V JaS nakladatelství vychází Obrázky času Lubomíra Müllera
Kultura21.cz

V JaS nakladatelství vychází Obrázky času Lubomíra Müllera

Obrazky casu 200Čas spěje neúprosně vpřed a vracet se nehodlá, ani nemůže. Nelze napravit nic z toho, co jsme kdysi zavinili. Můžeme jen ve vzpomínkách odhalit, kdo nás inspiroval, motivoval, naváděl správným směrem.

 


Lubomír Müller vykresluje okamžiky, které zažil jako dítě a jež ho provázejí životem. Krátké příběhy odhalují malého kluka s velkou fantazií, který s odvahou pozoroval svět a snažil se jej pochopit. To vše se mu otisklo za víčky a rozeznělo jeho muzikantskou duši. Od babičky získává nadhled, od dědečka rozvahu, díky tatínkovi se ničeho nebojí a maminka mu poskytla náruč vždy, když bylo potřeba. Ze střípků vzpomínek tak vznikla mozaika, která ve výsledku hladí, objímá a inspiruje k vlastnímu snění.

Ukázka z knihy

Narodil jsem se v roce, kdy se u nás otevřela první samoobsluha. A taky v tom roce poprvé vběhli na Strahovský stadion cvičenci první celostátní spartakiády. V tom roce byl uskutečněn první přímý televizní přenos v republice, byli popraveni členové odbojové skupiny bratrů Mašínů, vstoupili jsme do vojensko-politického svazku Varšavská smlouva a k dosažení nejvyššího blahobytu i radosti pro všechny jsme plnili toho roku jednoletý plán na sto deset procent. Nic z toho si ale nepamatuji.

Lidská paměť je jako síto, skrz které protéká náš čas. A jak čas protéká, většina událostí našeho života se procedí a ztratí v zapomnění. Ale některé události síto přece jen zachytí, a ty si pamatujeme. Mají totiž pro nás nějaký význam. Až nastane ta pravá chvíle, pochopíme jaký.

Obrazky casu obalka

Lubomír Müller (*1955) je narozen v Plzni. Po studiích na SPŠA a Konzervatoři v Teplicích vystudoval hudební a divadelní vědu na Masarykově univerzitě v Brně (1981, PhDr.). Do roku 1989 redaktor a zástupce šéfredaktora hudebního měsíčníku Opus musicum se sídlem v Brně. Od roku 1990 redaktor brněnského deníku Rovnost, zástupce šéfredaktora magazínu ...AND YOU, vysokoškolský pedagog klavírní hry, ladič pian, klavírní koncertní doprovazeč. Od roku 1994 vydavatel vlastních pohlednic, učebních pomůcek, relaxační hudby. Vydané knihy Schody do nebeského pokoje (2008, 2013), Oběti milostného nerozumu (2009), Láska je všechno, láska je nic (2010), Světlo mé samoty –Příběh Sáry Wittensbergové (2011), Čekanka (2013), Bílá perla v černém srdci (2014), Štěstěnky z Mléčné dráhy (2015). Má rád dobré lidi, dobrá jídla, dobré cesty. Nevadí mu špatní lidé, špatná jídla, špatné cesty, protože ví, že špatné nikdy moc dlouho nevydrží, ale dobré ano. Věří, že ženy jsou moudřejší než muži, nicméně muži věří v opak, v důsledku čehož lidstvo opravdové moudrosti dosud nedosáhlo.

obrazky casu

Obrázky času, Lubomír Müller, Pevná vazba s přebalem, formát 115×185 mm, 160 stran, vyjde 26. 5. 2022


 

PřihlášeníBílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Jak velbloud potkal ťavu a pexeso k tomu

Velbloud perexKdyž jsem já chodila do školy, byli jsme Československá socialistická republika a slovenština byla i v našich čítankách. V televizi bývaly pravidelně slovenské pořady a v rádiu, kde se daly pohodlně nastavit zhruba tři stanice, zněla slov...

Divadlo

Ve zlínském divadle začali zkoušet Šakalí léta

sakali leta 200Datum premiéry nikdo nezná, přesto začali zkoušet! Po čase se do Městského divadla Zlín vrátil režisér Dodo Gombár (Zvlčení, Mezi nebem a ženou, Žítkovské bohyně, Baťa Tomáš, živý a další) a pustili se do příprav hudební komedie Šakalí lét...

Film

Ostrava Kamera Oko představuje filmy z pohledu kameramanů

zahájení okoLaické publikum se především vyzná v hereckých osobnostech. Na druhém místě nás zajímá režie, nicméně jména kameramanů zůstávají v pozadí. To ovšem mění festival, kterému se v Ostravě říká OKO. Jedinečná událost svéh...