečně šanci na věčnou lásku. Dokáží dvě osamělé duše hledající štěstí zdolat nástrahy v podobě nesmělosti, ztracených telefonních čísel, mužovy příchylnosti k alkoholu a dalších nepřejících okolností? Svérázný finský režisér Aki Kaurismäki natočil vlastní okouzlující pojetí osudové romance prodchnuté láskou k filmu a humorem, které na festivalu v Cannes získalo Cenu poroty.


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Vlastimilem Vondruškou u příležitosti završení čtyřdílné Přemyslovské epopeje.

200rozJiž ve středu 25. září vyjde závěrečný čtvrtý díl Přemyslovské epopeje s podtitulem Král básník Václav II. a my všem příznivcům historické literatury a fanouškům přinášíme rozhovor s Vlastimilem Vondruškou!

...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Mezinárodní filmový festival ovládl film Bob a stromy

Karlovy Vary 200Slavnostním zakončením 50. Mezinárodního filmového festivalu, který se konal 11. července v hotelu Thermal, provázel moderátor Marek Eben. Po krátkém úvodu, kdy zažertoval na téma jubilejních festivalových padesátin, pozval na podium ...


Literatura

Jména čísel odhalují nacistické zvěrstvo

cisel200Nakladatelství Ikar ve společnosti Euromedia Group vydalo novou knihu německého publicisty Hanse-Joachima Langa, autora knihy Ženy z bloku 10, v níž odkrývá další zločiny vědců a lékařů ve službách nacistické ideologie. Kniha nese název Jména čísel, s ...

Divadlo

Zlínská inscenace Válka Roseových nebude! pojede na GRAND Festival smíchu

valka roesovych200Inscenaci Válka Roseových nebude! hraje Městské divadlo Zlín od konce prosince 2021. Napsal ji bývalý ředitel divadla Petr Michálek pro sebe a svou manželku Kateřinu Liďákovou. Hra na pomezí skutečnosti a fikce, která se těšila po celý ...

Film

Něžnost

altV roce 1966 celý svět dojalo slavné francouzské milostné drama “Muž a žena“ o lásce naplňující životy ovdovělého muže a osamělé ženy. Režisér Claude Lelouch tímto něžným, vizuálně vzrušujícím filmem o lásce tak poprvé na sebe up...