Proč potřebujeme pohádky?

Proč potřebujeme pohádky?

Tisk

LidaPNastává zimní čas, vánoční svátky a k nim se nerozlučně vážou i pohádky. Bez nich si mnozí z nás Vánoce neumí představit, byť by to často v dospělé společnosti neradi přiznali. Proč jsou pro nás pohádky tak důležité? Pojďme se podívat na zajímavosti a přínosy, co v sobě příběhy z říše fantazie skrývají.

Pohádky se poslední dobou staly synonymem jakési dětinské naivity. Povrchním pohledem jde možná o snůšku báchorek, ovšem při důkladnějším zkoumání to už tak jednoduché není.

Když se podíváme na přínosy pro děti, pak si hned na začátek musíme říct, že opakování je matka moudrosti. Kolikrát musíme říct dětem, kdy si dát bačkory, že se myjí ruce po toaletě a jídlo neprská všude okolo? Úplně stejně tak je potřeba jim opakovat základní životní pravdy a hodnoty. Tuto pernou práci za nás pohádky odvádějí, a navíc v mnohem zábavnějším provedení.

Představte si rozdíl mezi životem, kdy věříte, že všechno dobře dopadne a tím, kdy tomu nevěříte? Cítíte tu propast mezi tím? Kolik bychom toho nezkusili? Kolik bychom se natrápili? Jak by naše osudy vypadaly? Právě pohádky nás dokola a znovu přesvědčují o naší vnitřní síle a naději, že na konci každého příběhu čeká šťastný konec. A právě touto důvěrou si potom šťastné konce i sami tvoříme. Jde tedy daleko více o způsob pohledu na svět, než o věrohodnost jednotlivých příběhů.

Naše duše také potřebují krásu, údiv, tajemno, víru. Vlivem humanismu a moderního pokroku se prostor pro toto prožívání stále umenšuje, ale stále je tu svět pohádek. Tam na nás čeká místo, kde je dovoleno snít a toulat se vlastními obavami i úžasem. Bez přehánění jsou pohádky komplexním nástrojem duševní hygieny, po kterém můžeme sáhnout kdykoliv a v kterémkoliv věku. To, že je pobyt v představivosti nadčasová lidská potřeba, ostatně dokládá i vysoká oblíbenost moderních žánrů sci-fi a fantasy, nebo romantiky.

Náměty na pohádkové příběhy lidé sbírají a brousí tisíce let. V jejích motivech jsou ukryté dávné rituály, zvyky, pravdy i doporučení generací našich předků. Najdete v nich kořeny antiky, pohanství, ale i křesťanských myšlenek. Dá se říci, že v sobě uchovávají to nejlepší, na co jsme jako lidé přišli.

Proto není divu, že po nich saháme právě teď, ve vánočním čase. V zimě je tradičně období zpomalení, hloubání. A právě díky své laskavosti, symbolice, srozumitelnosti a kráse nám k tomu budou pohádky tím nejlepším průvodcem. I kdybychom se nakonec tak hluboko dívat nechtěli, jednoduše se u nich báječně relaxuje a i to moderní člověk potřebuje jako sůl. Tak tedy: Krásné a pohádkové!

Pohádková Lída

Ludmila Bakonyi Selingerová, alias Pohádková Lída je spisovatelka, maminka, pedagog a lektorka. S radostí objevuje všechny možnosti a kouty pohádek, se kterými pracuje edukačně i terapeuticky. Právě nyní jí vychází 12. kniha, zakončení trilogie o dráčkovi Hugovi pro citlivé děti: Hugo a dračí mlsárna. Propojuje v ní tradiční pohádkový svět a postavy s aktuálními pedagogickými a psychologickými poznatky tak, aby příběhy naplno sloužily dětem a podporovaly je přesně tam, kde to nejvíce potřebují.


 

Hledat

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Sára: Kniha první – Vás obejme bílými křídly moudrosti a duševní něhy

altExistuje duchovní čtivo pro děti? Snad kromě Malého prince? Ano… nesmírně mile mne překvapila kniha Esther a Jerryho Hicksových s názvem Sára: Kniha první. Desetiletá Sára je dítě snící o tom, že bude poustevník, protože ji až příli...

Divadlo

Kdo věří pohádkám, ten patří k vítězům...na zámku tě vítá i princ s Popelkou! Fotoreportáž z českobudějovického představení Popelka na ledě.

popelka perexDivácky nejúspěšnější a nejprodávanější muzikál v České republice a Slovensku během Jarního turné 2014 navštívil exkluzivně Liberec, České Budějovice a Ostravu. V sobotu 5. dubna ještě zavítá do Hradce Králové a...

Film

Nepřestávejte snít se Severskou filmovou zimou

sfz 200I v únoru letošního roku se fanoušci severské kinematografie dočkají festivalu Severská filmová zima. Na programu jsou filmy, které již bylo možné zhlédnout třeba při Severském filmovém podzimu, zimní festival s sebou nese mnohé novinky. Jako třeba film N...