Historický román o lásce a odvaze za španělské války od Maggie Brookes

Historický román o lásce a odvaze za španělské války od Maggie Brookes

Tisk

V lasce a valce200Jednadvacetiletá Angličanka Lucy se v roce 1936 vydává do občanskou válkou sužovaného Španělska. Jako dobrovolnice chce pomáhat místním uprchlíkům, ale to není jediný motiv její cesty. Hodlá taky najít a přivést domů Toma a Jamieho, své nejlepší přátele z dětství, kteří tu bojují každý na opačné straně války. Lucy se ocitá v centru zuřícího konfliktu a musí čelit děsivé realitě chudoby a nejistoty. Brzo se ale ukazuje, že láska překoná i ty největší hrůzy. Nakladatelství Domino vydává historický román V lásce a válce (Acts of Love and War) od Maggie Brookes.

Děj knihy se soustředí na Lucy, která se přidává ke kvakerům, a na její práci s uprchlíky. Ti se snaží před válkou zachránit, ať už útěkem uvnitř země nebo do zahraničí. Zároveň se snaží přivést oba bratry k rozumu a přimět je k návratu do Anglie, než se jim něco stane. Tom bojuje po boku republikánů a jeho bratr Jamie, který je katolík, se kloní na stranu generála Franca, a pracuje jako zahraniční korespondent pro katolické noviny. Lucy Toma ani Jamieho k odchodu nepřesvědčí, ačkoli se s oběma ve Španělsku setká. Prostřednictvím dopisů, které si s nimi vyměňuje, se dozvídáme i o tom, jak válku prožívají oni - každý na jiné straně.

Maggie Brookes buduje své věrohodné příběhy na základě rozsáhlých rešerší a hlavním tématem, které se v její práci opakuje, je síla a odvaha žen v neštěstí. „Přitahují mě příběhy, které se odehrávají ve válečných dobách, protože mí rodiče zažili 2. světovou válku. Otec byl válečný zajatec a matka ošetřovatelka. Válka ukazuje lidskou rasu v její nejhorší podobě, a přesto může přinést to nejlepší z ní,“ dodává.

Kniha v překladu Dany Chodilové vychází i v elektronické podobě a je doplněna mapkami, které čtenáři pomohou orientovat se nejen ve španělských městech, v nichž se děj odehrává, ale i v bojištích a frontách občanské války.

V lasce a valce

O autorce:

Spisovatelka a básnířka Maggie Brookes původně pracovala jako novinářka a producentka historických televizních pořadů pro BBC. Třicet let působila na Middlesex University, kde vyučovala kreativní psaní. Pod jménem Maggie Butt vydala šest básnických sbírek. Ráda píše příběhy o tom, jakou roli hraje síla žen, přátelství a lásky v těch nejotřesnějších situacích. Román Vězňova žena zase vychází z výjimečného skutečného příběhu, který se stal za druhé světové války.

Více informací: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/80981943/v-lasce-a-valce/


 

PřihlášeníVznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Literatura

Freddie Mercury žil na plné pecky, nestřídmost a dekadence byly součástí jeho života

freddie mercury200Sedmdesáté narozeniny by 5. září oslavil Freddie Mercury, tvář a hlas legendární britské skupiny Queen. Nezkrotný bouřlivák, ale také Bohem nadaný zpěvák a hudebník se však dožil pouhých pětačtyřiceti let. Nestřídmost a dekadence byly...

Divadlo

Filozof k smíchu, filozof k zamyšlení

200divV pražském Divadle Palace uvedli v říjnu komedii hru E. E. Schmitta Heslo morálka. Komedie současného francouzského dramatika a spisovatele, narozeného ve Francii a žijícího v Belgii, je popisem událostí jednoho dne v životě známého francouzského encyklope...

Film

Příjemná atmosféra a sedm nejlepších krátkých filmů za poslední čtvrtrok na Future Shorts Brno

future shorts film200Aligátor místo pejska v bytě, somálští rybáři, kteří k lovu používají samopaly nebo překvapivé odhalení původu jednoho filmařského loga. Ano, tohle je Future Shorts a poprvé i v Brně!