Vydejte se Dodávkou po Evropě s německými sympaťáky

Vydejte se Dodávkou po Evropě s německými sympaťáky

Tisk

on the road 200Lui a Stephanie procestovali ve své přestavěné dodávce 45 zemí Evropy a své postřehy zachytili v knize On the Road s podtitulem Dodávkou po Evropě. Ta vyšla v nakladatelství Grada a neměl by si ji nechat žádný milovník cestování na čtyřech kolech.

 

 

Autoři se v úvodu představují a vysvětlují, proč se rozhodli právě pro země Evropy a v další kapitole se věnují nákupu auta a jeho přestavbě. To je praktické především pro ty, kteří zvažují podobné výpravy. Následuje celkem 38 tour, a to od Itálie (včetně San Marina a Vatikánu), přes Česko a Slovensko až po Maltu.

U každé tour čtenář najde mapu cesty a díky rámečku se dozví, odkud a kam dorazili, jaká byla délka trasy i jízdy a zajímavosti. V samotném textu je popis nejrůznějších míst i zážitků, včetně dojmů autorů. Přišlo mi, že kniha je méně o místních lidech, naopak se hodně zaměřuje na přírodu, další památky a také jídlo. V tomto ohledu je praktické, že pokud zde Stephanie Rickenbacher a Lui Eigenmann zmiňují nějaké ubytování (kempy), nebo gastronomické podniky, přidávají zde i název s adresou, často i s GPS souřadnicemi. Vše doplňují i názorné fotografie, kterým nechybí ani popisy.

Mě z hlediska povídání i fotografií hodně nadchla Albánie, Slovinsko a také Řecko. Korintský průplav, Akropolis, další památky i popisovaný gyros mě opravdu lákaly k výletu! Velmi zajímavé bylo číst si z pohledu cizince o České a Slovenské republice – v našem případě navštívili Brno a zmínili, že ne vždy musí turisté navštěvovat hlavní města. Zasmála jsem se u popisu tajného podzemního baru ve Lvově, kde se každý, kdo utrousí proruský komentář dostane do barového vězení, ze kterého smí ven až tehdy, když zazpívá alespoň jednu sloku ukrajinské hymny. Obecně se mi líbilo, že tito cestovatelé volili pro své cesty zajímavé cíle a představili tak i méně známé památky.

„Dnes půjdeme do Steffina ráje: Hay-on-Wye je první a stále největší vesnice knih na světě! Celé domy jsou od sklepa po střechu plné knih Novinky, staré knihy, romány, odborné nebo populárně-naučné publikace, historické knihy – sen každého knihomola. V městečku je celkem přes čtyřicet antikvariátů, tedy knihkupectví specializujících se na obchod s použitými knihami a mnoho dalších běžných knihkupectví s novými knihami. Regály s knihami najdete i venku v ulicích, spousta se dá koupit v informačním centru stejně jako v kavárnách a za malou symbolickou částku je zakoupíte i v zámecké zahradě.“ (str. 198, Tour Velká Británie).

On the Road patří k těm lepším knihám o cestování, a to díky vyváženým popisům (osobní věci versus texty o památkách), skvělým fotografiím, a hlavně praktickým informacím. Ty tvoří velkou přidanou hodnotu a nutí mě k tomu si knihu hýčkat v knihovně, než někam (třeba do Řecka) vyrazím.

Stephanie Rickenbache a Lui Eigenmann spolu už podnikli cestu kolem světa. Lui pracuje jako šéfredaktor a Stephanie jako referentka cestovního ruchu. Když jim cestování začalo chybět, rozhodli se pro procestování Evropy vlastní dodávkou s vnitřní vestavbou. Svá životní dobrodružství zveřejňují na blogu comewithus2.com a pod stejným heslem najdete i jejich videa na YouTube.

on the road

On The Road – Dodávkou po Evropě
Autor: Stephanie Rickenbacher, Lui Eigenmann
Překlad: Eva Hermanová
Žánr: cestování
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304
Hodnocení: 88 %

https://www.grada.cz/on-the-road-dodavkou-po-evrope-13075/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Lehce nostalgicky, silně melodicky a zvukově průzračně, to je nové album Luboše Pospíšila

Luboš PospíšilI když mám odmalička slabost pro sličné zpěvačky, v poslední době tíhnu po hudbě, kterou vyprodukovali bardi Vladimír Mišík, Michal Prokop a Luboš Pospíšil! Jejich poslední alba jsou totiž jedinečná, krásně vyzrálá...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...


Literatura

Po Diovi je tady Caesar a jeho banda

ja caesar a banda 200Po necelém roce vydalo nakladatelství Edika pod Albatros Media pokračování knihy Já, Zeus, a banda z Olympu, tentokrát zaměřené na Řím: Já, Caesar a banda z Kapitolu s podtitulem Přímý přenos ze starověkého Říma.

...

Divadlo

Citové vzplanutí a herecký koncert Hany Maciuchové v Branickém divadle


maciuch 200Zamilovat se lze v jakémkoli věku. A láska může být opětovaná! To je asi největší poselství monodramatu francouzské autorky Noelle Chatelet Žena Vlčí mák. Představení, které uvedlo Branické divadlo, je hereckým koncertem Hany Maciuchové.

Film

Camino na kolečkách

camino1Přijala jsem pozvání na novinářskou projekci dokumentárního filmu Camino na kolečkách. Šla jsem tam částí ze zvědavosti a částí z úcty k lidem, kteří dokážou cokoli navzdory svému handicapu. Věděla jsem jen, že hlavní hrdina trpí roztroušenou sklerózou (znám několik lidí s to...