Antropologický výzkum v kuchyních starých mládenců

Antropologický výzkum v kuchyních starých mládenců

Tisk

kitchen 200Nedávno jsem se přesvědčila o tom, že inspirace může přijít opravdu kdekoliv a kdykoliv. Na přednášce o antropologii nám byl v rámci metod zkoumání doporučen norsko-švédský film Povídky z kuchyně. A jako správný zapálený fanoušek antropologického bádání jsem tento film musela vidět.

 

Jak už jsem naznačila na začátku, film pojednává o antropologickém výzkumu. Pokud o antropologii něco víte, zřejmě ji máte spojenou s objevováním a popisováním exotických kultur. Ale ono po letech zkoumání už cizokrajná neobjevená místa došla, a tak bylo nutné antropologii zase o něco rozšířit. To jistě uvítali i ti vědci, kteří se na cestování do dalekých krajů necítili.
Bent Hamer, který film režíroval a podílel se na scénáři, bude zřejmě českému divákovi poměrně neznámý. Jeho filmografie k dnešnímu dni čítá zatím devět filmů, z nichž se do české distribuce dostaly pouze tři. A možná je to škoda, pokud jsou jeho ostatní filmy tak (skoro) nezúčastněným způsobem působivé. Vybrat si jako téma antropologický výzkum a umět ho zpracovat do lidsky hřejivé podoby, je opravdu umění.

kitchen1


My se ve filmu Povídky z kuchyně dostáváme do období po druhé světové válce, do malé norské vesničky, která se vyznačuje tím, že v ní žije velký počet starých mládenců. Švédský Institut bytové kultury už totiž zmapoval chování žen v kuchyních, a aby své poznání ucelil, byli vyslání pozorovatelé do domovů mužů (je to přece jenom norsko-švédský film a návrháři v IKEA asi  potřebovali ve svých návrzích nové podněty).
Moc krás z Norska bohužel neuvidíte, pohybujeme se téměř pořád v interiéru domu, na jiná místa nás tvůrci filmu moc nepustí. Zatímco se pozorovatel Folke (Tomas Norström) usadil do své pozorovací židle, „pozorovaný subjekt“ Izák (Joachim Calmeyer) mu dělá naschvály, jak jen může a maří tak Folkemu výzkum. Pak ale nastane zlomový bod a oba osamělí muži se proti pravidlům dají do řeči. Toto malé provinění pak ovlivňuje nejen výsledky pozorování, ale také zavedené vztahy v komunitě malé norské vesničky.

kitchen2


Příběh se vyvíjí poměrně pomalu, ale celý je protkán jemným humorem. Budete se těšit, co se stane dál, i po dlouhých chvilkách mlčení obou hlavních protagonistů (opravdu stojí za to vydržet). Příběh, který vás zasáhne a nepustí dlouhou dobu po skončení posledního záběru, a to si vystačí s kuchyní a dvěma muži. Je to i důkaz toho, že i s málem se dají vytvořit velké věci.

Název: Povídky z kuchyně/Salmer fra kjøkkenet
Norsko / Švédsko, 2003, 92 min
Scénář: Bent Hamer, spolupráce: Jörgen Bergmark
Režie: Bent Hamer
Kamera: Philip Øgaard
Hudba: Hans Mathisen
Hrají: Bjørn Floberg, Leif Andrée, Reine Brynolfsson, Sverre Anker Ousdal, Joachim Calmeyer, Tomas Norström, Gard B. Eidsvold, Lennart Jähkel
Distribuce: CinemArt a. s.
Hodnocení:  90 %

Zdroj foto: www.csfd.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Matěj Homola: „S fanynkami jsme měli vždy krásné a kolikrát nadstandardní vztahy. Nerad bych zabíhal do detailů, toto tajemství si střeží každá kapela.“

wohnout homola200Kdo by neznal kapelu Wohnout. Energičtí kluci s výraznými texty a rychlou rytmickou muzikou. Když je slyšíte hrát live, tak vaše nohy zkrátka nezůstanou v klidu a než se nadějete, skáčete jak střelení. Vy si teď můžet...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Film Tělo Duše Pacient nově na YouTube

Tělo-duše-pacient PJak oznámit pacientovi, že jeho diagnóza je vážná? Jak uklidnit matku, jejíž dítě kolabuje? Jak se dokázat rozhodnout v krizové situaci? Lékařská profese vyžaduje nejen detailní znalost diagnostických a léčebných postupů, ale také os...


Literatura

PAŘÍŽSKÁ NEZNÁMÁ ZAKOUTÍ

Tajnosti 200Pro milovníky tohoto krásného města na Seině je určena půvabná knížka Katii Chapoutierové  o málo známých místech, kam „cestovky“ své turisty nevozí a přesto nebo právě proto jsou velmi zajímavá.

...

Divadlo

Epochální výlet rodiny Smolíkovy

smolikovi200„S písní bláznivou a s trochou smůly v patách čtyři klauni jdou, kam, kdo ví kam,…“ Přesně těmito slovy začíná úvodní znělka mnoha generacemi milovaného animovaného seriálu o maďarské rodince Smolíkových a jejich mrzoutském sousedovi Dr. Halířo...

Film

The Circle nabízí leda tak pěkný pohled na Emmu Watson v upnutých riflích

the circle Irena perex

Do kin vstupuje film The Circle, který byl natočen podle knižní předlohy Davea Eggrese vydané česky pod názvem pod názvem Kruh. Bohužel ale nemá moc co nabídnout! Snad jen dvě herecké ...