Pivní pohádky ocení hlavně dospělí

Pivní pohádky ocení hlavně dospělí

Tisk

ceske-pivni-pohadky 200V nakladatelství Pointa vyšla kniha České pivní pohádky obsahující osm bájných příběhů, ve kterých dobro zvítězí nad žízní. Knihu dali dohromady sourozenci Vávrovi a věnují ji tatínkovi za jeho bodrou lásku k pivu a mamince za to, že mu tuto lásku nezakazovala.

 

 V knize se nachází celkem osm pohádek s unikátním dějem i názvy: O třech malých pivíčkách, Lahváčku, z basy ven!, O statečném pivaři, Pivát z Výčepníku, Manželka v říši Pivů, O Pivánkovi, Anděl v pěně a O Dobropilovi a zakleté Mladině.

Ocenila jsem, že se nejedná jen o přetextované známé pohádky, jak se může na první dojem zdát, ale že jde o originální příběhy. Hned ten první je o bezedných sudech a neštěstí v podobě šířící se žízně, další je o vztahu dědečka a babičky, jiný o Lojzovi, co jezdil opilý s traktorem. Mě se moc líbil příběh O Pivánkovi, který zajímavě vygradoval:

„I vrtalo to Tátovi hlavou. Pokaždé, když si nevěděl rady, vydal se dumat do chmelnice: „Co já si s pivovarem počnu?! Pivánek všechno pivo, co uvaří, vypije. A do hospod se nedostane ani šnyt!“ naříkal Táta Sládek. Když vtom ho omámila jeho nejmilejší vůně chmelu, jeho nejlepší rádce. „Ha, já to mám, já to vím! Já Pivánka raz dva přelstím. Pivo stále vařiti bude, ale všechno doveze hospodě. Ono totiž… Chutnat mu tolik nebude!“

No, pivaři, div se, právě tak vzniklo pivo nealkoholické.“ (str. 82)

Pohádky jsou skvělé z hlediska příběhů, ale pochvalu si zaslouží také z pohledu jazyka. Je fascinující, do kolika slov se dokázalo „vetřít“ pivo, nebo kolik známých rčení bylo předěláno. Posuďte sami: kazipiv, opilý řidič, piva vrah, ruku na tuplák, bez práce nejsou piváče, láska na první doušek.

České pivní pohádky se mohou stát skvělým dárkem pro všechny milovníky piva a potěší určitě i děti vyhledávající trochu jiné pohádky.

Autorem knihy jsou Jiří Vávra a Michaela Vávrová, brácha a ségra. Jirka a Míša. Ale hlavně syn a dcera toho největšího srdcaře, pivaře Jiřího. Když byli ještě malá píva, četl jim táta pohádky. A oni mu je teď na oplátku napsali. Naučil je totiž tomu nejdůležitějšímu – třem kouzelným tajemstvím života, za které jsou mu převelice vděční: 1) Věřit, že dobro zvítězí nad zlem, 2) že bez práce nejsou piváče 3) a že české pivo je naše pýcha a srdeční záležitost. Pokud se zrovna někde netoulají nebo nefilozofují u piva, pracují. Jirka jako černokněžník týmových a podnikových inovací, Míša jako čarodějka reklamních textů.

ceske-pivni-pohadky

České pivní pohádky
Autor: Jiří Vávra a Michaela Vávrová
Žánr: pohádky
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2021
Počet stran: 120
Hodnocení: 92 %

https://pointa.cz/project/79ce8be4-818f-11eb-91e9-001dd8b72061


 

Hledat

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Literatura

Jak to bylo v Kaddáfího Libyi?

Kaddafi 200Můžeme se dozvědět podrobně i z knihy Miroslava Belici Naši lidé v Kaddáfího Libyi. Její podtitul zní: Nejen o zbraních, semtexu a Lockerbie.

 

...

Divadlo

Lekce angličtiny od Shakespeara pouze 29. a 30. července v Královské zahradě Pražského hradu

shakespeare200Ani letos nebude na Letních shakespearovských slavnostech chybět hra v angličtině. Prague Shakespeare Company připravila hravé a v mnohém až neskutečně současné představení A Midsummer Night’s Dream (Sen noci svatojánské).

...

Film

Michelangelo Antonioni prozkoumal hlubiny lidských citů

michelangelo antonioniNení snadné vtěsnat do několika odstavců postřehy o životě a tvorbě jednoho z klasiků světové kinematografie, Michelangela ANTONIONIHO. Narodil se před rovným stoletím - 29. září 1912 - ve Ferraře, vystudov...