Portrét dívky v plamenech: Utajená vášeň z 18. století

Portrét dívky v plamenech: Utajená vášeň z 18. století

Tisk

divkavplamenechV kinech právě nyní můžete zhlédnout francouzské romantické drama o lásce dvou dívek na mořském pobřeží v roce 1760. Film je o touze po svobodě, ale i o umění přijmout svůj osud. Dějem od začátku prostupuje báj o Orfeovi a Eurydice. Komorní drama je estetické a vkusné. Má ryze ženský charakter a také svou ženskou režisérku - Céline Sciammaovou.

Talentovaná malířka Marianne (Noémie Merlant) přijíždí do panského domu na opuštěném ostrově namalovat svatební portrét dívky Héloise (Adèle Haenel). Ta se má po svém návratu z kláštera provdat do Milána a odstěhovat se tam i spolu se svou matkou, která se na ostrově nudí. Héloise však svůj osud přijmout odmítá. Odmítá také nechat se malovat. Proto je Marianne nucena na portrétu pracovat tajně. Obě dívky se při procházkách na nádherném mořském pobřeží postupně sbližují. Vzniká důvěra, náklonnost, intimita a láska.

Očekávat můžete komorní drama plné implicitních emocí, vášně bublající pod povrchem, ryze ženských témat a opravdu silných záběrů. Drama se zdánlivě prostými, avšak hlubokými dialogy, otázkami, jež zůstávají viset ve vzduchu, drama s působivou atmosférou, skvělým výběrem hudby a výbornou psychologií postav. Stačí jen vnímat všemi smysly a dokonale si vychutnávat každý dlouhý záběr, v němž může dojít k interní katarzi. Film je tichý a zaměřený na detaily, nelze nevnímat zvuky vrzání podlahy nebo tahů štětce na plátně.

Ve filmu nečekejte mužské postavy. Muži stojí v pozadí. Není to film o nich a pro ně, přesto jim doporučuji jej shlédnout pro lepší pochopení ženského světa. Film režírovala žena, která si sama napsala i scénář. Tato poměrně mladá francouzská režisérka debutovala filmem Akvabely (2007).

Z filmu Portrét dívky v plamenech jsou cítit ryze ženské způsoby, jsou v něm ženská témata, včetně mateřství, potratu, ženské soudržnosti, ženského léčitelského umění, ženského údělu. Troufám si tvrdit, že film je velmi feministický. Je v něm hodně vody jakožto symbolu ženské energie, vnímavosti, citlivosti, silných a hlubokých emocí, které nemohou být explicitně vyjádřeny. Obě hrdinky se několikrát ponořily pod hladinu, ať už z nutnosti (Marianne na začátku filmu) či potřeby se osvobodit (Héloise) - uplavat svému osudu. Oheň představuje vášeň a vůli. I tento živel ve filmu dominuje. Nechybí ale ani vzduch - poryvy silného větru na pobřeží. Tak silného, že dívky musí nosit šátek přes ústa. Větru, který zavání svobodou, jež je tak moc nedosažitelná. A země - pevnina ostrova, který obě dívky izoluje od okolního světa a ohraničuje jejich lásku, která je v realitě pouze dočasná - v jejich srdcích však navždy.

Režisérka Céline Sciamma byla oceněna na letošním festivalu v Cannes za svůj scénář a obě představitelky hlavních rolí, Noémie Merlant a Adèle Haenel jsou za své výkony nominovány na Evropskou filmovou cenu.

Portrét-dívky-v-plamenech-foto-Artcam

Drama / Romantický

Francie, 2019, 120 min

Režie: Céline Sciamma
Scénář: Céline Sciamma
Kamera: Claire Mathon
Hudba: Jean-Baptiste de Laubier
Hrají: Adèle Haenel, Noemie Merlant, Valeria Golino, Luàna Bajrami, Armande Boulanger

Hodnocení: 100 %

divkavplamenech

Foto: Artcam


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Martin Stručovský: „Psaní knihy byla jedna z věcí, která mě držela nad vodou.“

martin strucovsky 200Martinu Stručovskému vyšla letos v nakladatelství Motto detektivka s názvem Bez duše. V příběhu figuruje postava knihkupce Matěje Mlynáře a také Jindřichův Hradec. Jak to vše souvisí s autorem? Co mají společného? To vše a mno...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Nejlepší slovenský film roku 107 MATEK vstoupil 5. 5. do českých kin bude exkluzivně online na DAFilms

107matek 200Jaké je to přivést na svět dítě tam, kde svoboda končí vězeňským dvorem? Film Petera Kerekese je neotřelým pohledem na téma mateřství.

...

Literatura

Kam až může dotančit bláznovství?


cekani na bojanglese200Nakladatelství Plus v červnu obohatilo knižní pulty o titul Čekání na Bojanglese, rozvernou literární prvotinu začínajícího francouzského autora Oliviera Bourdeauta (*1980). Jedná se o román, který ve Francii zaznamen...

Divadlo

Hurvínek v neděli 2.5. 2021 oslaví neuvěřitelné 95. narozeniny

hurvinek 20095 je úctyhodný věk. Takového věku se obvykle dožívají pouze senioři! A Hurvínek je malý kluk. O to jsou narozeniny cennější. Mánička, která letos oslavila jednadevadesát tvrdí, že to nejsou kulatiny a že se to slavit nemusí, ale kdo by řeči ta...

Film

Perly na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary

mffkv 200Novou znělku k 48. MFF KV natočil režisér Martin Krejčí a kameraman Štěpán Kučera spolu s loňskou návštěvnicí festivalu britskou herečkou Helen Mirrenovou v Londýně na začátku června...