Slavná císařovna tak, jak ji neznáte

Slavná císařovna tak, jak ji neznáte

Tisk

Korzet perexPíše se rok 1877. Císařovna Sissi (Vicky Krieps) je nejen módní ikonou, ale i ztělesněním ideálu krásy. Její 40. narozeniny se rychle blíží, ona však k oslavám nevidí důvod.

 


Protože si chce zachovat svůj mladistvý vzhled, uzavírá své tělo do stále pevnějšího korzetu. Touží také oprostit se od konvencí a pedantského drobnohledu vídeňského dvora a žít si konečně podle sebe. Podaří se jí to nebo je odsouzena k životu, který bude nenávidět až do samotného konce?

Film oceněný v Cannes
Životopisní drama Korzet je dílem rakouské režisérky Marie Kreutzer, která se rozhodla představit divákům oblíbenou císařovnu z jiného úhlu pohledu, než na jaký jsou zvyklí. Proto se pokusila zobrazit Sissi jako odvážnou ženu, která touží po svobodě. Do hlavní role obsadila lucemburskou herečku Vicky Krieps, která byla za svůj výkon oceněna na filmovém festivalu v Cannes.

Podmanivá hudba, skvělé herecké výkony
I když film vypráví o životě skutečné historické postavy, nedrží se faktů. Události z císařovnina života pozměňuje a doplňuje těmi fiktivními tak, aby všechno dokonale zapadlo do celkového konceptu příběhu, který chce režisérka vyprávět. Tato kombinace skutečného a smyšleného nejen skvěle funguje, ale díky Vicky Krieps, která je jako císařovna naprosto uvěřitelná, nabízí také mnoho podnětů, nad kterými stojí za to se zamyslet.

Korzet

Za zmínku stojí i zdařilé výkony ostatních herců a zvládnutá dobová atmosféra. Originální dějová linka nabídne spoustu překvapivých momentů. Ty jsou podtrženy podmanivou moderní hudbou, kterou si zamilujete, a která spolu s historickými kulisami vytváří fascinující kontrast.

Vnitřní síla nebo bezohledné sobectví?
Režisérka chtěla císařovnu prezentovat jako silnou ženu, která má dost odvahy na to, aby žila po svém. A právě tu se objevuje velký problém, jediný v celém filmu. Tato Sissi totiž není tím, za co ji vydává. Je to nepříjemná a sobecká žena, jejíž touha po svobodě je jen póza a záminka, která jí umožňuje bezohledně manipulovat s lidmi kolem. Odvaha a rozhodnutí vzít život do vlastních rukou se někde ztratily, místo nich se na scénu dostává jen sebestřednost a povýšenost.

Pokud by bylo záměrem ukázat ženu, která se pod tíhou císařských povinností zatvrdila a uzavřela do sebe, a pro kterou bylo sobectví jedinou cestou, jak si zachovat zdravý rozum, fungovalo by to perfektně. Proč je však toto bezohledné sobectví prezentované jako vnitřní síla, vzepření se konvencím nebo dokonce jako snaha žít tak svobodně a nespoutaně, jak to jen jde? To zůstává záhadou.

Korzet 2

KORZET
Původní název: Corsage
Žánr: životopisný, drama, historický Produkce a distribuce: Rakousko, Lucembursko, Německo, Francie, 2022
Scénář: Marie Kreutzer
Režie: Marie Kreutzer
Kamera: Judith Kaufmann
Střih: Ulrike Kofler
Zvuk: Carlo Thoss
Kostýmy: Monika Buttinger
Stopáž: 113 minut
Hudba: Camille
Hrají: Vicky Krieps, Colin Morgan, Finnegan Oldfield, Tamás Lengyel, Alma Hasun, Raphael von Bargen, Aaron Friesz, Manuel Rubey, Katharina Lorenz, Jeanne Werner, Alexander Pschill,

Hodnocení: 65 % 

Zdroj foto: https://www.aerofilms.cz/korzet/ 


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Ohrožený druh“ Trancer se po deseti letech vrací na scénu na parníku Tyrš

trancer 200Před deseti lety hrál po pražských klubech (tehdy jste ho mohli ještě někde zaznamenat pod pseudonymem Pán ostenů), vybudoval si poměrně slušné jméno a trancovými sety bavil mnoho fanoušků a tanečníků. Pak se ale z ničeho nic ztratil a věnoval se...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Racek Jonathan Livingston: svoboda je cennější než cokoli jiného
ImageV úterý 6. března 2012 nabídne Česká televize všem zájemcům o emotivně hluboký zážitek snímek Racek Jonathan Livingston. Jeho příběh má u nás hluboké kořeny: před třemi desítkami let zaujal návštěvníky Lyry Pr...

Literatura

Udělejte si doma nějakou vietnamskou specialitu

vic nez jen vietnamska kucharka200Vydavatelství CPress vydalo nedávno knihu s názvem Víc než jen vietnamská kuchařka. Jak vypadá a co vše v ní najdete? To vám prozradí tato recenze.

 

Divadlo

Tajem staré lišky Báry Hrzánové: Báječný životopis svérázné herečky

hrzanova 200Životopisné knihy jsou mojí vášní. Ne, že bych je vyhledávala, ale když se mi dostanou do ruky, nepohrdnu a patřičně si je vychutnávám: pokaždé totiž mají jinou chuť. Záleží na osobnosti, o které je tu psáno. Jinak si čtu o Nigelle Lawson, jinak o Frediem Mercurym.

...

Film

Letní filmová škola zveřejnila denní program. Dalším hostem festivalu bude Lav Diaz

LFS23 newsletter – 2 (2)Hostem 49. Letní filmové školy Uherské Hradiště bude filipínský režisér, držitel Zlatého lva z Benátek Lav Diaz, který převezme Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. V rámci doprovodného programu vystoupí Davi...