Nakladatelství Beskydy vydalo působivou publikaci ostříleného básníka a spisovatele Jaromíra Šlosara, milovníka Beskyd. Tentokrát se zaměřil na posvátná místa lesů a hor, která poskytují to nejcennější, co máme a čeho ubývá – vodu.
Jaromír Šlosar, který dříve pracoval jako ředitel dětského domova na Ostravici, nikdy nepřestal chodit do přírody a poznávat zdejší kraj. Proto každou beskydskou studánku zná jako své boty. Tyto prameny čisté vody v lůně horské přírody mají svou historii a slouží lidem, kteří do těchto míst zavítají. Mnohé mají svá jména a krásnou zdobenou architekturu, kterou je lidé v průběhu času poctili. Autor se svým vlastním doprovodným povídáním představuje desítky beskydských studánek, které místní dobře znají a milují, například studánku na Smrku u chaty Hubertka, studánku na Čeladné u kapličky Cyrila a Metoděje, studánku u Leopoldy pod Stolovou, lysohorské studánky, studánku na Kněhyni, studánku v úbočí Travného, studánku v hůrce Prašivé, hrčavské Lurdy, studánku pod Gírovou, studánku na Bílém kříži, studánky na Starých Hamrech, sirné prameny na Bílé a mnohé další.
Knížka se tak může stát průvodcem výletech po Beskydech nebo cenným zdrojem zajímavých informací o zdejších studánkách. Je dobře, že někdo tyto studánky zmapoval a hezky popsal, jako nápad hodnotím knížku skvěle.
Jen prosím, abyste se na svých výletech a toulkách přírodou vždy chovali k přírodě s úctou. Všichni bychom si měli vážit těchto zdrojů pitné vody, které ubývá.
Anotace knihy:
Autor Jaromír Šlosar obdivuje beskydské studánky. Pro jejich vzhled, pro jejich zpěv i chuť. Už dlouho se chystal o nich něco napsat. Není to to tak poetické, tak zajíkavé i melodické jako Hukvaldské studánky Leoše Janáčka. Je to jen jakýsi průvodce studánkami, pokud možno věrný, odpovídající globálním změnám. Kolikrát se mu už stalo, že byl v létě hnán žízní k prameni, který dobře znal, a vody nenabral! O studánkách napsal dřív, než zbude pár kapek na dně. Text je doprovázen fotografiemi.
O autorovi:
Jaromír Šlosar (*1953) vystudoval etopedii a výtvarnou výchovu pro základní a umělecké školy na Univerzitě Palackého v Olomouci. Po studiích působil jako vychovatel, a později i ředitel tehdejšího Dětského domova na Ostravici. Od roku 1978 se pravidelně účastnil ostravské literární soutěže Generace, kde získával ocenění. Jeho první sbírku básní Zelené peří, inspirovanou prací v dětském domově, vydala v roce 1987 Mladá fronta. V letech 1984–1998 působil v literární redakci Českého rozhlasu Ostrava. Nejprve jako redaktor, později jako vedoucí redakce. Mimo jiné zde připravil i cyklus Studánky (obrázky soudobé lidové výtvarné kultury) a cyklus Beskydy. O roku 1998 až do roku 2013 pracoval pro Českou televizi Ostrava jako dramaturg.
Mezi jeho další vydané sbírky básní a knížky patří Petr Bezruč bez záruky 2003, Střípky Moravy a Slezska 2007, Cesta jako marijánka 2008, Choditi stříbro 2013, Strážkyně pokladu 2015 a Momentky. Momentky? 2019, které představují poetické deníkové záznamy z průběhu celého roku a haiku. Opět z nich proudí silný citový vztah k přírodě a k Beskydám. Momentky ilustrovala Kristýna Večeřová a vydalo je nakladatelství Akropolis. Psali jsme již o jeho knize Rys za dvě stě litrů a Marokánky a jiné básně: Cukroví, koláče a život kuchařky Lojzky.
Rozhovor s Jaromírem Šlosarem si můžete přečíst zde.
Název: Beskydské studánky
Autor: Jaromír Šlosar
Nakladatelství: Beskydy
Rok vydání: 2023
Počet stran: 147
https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/beskydske-studanky-551500573
< Předchozí | Další > |
---|