Kde jsou ty chvíle, kdy žena byla žena a muž byl muž. Nyní žena může být mužského pohlaví a muž může být pohlaví ženského, jak to definuje i Cambridgeský slovník. Je v tom takhle jistý zmatek, ale to se poddá. Přinejmenším si to myslí i Devon Price, autor nebo autorka knihy „Odmaskovaný autismus“. (Alespoň já pořád nevím z jejího či jeho vyjadřování, je-li to ten, či ta. Vám jako čtenářům to možná bude jasnější, já však tápu. Možná by pomohlo nazývat věci pravými jmény: ženy ženami, transmuže transmuži atp.)
Takových záhad je v knize vícero, však jistě dala po jazykové stránce překladateli zabrat, když měl zachytit všechny jejich nuance. Přiznám se, že jsem z toho byl místy na rozpacích a genderové pátrání po tom, jaké je přirozené (při rození konstatované) pohlaví autorské osoby, ve mně překrylo zájem o podstatná sdělení textu. Ten se soustřeďuje na výklad problémů lidí s poruchou autistického spektra, i když jsem byl i zde na vážkách, a to zda slovo „spektrum“ není třeba chápat jako slovo „duha“, kterou si do štítu vsadilo hnutí LGBTQ+.
Jinak jsem z popisu rysů autisty měl dojem, že jejich škála pokryje skoro všechny lidi, tedy i, jak říká Devon, neurotypické, a že je vykazuje víceméně každý. Jako by nás autor/ka chtěl/a přesvědčit, že jsme všichni autisti maskovaní morálkou, kterou je třeba odvrhnout. Tak daleko jsem totiž došel ve svých úvahách o smyslu čteného textu. Spíš ale mám dojem, že jde o snahu nově definovat normálnost, normalitu, a tak ve většinové společnosti najít místo i pro autisty. To bych ale nechal na vašem posouzení.
Omlouvám se všem, že moje recenze není politicky korektní, jak by být měla, ale já ji jinak napsat nedokážu. Může za to nejspíš ideologický odér recenzovaného textu.
Autismus bez masky
Autor: Devon Price
Původní název: Unmasking Autism (2022)
Žánr: popularizující literatura
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2024, měkká vazba
Počet stran: 368
www.melvil.cz/kniha-autismus-bez-masky/
< Předchozí | Další > |
---|