Cenu čtenářů v anketě Český bestseller 2022 získala režisérka a spisovatelka Karin Krajčo Babinská za knihu Tsunami

Cenu čtenářů v anketě Český bestseller 2022 získala režisérka a spisovatelka Karin Krajčo Babinská za knihu Tsunami

Tisk

tsunami 200Velké ocenění si v pátek 3. března převzala česká režisérka a spisovatelka Karin Krajčo Babinská. V anketě Český Bestseller získala cenu čtenářů za nejoblíbenější knihu (Tsunami, Cpress) v síti Knihcentrum.cz za rok 2022. Vyhlášení proběhlo v prostorách Klastru umění a designu Fakulty umění Ostravské univerzity na Černé louce.

 

Každoročně udílené ceny ČESKÝ BESTSELLER oceňují nakladatele i autory knižních novinek, které se staly v minulém kalendářním roce nejprodávanějšími v rámci internetového obchodu a sítě knihkupectví KNIHCENTRUM.cz. Každá z tematických kategorií obsahuje tři prodejně nejúspěšnější knižní novinky. Nominace zahrnuje také audioknihy prodávané prostřednictvím služeb Audioteka.

Cenu čtenářů letos získala Karin Krajčo Babinská za knihu Tsunami. „Mám z té ceny obrovskou radost a hluboce si jí vážím. Protože co může být pro spisovatele víc, než že jej ocení ti, pro které své knihy píše. Vnímám to jako impuls, abych ve své práci pokračovala dál,“ přiznala Karin Krajčo Babinská během přebírání ceny, kterou vloni získala Karin Lednická za pokračování knihy Šikmý kostel.

Pro Karin Krajčo Babinskou je tak tato cena velkou výzvou do budoucna. „Byla jsem překvapená a šťastná. A vděčná, že mi takto čtenáři vyjádřili svou podporu. Víte, je to teprve pár let, co jsem začala psát a svou původní režisérskou profesi jsem z velké části vyměnila za tu spisovatelskou, ve které nacházím mnohem větší svobodu a naplnění. A proto je pro mě toto ocenění i jakýmsi potvrzením, že se ubírám správnou cestou,“ řekla spisovatelka, která rozhodně bude ve své práci pokračovat.

tsunami 1

Momentálně je Karin Krajčo Babinská ve fázi hledání nového námětu. „Ale zatím jsou to jen takové střípky, pocity, obrazy, které mi víří v hlavě. Nechávám se nimi unášet a čekám, co se z toho zrodí. Plyne to samo a já s pokorou doufám, že opět přijde ten okamžik, kdy to všechno zaklapne do jednoho celku. Jestli všechno půjde dobře, chtěla bych vydat další knihu na podzim 2024,“ dodala po vyhlášení.

Anotace

Den Eminých narozenin se kvapem blíží. Kromě členů její rodiny se však na oslavu chystá i jeden nezvaný host – minulost, kterou všichni považovali za dávno mrtvou. V návalu nečekaných emocí tak začnou ožívat události z jedné dovolené v Thajsku, která otřásla osudy všech zúčastněných. Polozapomenuté vzpomínky se vracejí silou tsunami a hrozí, že rodinu plnou tajemství rozmetají na kousky.

Příběh podle slov Karin Krajčo Babinské vznikl během jedné její procházky po pláži. „Věděla jsem, že chci napsat knihu o všech podobách lásky a najednou mi to všechno dávalo smysl,“ dodává autorka. Prvním čtenářem jejích knih je manžel Richard Krajčo, který příběhy oživuje a načítá do audioverze.

„Velmi silně si uvědomuji, že každý čin i každé rozhodnutí, a mnohdy velmi banální, s sebou nesou důsledky, které pak mohou mít zcela zásadní dopad na celý náš další život. Ať už v pozitivním či negativním smyslu. Že mávnutí motýlích křídel může o tisíce kilometrů dál způsobit hurikán,“ říká Karin Krajčo Babinské a pokračuje: „Moje kniha vypráví právě o takových událostech, které hlavním postavám navždy jejich osudy změní. Je příběhem jedné rodiny, která se sejde na oslavě narozenin, kam dorazí i jeden nečekaný host – jejich minulost, na kterou by všichni nejraději zapomněli. A všechny ty potlačené vzpomínky začnou znovu ožívat se silou tsunami.“

Tsunami obalka

Karin Krajčo Babinská

Absolventka oboru filmová a televizní režie na FAMU se po škole řadu let živila vytvářením reklamních spotů. Natočila dva celovečerní filmy – Pusinky (2007) a Křídla Vánoc (2014) – a dokončila seriál Gumy, který uvádí televize Voyo. Režírovala nejúspěšnější klipy kapely Kryštof (Ty a já, Zůstaň tu se mnou, Vánoční a další) a také její koncertní show, včetně té největší na Strahově pro 70 tisíc fanoušků. V roce 2016 založila hojně navštěvovaný blog Kecy, kecy, kecičky. O rok později vyšla stejnojmenná kniha a Karin se stala úspěšnou spisovatelkou. V roce 2018 potěšila čtenáře bestsellerovým románem Za sny, po kterém následovala neméně úspěšná kniha Hvězdy na cestě. V roce 2022 vydala román Tsunami, který je k dostání také jako audiokniha. Hlas nahrávce propůjčil Richard Krajčo.

tsunami2


 

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.


Literatura

Milena Štráfeldová popisuje nejniternější pocity

svetr200S Milenou Štráfeldovou jsem se poprvé setkala prostřednictvím knihy Trestankyně. Seznamuje nás s Růženou Vackovou, která nestála o život s kompromisy a kvůli tomu dlouhá léta strávila ve vězení. Tentokrát nás čekají krátké povídky, které ale v sobě ...

Divadlo

Neváhejte a vyrazte za zážitky na Kulturu pod hvězdami

kultura pod hvezdami200Kultura pod hvězdami pořádá letní kulturní akce open-air s tím, že spojuje krásná místa s krásným zážitkem v podobě muzikálů a činohry pod širým nebem. Už mají za sebou několik zastávek jako je Opočno, Kroměříž, Brno nebo ...

Film

Jersey Boys aneb každý si to pamatuje, jak chce

Jersey boys 200Film Jersey Boys (2014) vznikl pod rukama režiséra Clinta Eastwooda. Dlouholetá zkušenost s tvorbou komerčních filmů je na každém záběru patrná a nenechává diváka ani na chvíli odpočinout. Snad jen během hudebních vystoupení kapely The ...