Dostala se mi do rukou kouzelná knížečka Jaromíra Šlosara, která se jmenuje Marokánky a jiné básně: Cukroví, koláče a život kuchařky Lojzky. Možná ještě máte v paměti, že tento skvělý básník a spisovatel byl rovněž patronem naší literární soutěže Povídky z lesa. O čem jeho nová knížka bude? Pan Šlosar v ní vzpomíná na svou babičku, fenomenální kuchařku, a dělí se s čtenáři nejen o její životní příhody, ale také o skvělé recepty.
Knížka je útlá, avšak nabitá informacemi, které se velice příjemně čtou a pohladí po duši. Když se začtete, zjistíte, že se nedokážete odtrhnout od zajímavých příběhů předků pana Šlosara, které se odehrály před dávnými a dávnými lety. Z uvedených receptů jeho babičky se člověku sbíhají sliny a hned si je chce vyzkoušet a překvapit rodinu něčím lahodným na všedním či svátečním stole. Knížka v člověku také budí uvědomění, že vzpomínat a pamatovat si na své kořeny by mělo být základní lidskou povinností a zároveň radostí. Já sama jakožto milovnice historie, genealogie a tvůrce rodokmenu a rodové knihy dobře vím, jakým skvostem a bohatstvím i poučením příběhy našich předků mohou být. Proto hned utíkejte za svou babičkou, prababičkou či dědečkem a nechte je vyprávět o tom, jaké to bylo, když byli mladí, jak žili, co měli rádi, co prožili za války, jaká jídla jedli či jak se kdysi hospodařilo.
Kouzelnou knížečku pana Šlosara rozhodně doporučuji, je v ní i spousta tajemna a dávných zvyklostí z oblasti Beskyd a zdejšího kraje, který je i mým rodným krajem, o to raději jsem si tyto příběhy přečetla. Konkrétní nebudu, nechte se překvapit! Publikaci vydalo nakladatelství Beskydy. Moc se mi líbila, ale mohla být i o něco delší – to už by zřejmě ale dostala zcela nový rozměr.
O autorovi:
Jaromír Šlosar (*1953) vystudoval etopedii a výtvarnou výchovu pro základní a umělecké školy na Univerzitě Palackého v Olomouci. Po studiích působil jako vychovatel, a později i ředitel tehdejšího Dětského domova na Ostravici. Od roku 1978 se pravidelně účastnil ostravské literární soutěže Generace, kde získával ocenění. Jeho první sbírku básní Zelené peří, inspirovanou prací v dětském domově, vydala v roce 1987 Mladá fronta. V letech 1984–1998 působil v literární redakci Českého rozhlasu Ostrava. Nejprve jako redaktor, později jako vedoucí redakce. Mimo jiné zde připravil i cyklus Studánky (obrázky soudobé lidové výtvarné kultury) a cyklus Beskydy. O roku 1998 až do roku 2013 pracoval pro Českou televizi Ostrava jako dramaturg.
Mezi jeho další vydané sbírky básní a knížky patří Petr Bezruč bez záruky 2003, Střípky Moravy a Slezska 2007, Cesta jako marijánka 2008, Choditi stříbro 2013, Strážkyně pokladu 2015 a Momentky. Momentky? 2019, které představují poetické deníkové záznamy z průběhu celého roku a haiku. Opět z nich proudí silný citový vztah k přírodě a k Beskydám. Momentky ilustrovala Kristýna Večeřová a vydalo je nakladatelství Akropolis. Psali jsme již o jeho knize Rys za dvě stě litrů.
Název: Marokánky a jiné básně: Cukroví, koláče a život kuchařky Lojzky
Autor: Jaromír Šlosar
Vydalo nakladatelství: Beskydy
Rok vydání: 2022
Počet stran: 63
< Předchozí | Další > |
---|