Vavřinec Menšl: Máme ambici být nejlepší festival v Praze.

Vavřinec Menšl: Máme ambici být nejlepší festival v Praze.

Tisk

3KinoFest perexZ původně skromné přehlídky polských a českých filmů se 3KinoFest během devítileté existence proměnilo v respektovanou kulturní událost, která přináší celý rok do hlavního města nejzajímavější novinky ze středoevropského prostoru. A letošní jubilejní 10. výročí našeho vzniku nemůže být logicky jiné.

 

Začali jsme zostra
Volodymyr Zelenskyj, Michelle Obamová, Cormac McCarthy, Jan Novák a Petra Hůlová na jednom místě. V 3KinoCentrále (V Jámě 1, Praha 1, ll. patro) představilo naše partnerské nakladatelství Argo svůj půlroční ediční plán. Pro všechny, kteří mají rádi kvalitní knihy a nestihli setkání s autory ZDE alespoň videozáznam.

3KinoFest centrala

V únoru a březnu chceme připomenout, že zlu je třeba se aktivně postavit. Pokračování charitativního projektu "Filmem proti ruské agresi” doplní akce k 65. výročí únorového bolševického převratu v ČR.

Film a umění střední Evropy
V letních měsících budou 3 víkendy patřit středoevropské kinematografii. Filmové večery proběhnou venku na Mariánském náměstí v samotném srdci hlavního města Prahy.

3KinoFest Letni kino na Marianskem námesti

Letní kino na Mariánském náměstí

V průběhu celého roku chystáme několik výstav - v současné době je v naší dvorní kavárně Řehoře Samsy (Vodičkova 30, Praha 1) k vidění výstava nepublikovaných děl akademického fotografa Pavla Hudce Ashvera. Třešničkou na dortu bude opět výstava několika znovuobjevených skvostů výtvarného umění, která se uskuteční v listopadu v rámci 10. ročníku 3KinoFest.

3Kino v roce 2022 ve zkratce
V loňském roce se díky 3Kino v Praze odehrálo několik celosvětových filmových premiér. Po dvaceti letech Prahu navštívil legendární fotograf Ryszard Horowitz, který uvedl premiéru dokumentárního filmu ve kterém vystupuje spolu s režisérem Romanem Polańským. Milým hostem charitativní akce "Filmem proti ruské agresi", kterou spolek 3Kino odstartoval na jaře 2022, byla Svjatlana Cichanouska - silná žena, která se postavila běloruskému diktátorovi. Charitativní akce se rozšířila do řady kinosálů nejen v ČR, ale zaujala tvůrce například v Polsku a ve Velké Británii. Mimo jiné i díky ní organizace PostBellum, která organizuje humanitární pomoc na Ukrajině, vybrala nemalé finanční prostředky.

Středoevropské umění se díky aktivitám 3KinoFest dostalo i do veřejného prostoru. Kromě letního kina na Mariánském náměstí ožila i pasáž domu U Nováků (Vodičkova 30, Praha 1), kde se konaly výstavy a promítaly filmy. „Tady chci zdůraznit premiéru filmu Juraje Herze Pasáž, který se právě zde v roce 1996 natáčel. Organizovali jsme filmové a literární semináře i umělecké workshopy.

3KinoFest kurator prof. Ivo Bartecek u obrazu Tamary Łemicke

kurátor prof. Ivo Barteček u obrazu Tamary Łemické

A v neposlední řadě jsme na 24 hodin divákům ukázali originál obrazu (Portrét ženy s hochem) od ikonické malířky 20. století Tamary Łempické. Olej na plátně, který byl sto let považován za ztracený,“ říká Vavřinec Menšl. Podle něho bude jubilejní 10. ročník v tomto nastaveném trendu pokračovat. „Chceme po celý rok divákům nabízet to nejlepší, co se na středoevropském uměleckém poli stane a vrcholem bude - tak jako každý rok - podzimní 3KinoFest. Zcela jedinečná a unikátní přehlídka v ČR propojuje film a umění střední Evropy. Naší ambicí je být nejlepším festivalem v Praze," doplňuje Vavřinec Menšl.

Konkrétní informace k jednotlivým akcím najdete na
www.3kino.cz
www.facebook.com/3Kino/


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Balet a Twerk? V dnešní turbulentní době je třeba upoutat vždy netradičně

balet twerk 200Dva natáčecí dny, 15 lidí na place, 3 kamery, 1 jeřáb a 1 smeták, to je bilance tvorby kontroverzního propagačního videa baletu Národního divadla Brno s názvem Balet a Twerk. Jeho cílem bylo přiblížit ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Brzobohatý, Ruml a Tobrman jako tuláci ve swingové pohádce Adély Zejfartové a jejího orchestru Sunny Swing

swingova pohadka 200Během letošního adventu spatří světlo světa nová česká pohádka. Nebude to však klasická tele-vizní pohádka, ale swingová pohádka. V hlavních rolích krátkého hudebního filmu k písni Jen se s písničkou smát uvidíte zpěvačku a h...


Literatura

Cesta k mým matkám: Bible (nejen) pro adoptované

cesta 200Málokdo z nás se může pochlubit tím, že žije obklopen vlastními rodiči. Více než polovina českých manželství totiž končí rozvodem a stále častěji k oficiálnímu svazku vůbec nedojde. Někdy pokrevn...

Divadlo

Egon Tobiáš: Ten kůň nelže aneb divadelní hra s živými koni, herci a hudebníky

ten kun nelze egon tobiasV rámci projektu Jiřího Ondry a Egona Tobiáše Velký třesk na Malé scéně jsme se zúčastnili premiéry inscenace s tajemným názvem Ten kůň nelže. A nelhal! V netradičním di...

Film

Parazité ve společnosti dnes a kdysi

Parazit perexNa letošním canneském festivalu zvítězil jihokorejský film PARAZIT, který se již v českých kinech promítá, ačkoli oficiální premiéru má stanovenu až na počátek října. Natočil jej Joon-ho Bong (jiný přepis Džun-ho Pon), jenž vynalézavě zužitk...