Berlinale uvede nový slovensko-český film Viery Čákanyové Poznámky z Eremocénu

Berlinale uvede nový slovensko-český film Viery Čákanyové Poznámky z Eremocénu

Tisk

Notes from eremocene 200Nejnovější film mezinárodně uznávané slovenské režisérky Viery Čákanyové bude mít světovou premiéru na 73. ročníku Berlinale. Jeden z nejprestižnějších světových festivalů kategorie A zařadil slovensko-český snímek Poznámky z Eremocénu do sekce Forum, zaměřené na progresivní autorské filmy. Zvláštní a hravá audiovizuální pohlednice, kterou režisérka posílá do nejisté budoucnosti, je hluboce osobní úvahou o potenciálu moderních technologií řešit složité globální problémy, jako je změna klimatu a krize zastupitelské demokracie. Mezinárodní filmový festival v Berlíně proběhne 16. až 26. února 2023. Snímek Poznámky z Eremocénu uvede do českých kin společnost DAFilms Distribution, a to po domácí premiéře na podzimním MFDF Ji.hlava.

Poznámky z Eremocénu (2023) jsou malou osobní archou, kolekcí vzpomínek na dnešní svět, kterou režisérka Viera Čákanyová posílá do blíže neurčené budoucnosti. Film kriticky a formálně velmi hravě nahlíží na jevy, které rezonují v současné společnosti. Zpochybňuje ideální technooptimistický model budoucnosti a kriticky zkoumá potenciál tzv. technologie "blockchain" nebo umělé inteligence.

"Film je koncipován jako vzkaz v láhvi vlitý do moře dat, jako analogová fosilie, která čeká na vykopání budoucími digitálními archeology. Jedná se o osobní projekt, který rekonstruuje a interpretuje mé budoucí virtuální já. Je to současná vize budoucího světa, který se brzy změní k nepoznání díky technologiím, s nimiž se dnes setkáváme pouze v zárodku," uvedla režisérka Viera Čákanyová, jejíž předposlední film FREM (2020) byl na Berlinale rovněž uveden v rámci každoročního výběru sekce Forum představující inovativní proudy v současné kinematografii.

"Spolu s mými předchozími filmy FREM a Bílé na bílé tvoří Poznámky z Eremocénu volnou trilogii. Všechny tři díla pracují nezávisle na sobě, ale vzájemně se doplňují - jsou to dílky jedné skládačky, které se zabývají stejnými tématy nebo motivy, ale meditují o nich formálně odlišným způsobem. Poznámky z Eremocénu lze vnímat jako prolog k filmu FREM, první díl této volné posthumánní trilogie," dodala Čákanyová, jejíž dokumenty patří k nejúspěšnějším slovenským titulům posledních let.

Notes from eremocene 1

"Formálně bohatým jazykem polemizují Poznámky z Eremocénu s klíčovými otázkami dneška a tnou do živého. Jde o velmi osobně laděné autorské vyprávění na pomezí filmových žánrů a médií a tyto kvality nepochybně přispěly k rozhodnutí festivalu Berlinale zařadit film do sekce Forum, kde se každoročně prezentují inovativní přístupy ve světové kinematografii," uvedl Matej Sotník, producent filmu za společnost Guča films.

„Režisérka Viera Čákanyová spojuje ve svých filmech vizionářství jak z hlediska témat, která v nich zkoumá, tak z pohledu originality filmového jazyka. Jde o komplexní a výjimečné filmy a jsem moc ráda, že se těší pozornosti prestižní sekce v rámci festivalu Berlinale, ale i dalších českých a zahraničních filmových festivalů,“ doplňuje Nina Numankadić, producentka české společnosti Marina Films, která s Vierou Čákanyovou úzce spolupracuje od snímku FREM. Ten získal v roce 2020 Cenu české filmové kritiky za audiovizuální počin roku a Cenu Pavla Koutecého. Navazující snímek Bílá na bílé byl oceněn Cenou Opus Bonum v mezinárodní soutěži MFDF Ji.hlava a hlavní cenou v české soutěžní sekci festivalu Jeden svět.

Notes from eremocene 2

Film z budoucnosti, která ještě neexistuje. Režisérka Viera Čákanyová vede ve filmu fiktivní dialog se svým budoucím virtuálním já a zároveň zvídavě a kriticky zkoumá potenciál technologie „blockchain“ a umělé inteligence. Mohou přinést řešení složitých globálních problémů, jako je změna klimatu nebo krize zastupitelské demokracie? Audiovizuální pohlednice, kterou autorka posílá do budoucnosti, kombinuje deníkové záznamy na filmovém pásu a snímky z 3D skeneru a zdůrazňuje napětí mezi analogovou a digitální budoucností lidstva.

Koproducent: Marina Films, Nina Numankadić
Distributor DAFilms

Více informací: dafilms.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zuzana Havlíková: „Zákaznice, které nosí moji značku vyjadřují a rády ukazují svoji ženskost.“

zannia 200U příležitosti akce Sušice Móda a Řemeslo, kde se bude konat módní přehlídka udržitelné módy a také celodenní market plný českého designu a charitativní bazar, vám přinášíme rozhovor s návrhářkami, které se zde představí. První z nich je Zannia – Zuza...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Nový film režiséra Romana Vávry Svět podle Muchy vstoupil do kin 1. října

svet podle muchy 200Symbolicky v roce 160. výročí narození jednoho z nejznámějších českých malířů Alfonse Muchy bude do kin uveden dokumentární film Svět podle Muchy. Režisér Roman Vávra divákům nabídne nový, v mnohém překvapivý pohled na život pro...


Literatura

Když se v jedné knize sejde mladý Stalin s Anne Frankovou

ostny200Jiří Padevět je v českém povědomí znám především jako autor průvodců po událostech druhé světové války na našem území - Krvavé finále či průvodce po operaci Antropoid. Tentokrát přichází s knihou plnou mini příběhů, které se mohly stát a které byly so...

Divadlo

Představení Smrt v hotelu Alexandria provonělo celé divadlo

alexandria 200Teprve před několika dny měla ve zlínském Městském divadle premiéru lázeňská divadelní komedie Smrt v hotelu Alexandria. Autor hry trochu zavání Cimrmanem, ale hra je to opravdu skvělá a navíc zlínskému publiku velmi blízká.

...

Film

Do kin se přivalí německy mluvené filmy

Dasfilmest perexBěhem října startují jedna filmová přehlídka za druhou. Před několika dny jsme psali o dnech španělsky mluvených filmů i nabídce titulů uvedených na prestižních festivalech v Berlíně, Benátkách a Cannes – viz Filmová sezona začíná (kultur...