Zvláštní kniha o Praze

Zvláštní kniha o Praze

Tisk

zornicky z prahy200Nakladatelství Universum vydalo Zorničky z Prahy s podtitulem Netradiční průvodce pro bystrozraké poutníky. Za knihou stojí Vráta Ebr a Zora Jandová.

 

 

 

Kniha je rozdělena do několika kapitol například o svatém Václavovi, Židovském městě, hvězdách, Albertově, mnoha ulicích i osobnostech. S velkým zájmem jsem si přečetla o peripetiích se Slovanskou epopejí, líbil se mi příběh Hašlerek a bavila jsem se také u otázky přejmenovávání ulic nebo u vysvětlivek k názvům několika pražských ulic (víte, podle čeho se jmenuje dejvická ulice Na Číhadle? nebo Na nivách v Krčí?).

Zora Jandová, která knihu doprovodila především krátkými básničkami nebo spíše zamyšleními, v úvodu píše: „Vráťa Ebr i já máme své (bezesporu kruhové) zorničky rozšířené nad krásami a zajímavostmi Prahy. Každý však koukáme na matku měst jinýma očima. Přála bych si, aby vás naše knížka inspirovala k úplně novému pohledu na Prahu.“

Přesně tohle jsem od knihy očekávala – těšila jsem se, že bude zaměřena na méně známé památky Prahy, na místa, která běžně lidé neznají, nebo na zajímavé detaily. Místo toho jsem měla občas dojem, že ani není o Praze a Vráťa Erb chce zkrátka psát. Někdy mi jeho styl vyjadřování nevadil, jindy mě iritoval například svými politickými názory, kterých už bylo moc a do takové knihy podle mě nepatří.

Zorničky z Prahy se mi těžce hodnotí. Na jednu stranu obsahují zajímavé informace i pěkné básně, ale na druhou se trošku těžkopádně četly a už bych se k nim asi nevrátila. Ale věřím, že každý si v knize může něco najít!

„Praha spojovací

Pražská schodiště, pasáže, tubusy metra, tunely a mosty…
Moderní televizní satelity i historická letadla ve svých hangárech…
Hodiny spojující minulost a přítomnost s budoucností…
A uzly na ocáscích, abychom nezapomněli na vzájemnou
Komunikaci a spojení?

Zora Jandová“ (str. 60)

Vratislav Ebr (pseudonym Vráťa Ebr) se narodil v roce 1942. Databázeknih.cz o něm píše, že jde o známého knihkupce, moderátora a sběratele kuriozit. Je autorem desítky knih, jako například Čas ani prd nezastavíš aneb Arbes by se divil (1999), Jaroslav Seifert v mozaice postřehů z pera jeho přátel (2013), Nejen bonmoty a citáty o knihách a čtenářích (2015) nebo Opravník omylů v názvech pražských ulic (2021).

Zora Jandová (*1958) je česká sportovkyně, textařka, skladatelka, moderátorka a herečka a zpěvačka.

zornicky z prahy

Zorničky z Prahy
Netradiční průvodce pro bystrozraké poutníky
Autor: Vráťa Ebr, Zora Jandová
Žánr: česká současná literatura
Nakladatelství: Universum (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 132
Hodnocení: 70 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/599911-zornicky-z-prahy-netradicni-pruvodce-pro-bystrozrake-poutniky.html


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Klasnová: „Spojilo se nespojitelné, proto vznikly problémy.“

klasnova katerinaSloučením Národního divadla a Státní opery Praha došlo, podle slov členky sněmovního podvýboru pro kulturu Kateřiny Klasnové (VV), pouze k technickému spojení dvou operních domů. J...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...


Literatura

Ledový dech: Cizinka vám povypráví všechno pěkně dopodrobna

ledovy dech perexAtraktivní téma cestování v čase s vervou uchopila americká autorka Diana Gabaldon, která má na svém kontě už devět objemných svazků série Cizinka. Historická tématika okořeněná prvky fantasy zavádí čtenáře do 18. století prostředni...

Divadlo

Divadelní Flora odstartovala ve velkém

altOd čtvrtečního večera probíhá v Olomouci jeden z největších českých divadelních festivalů, Divadelní Flora. Její 16. ročník přibližuje festivalovým návštěvníkům tvorbu režiséra Jana Mikuláška, v unikátní retrospektivě se loučí s p...

Film

Čtení o filmu nejen česky...Věnujme se i četbě zahraniční literatury (pokud ji seženeme)

kinematografia-perexZatímco za vlády komunistů byly televizní programy i nabídka kina zahlceny sovětskými filmy, nyní se k nám z Ruska dostane – a to ještě ojediněle - nanejvýš nějaká ta pohádka. O filmovém dění tam a zejména v republikách, kter...