Poučná kniha nejen pro děti

Poučná kniha nejen pro děti

Tisk

jak se dostat z maleru200Jak se dostat z maléru? je název knihy Petry Štarkové a nese podtitul Občanskoprávní průvodce pro děti od 8 let.

 

 

 

Podle autorky je to knížka o věcech, o kterých se děti ve škole obvykle neučí a přesto jsou v životě velmi důležité. Jsou v ní zmíněné maléry, průšvihy, trable a katastrofy, které se mohou přihodit dětem i dospělým. „Tato kniha je o lidech, institucích, pravidlech, zákonech, nařízeních a vychytávkách, které ti můžou v případě nějakého maléru pomoci,“ píše Petra Štarková v úvodu.

Hrdiny knihy jsou spolužáci Roman, Štěpán a Standa. Rodiče posledního jmenovaného se dostanou nejen do finančních problémů, Standa se s tím musí nějak poprat a jeho kamarádi mu s touto situací chtějí pomoci. Ne vždy jsou však všechny dobré úmysly náležitě oceněny…

Kniha je rozdělena do celkem 22 kapitol s názvy jako například Energie, Sociální dávky, Policie, Zločinci, nebo Péče o seniory. Kapitoly mají jasnou strukturu: nadpis a podnadpis ve formě často upraveného přísloví, v oranžovém rámečku je vždy příběh kluků, v zeleném jsou pak základní informace týkající se tématu a modrý rámeček je určen zkušenějším čtenářům a obsahuje důležitou teorii. Kromě toho jsou v kapitolách náměty k přemýšlení, tipy, co vyzkoušet, vtipy na daná témata a kulturní okénko.

A jak to vypadá v praxi? Kapitola 4 má název Finanční maléry a přísloví je: Dluhy dělají z člověka otroka. V oranžovém rámečku je pokračování příběhu, kde jsou kluci zrovna na návštěvě u Standy. Zelený rámeček nese název Na dně a vysvětluje se v něm, že i dospělí se mohou dostat do problémů a mít například finanční průšvih. Modrý rámeček popisuje, Co se může stát, když lidé neplatí své dluhy a najdeme zde pojmy jako upomínka, penále, předlužení nebo exekuce. V dalším modrém rámečku jsou Další pojmy jako je například úrok, dlužník a věřitel. Vyzkoušet si čtenáři mohou na co si rozhodně nepůjčovat – jsou zde postavy říkající nějaké věty jako třeba „potřebuju nutně na dovolenou“ nebo „budou Vánoce a já nemám na pořádné dárky“. Pod prvním nadpisem K přemýšlení se nachází zamyšlení o tom, jestli si čtenář často půjčuje peníze a druhý se věnuje finančnímu plánování a představuje například obálkovou metodu, kterou si lze i vyzkoušet. V kulturním okénkou je doporučována kniha nebo seriál Bankovkovi a vtip je následující:

„Mami dej mi peníze na nový mobil!“
„Co si myslíš, že peníze rostou na stromech?“
„No a z čeho jsou peníze?“
„Z papíru.“
„A papír se dělá z čeho?“ (str. 33)

Musím říct, že tento koncept mě moc zaujal a líbil se mi. Každý si díky tomu v knize může najít co chce, klidně jen ten příběh, nebo nějakou inspiraci a nenásilnou formou se dozví něco nového a zajímavého. Jako mladší by se mi kniha určitě líbila a se zájmem jsem si ji přečetla i teď!

Knihu můžete získat v naší soutěži: Výhra pro všechny zodpovědné občany od 8 do 100 let

Petra Štarková je psycholožka a autorka dětských knížek. V Portále jí vyšla kniha Jak to chodí v lidské hlavě (2016).

jak se dostat z maleru

Jak se dostat z maléru
Občanskoprávní průvodce pro děti od 8 let
Autor: Petra Štarková
Žánr: česká beletrie, historická próza
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2020
Počet stran: 120
Hodnocení: 85 %

https://obchod.portal.cz/detska-literatura/jak-se-dostat-z-maleru/


 
Banner

Hledat

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Lekavé povídky Daphne du Maurier

neohlizej se milacku mottoPovídková kniha Daphne du Maurier přináší romantické, trošku strašidelné povídky – proto je nazývám „lekavé“ (je to naprosto výstižný termín, který vytvořila má přítelkyně, režisérk...

Divadlo

Nahlédněte do běžného dne manželského páru v důchodu

Happy end perexMuž a žena, kteří jsou spolu 60 let. Jejich svět se v průběhu let vtěsnal do jednoho bytu a oni se postupně stali jeden druhému nejen nejlepším přítelem, ale především pomocníkem.

 

...

Film

ČT nachystala nový kanál pro děti a na něm Děsivé dějiny

Desive dejiny CTD 200Česká televize už láká zájemce jak na kanál speciálně sportovní, tak speciálně zpravodajský. Na konci srpna zprovoznila další, určený především dětem: ČT :D (a ponechme stra...