Afrika, dobrodružství a Průtrž
Kultura21.cz

Afrika, dobrodružství a Průtrž

prutrz 200Nečekané duo autorů, oslavovaný Wilbur Smith a jeho posila Chris Wakling, přicházejí s trojdílnou sérií dobrodružných románů pro mladé čtenáře. První díl Průtrž si můžete přečíst už teď, vyšel v říjnu u nakladatelství Bookmedia.Duo autorů se představuje

Wilbur Smith (1933 - 2021) byl autorem mezinárodních bestsellerů a prodal přes 130 milionů výtisků svých románů. Jeho sága o rodině Courtneyových je nejdéle běžící sérií v nakladatelských dějinách a v dobrodružstvích Jacka Courtneyho dostává slovo nová generace.

Chris Wakling (* 1970) píše romány a reportáže z cest a je k dispozici pro různé akce a rozhovory. Pracoval také jako učitel a právník.

Příběh Jacka Courtneyho

Hlavním hrdinou příběhu je čtrnáctiletý Jack Courtney, který se vydává s rodiči do Konga na konferenci o životním prostředí. Se svými přáteli Amelií a Xanderem a také bratrancem Calebem navštíví safari, kde chtějí pozorovat šimpanze a gorily, které se však ošklivě zvrtne. Po návratu zjišťuje, že jeho rodiče zmizeli a následně dostává žádost o výkupné. Rozhodně se pátrat na vlastní pěst a za pomoci přátel přijít na co, co stojí za jejich únosem. Vyváznou bez zranění a podaří se jim rozluštit, kdo za únosem stojí?

Žhavá a nezkrotná Afrika

Jedním z důležitých prvků většiny románů Wilbura Smithe je impozantní Afrika, kontinent, kde se narodil. I zde hraje neoddiskutovatelnou roli a ukazuje nám všemožné kontrasty. Prostřednictvím Jacka a jeho přátel se podíváme do národního parku, potkáme šimpanze i gorily, setkáme se s pytláky a dozvíme se o problémech těchto míst (nedostatek pitné vody, dětská práce, ničení životního prostředí). Příběh místy působí edukativně, ale netlačí na pilu a tudíž to působí přijatelně a nenásilně. Vypravování pro děti by tak působit mělo a je dobře, že poukazuje na problémy, které si děti v dnešní konzumní společnosti nemohou jednoduše představit.

Osobité postavy

Jedním z pilířů příběhu bývají postavy a nejinak je tomu i v tomto případě dobrodružství pro mladé čtenáře. Rychle se seznamujeme s naším hrdinou Jackem a zjišťujeme, že trpí traumatem z minulosti, který se mu úplně nepodařilo překonat. O to víc je možné pochopit jeho myšlenkové pochody. Pak tu máme Amelii, kterou zná od dětství a ta v příběhu působí něco jako Google, prostě všeználek, který doplňuje informace, má fotografickou paměť a co je zajímavé, říká to, co si myslí, aniž by odhadla, jak to na její posluchače zapůsobí. Třetí do party je Xander, jeho rodina pochází z Nigérie a je to spolužák Jacka a jeho nejbližší přítel, na kterého je vždy spoleh. Další postavy přicházejí a odcházejí, ale toto trio je nerozlučné a jde o srdce příběhu.

Dobrodružství pro mladé

Průtrž se prezentuje jako dobrodružná literatura pro děti a tím také dozajista je – nabízí ucelený pohled na život v Africe, působí i výchovně a disponuje krátkými kapitolami. Někteří mladí čtenáři mohou mít problém s délkou příběhu, ale jakmile se začtou do dobrodružství, tak na to snad zapomenou. Průtrž přináší napětí a nečekaná dobrodružství v exotické zemi, takže věřím, že své čtenáře si najde a dokáže nalákat i na další dva díly.

prutrz

Název: Průtrž
Autor: Wilbur Smith, Christopher Wakling
Série: Dobrodružství Jacka Courtneyho (1.díl ze 3)
Žánr: světová literatura, dobrodružné pro děti
Originální název: Cloudburst (2020)
Nakladatelství: Bookmedia
Rok vydání: 2021, paperback
Počet stran: 344
Hodnocení: 80 %

http://www.bookmedia.cz/en/products/prutrz/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže


Videorecenze knih

Rozhovor

Bára Basiková: Můj syn máminy písničky neposlouchá

BB perexZpěvačka s výjimečným hlasem, jakým se může na naší hudební scéně pochlubit jen málokdo. A také osobnost, které není zatěžko říct pořádně od plic, co si myslí, třebaže se její postoje mohou někomu zdát kontroverzní. Taková je pěvecká stálice Bára Basik...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Literatura

Siri Pettersen - Plíseň

plisenDruhý díl ze série Havraní kruhy byl vyhlížen nejen jejími nadšenými fanoušky, ale i tvrdými kritiky. Norská spisovatelka Siri Pettersen navštívila v roce 2016 i pražský Svět knihy, čímž se toto očekávaní zvětšilo. Plíseň je konečně tady a jedná se o ještě ...

Divadlo

Rozloučení s pohádkou O perníkové chaloupce se nadmíru povedlo

pernikova chaloupka200Neděle 17. února 2013 se nesla ve zlínském Městském divadle v duchu loučení. Dětští diváci a jejich rodiče měli možnost naposledy vidět oblíbenou pohádku O perníkové chaloupce aneb Jenom jako....

Film

Captain America: Občanská válka je nabitý akcí od začátku do konce

Kažcaptain america 200dý nový film s nálepkou Marvel je očekáván s obrovským napětím a touhou. Nejinak tomu bylo i u dalšího pokračování Kapitána Ameriky s názvem Občanská válka. A tentokrát se máte opravdu na co těšit.

...