Sídla českých panovníků

Sídla českých panovníků

Tisk

sidla ceskych panovniku 200V červnu vyšla u nakladatelství Grada nádherná kniha pro děti Sídla českých panovníků od české autorky Stanislavy Jarolímkové, doprovázeno poutavými ilustracemi Jiřího Filípka. Pokud chcete dětem přiblížit naše dějiny, tato kniha je pro to jak stvořená!



Stanislava Jarolímková

Po absolvování Fakulty žurnalistiky UK u své profese zůstala do roku 1978 a opět se k ní vrátila v roce 1991. Spolupracuje jako novinář na volné noze s předními pražskými deníky a časopisy, s televizí a rozhlasem, jimž nabízí zejména méně známé zajímavosti z řady oborů – od medicíny a techniky přes flóru a faunu až po historii. Knihy začala psát v roce 1999. Dosud publikovala 22 titulů, např. Co v průvodcích nebývá, Zajímavosti ze světových dějin, Slavní Češi a jejich blízcí.

Co v knize najdeme

Kniha je rozdělena na dvě hlavní části: Nejprve si povídejme s podkapitolkami Jak to všechno začalo, Představují se knížecí hradiště a Představují se královské hrady a část druhá Vydejme se na procházky s podkapitolkami Významná knížecí hradiště (např. Levý Hradec, Vyšehrad), Významné královské hrady (samozřejmostí je Pražský hrad, Křivoklát a spoustu dalších), Významné císařské zámky (např. Benátky nad Jizerou, Lány). Nechybí Úvod, Literatura a navíc zde máme i seznam Velkomoravští a čeští panovníci v letech 830 – 1918.

Co se dozvíme

Nejdřív se dozvíme spoustu informací o panovnických sídlech, ale taky o životě lidí v minulosti, nemusí to být zrovna hody či turnaje, ale třeba o něco o jejich hygienických návycích. Poté nás autorka zavede na procházku těmi nejvýznamnějšími českými sídly a k nim nám vždy prozradí perličky, legendy nebo jiné zajímavosti.

Co na knihu říkám

Autorka se do nás snaží nacpat šílené kvantum informací, proto nevím, jak se s tím poperou mladší čtenáři, jelikož kniha je doporučena pro děti od 11 let. Nemusí se bát odborných textů, ale termínů je tady spousta. Na druhou stranu to odlehčují nádherné ilustrace Jiřího Filípka, které působí jednoduše kouzelně. Knihu bych doporučila jako doplňkové čtení pro mladší žáky, aby se dozvěděli fakta i zajímavosti z historie, nebo jako dodatek k učivu dějepisu, ale neuškodí, když si budou číst s rodiči a společně se třeba něčemu přiučí. Rozhodně se pobaví!

sidla ceskych panovniku

Název: Sídla českých panovníků
Autor: Stanislava Jarolímková
Ilustrace: Jiří Filípek
Žánr: naučná literatura pro děti a mládež
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2020, pevná
Počet stran: 136
Hodnocení: 95 %

Odkaz na web: https://www.grada.cz/sidla-ceskych-panovniku-9927/


 

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Co se skrývá za intermediální poetikou příběhu?
ImageIntermedialita bývá vydávána za poněkud módní záležitost posledních let - jako cíl si vytyčuje zkoumání vzájemných vazeb mezi uměním a médii, ale také sledování téhož příběhu napříč uměním i médii. ...

Divadlo

Blackbird

200divNárodné divadlo uviedlo 18. októbra v divadle Kolowrat v Prahe hru Blackbird podľa námetu Davida Harrowera. Hlavné postavy si zahrali Jiří Štěpnička ako Raymond a Jana Pidrmanová ako Una a vedľajšiu postavu dievčaťa stvárnila Matylda Blattná.

...

Film

Film - náš pomocník

film200V posledních letech byly několikrát zveřejněny soubory filmů, sjednocených autory (cestopisy Hanzelky a Zikmunda), případně výrobcem (zlínské reklamy). Nyní Národní filmový ústav ve spolupráci s Filmexportem vydal záslužný komplet krátkých filmů z 50. ...