Zora Jandová a její hosté vzdají v Městském divadle Brno poctu šansonu

Zora Jandová a její hosté vzdají v Městském divadle Brno poctu šansonu

Tisk

Pocta šansonu vizuálZora Jandová, muzikálová herečka a šansoniérka, bude v září 2023 slavit 65. narozeniny. V říjnu téhož roku uplyne 60 let od úmrtí Édith Piaf. Koncert Pocta šansonu tak připomene nejenom francouzskou zpěvačku nejznámějšími písněmi z jejího repertoáru, ale bude i poctou žánru písní s příběhem – šansonům.

Francouzskému slovu la chanson odpovídá v češtině výraz píseň. Ovšem šanson je specifický český výraz, jehož význam i popularitu u nás (spolu)vytvořili až v šedesátých letech Hana Hegerová a další. Hlavními evropskými představiteli žánru, ve kterém text a příběh jsou stejně důležité jako hudba, byli např. Gilbert Bécaud, Jacques Brel, Marlene Dietrich a Édith Piaf, v současnosti třeba zpěvačka Zaz.

Zora Jandová bezesporu patří mezi podstatné interpretky tohoto žánru u nás. Je oceňována domácím i zahraničním publikem díky originální interpretaci francouzských i vlastních písní. V roce 2010 mělo v Praze premiéru představení Smrt v růžovém o Édith Piaf. Hlavní roli ztvárnila právě Zora, která kromě textu hry přeložila z francouzštiny texty písní, např. Milord, L'Accordéoniste (Harmonikář), La vie en rose (Život v růžové), Padam padam aj. Hrála také zpěvačku ve francouzském filmu o komisaři Maigretovi, ústřední píseň má stále ve svém repertoáru. Hudbu k filmu složil skladatel a producent Zdenek Merta.

Společně koncertovali po celém světě, napsali řadu písní a také šansonový muzikál Nahá múza z prostředí pařížské bohémy, který se hrál v Městském divadle Brno.

Mezi hosty Zory Jandové a Zdenka Merty doprovázenými orchestrem Městského divadla Brno pod vedením dirigenta Daniela Kyzlinka budou osobití interpreti se vztahem k písním s příběhem – Svetlana Janotová, Esther Mertová, Markéta Sedláčková, Ondřej Ruml a Stanislav Slovák, který se též ujme režie koncertu s názvem Pocta šansonu, jenž se uskuteční ve čtvrtek 29. června 2023 v 19.00 hodin na Činoherní scéně MdB.

Na koncertě zazní například tyto šansony Édith Piaf: Non, Je ne regrette rien, Mon Dieu, Padam padam, L'hymne à l'amour, Harmonikář či La vie en rose. A dále písně Zdenka Merty a Zory Jandové: Tisíckrát, Titanic, Magdalena, Kořeny či Modlitba.

Pocta šansonu vizuál

Záznam tohoto představení si též pro své účely bude přímo v daný večer natáčet Česká televize v režii Petra Soukupa.


www.mdb.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Herec Pavel Novotný: Mastný se mě drží už sedmnáct let. Nebo já jeho?

pavel novotny200Není to jen zkušený divadelní herec. Mediální slávu přinesly Pavlu Novotnému televizní seriály. Nejvíce asi populární „Ulice“, kde představuje urostlého elegána Mastného. Za ty roky si tato postava prošla nejroztodivnějšími peripetiemi. ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

perex hvezdyMám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – ma...


Literatura

V mysli vraha

v mysli vraha  200V září 2019 vydalo nakladatelství Cosmopolis první díl série knižní série Zoe Bentleyová od izraelského autora Mikea Omera. Psychologický thriller, kde se prolíná minulost s přítomností na pozadí brutálních vražd nenechá čtenář...

Divadlo

Jaká je budoucnost Divadla Na zábradlí?

altSoučasná ekonomická situace, potažmo i kulturní založení obyvatel, není rozhodně příznivou dobou pro instituce věnující se umění. Zejména pak pro divadla, která jsou speciálním odvětvím. Není to film, jejich návštěva není rozhodnutí z minuty na minutu. Chce to p...

Film

Severský filmový podzim přinesl dvanáct mrazivých snímků

synove norskaFestival severské kinematografie nabídl pražským divákům od 14. do 18. listopadu celkem dvanáct mrazivých snímků. Deset novinek z posledních dvou let, barevně upravené a rozšířené titulky pro neslyšící a příběhy, které ...