Jak se dožít stovky ve zdraví
Banner

Jak se dožít stovky ve zdraví

Tisk

Prezit 200Lidé kolem nás umírají a my se s rostoucím věkem začínáme ptát, jak to zařídit, abychom žili déle, než je nám pravděpodobně vyměřeno. Někdo řekne, že se ani nijak zvlášť nemusíme snažit, že to s sebou přináší moderní doba, jiný se nad tím zamýšlí z gruntu a vydává o tom svědectví v podobě knihy „Přežít“ (Peter Attia).

 

Peter Attia se opírá o pečlivou analýzu situace, v níž se nacházíme. Zjišťuje, že s postupujícím časem se skutečně dožíváme vyššího věku, ale nikoli ve zdraví, nýbrž sužováni tzv. nemocemi stáří. Můžeme něco dělat pro to, abychom i v tomto období byli obdařeni plnohodnotným životem?

Poznejte čtyři jezdce apokalypsy a vyhněte se jim

To souvisí s řadou okolností. Zatímco dříve převládala smrt rychlá nad pomalou, v současnosti žijeme v éře chronických nemocí a na ně také umíráme; Peter Attia je souhrnně označuje jako „Čtyři jezdce apokalypsy“: onemocnění srdce a cév, rakovina, neurovegetativní onemocnění mozku, diabetes mellitus 2. typu. Výskyt Jezdců prudce stoupá s věkem, ale ti zpravidla přicházejí mnohem dřív, než tušíme. Abychom je zastavili, musíme zasáhnout zavčas, než se plně projeví. To ale není v silách současné medicíny. Ta stále čeká, až bude choroba diagnostikována, tj. až se rozvine, a pak už bývá pozdě. Je třeba ustavit medicínu vyššího stupně, která se bude opírat o prevenci a snižování rizik v tom smyslu, že zachytí co nejdřív náznaky, z nichž se můžou Jezdci rozvinout, a zamezí jejich rozvoji preventivními kroky.

To platí o všech Jezdcích. Projděme je teď po řadě. Epidemie diabetu souvisí s tím, jak se v současnosti stravujeme. To se dostává do rozporu s vývojovým nastavením našeho organismu, tloustneme a přílišná konzumace zejména sacharidů vede k rozvoji inzulínové rezistence a diabetu 2. typu. Řešením je omezit nadměrný energetický příjem.

Zabiják číslo jedna

Kardiovaskulární onemocnění jsou nejhorším zabijákem ze Čtyř jezdců. Jejich příznakem je kalcifikace koronárních tepen. Lze je diagnostikovat předem. Pak lze preventivně přestat kouřit, hlídat si (vysoký) krevní tlak a zahájit změnu stravy; když to nestačí, přidat léky.

Rakovina dlouhodobě odolává našim pokusům ji řešit. Při rozpoznání chybí účinná léčba. Nadějí je prevence (vyhnout se kouření, inzulínové rezistenci a obezitě), imunoterapie a včasné odhalení screeningem.

U Alzheimera a dalších neurovegetativních onemocnění mozku je riziko zjistitelné (testy na kognitivní problémy), a pak je možná prevence cvičením a spánkem.

Po přehledu Jezdců Peter Attia přistupuje k nástinu způsobů prevence, jimiž lze díky včasnému screeningu zamezit nástupu jezdců dvacet, třicet, čtyřicet let před ním, a to cvičením, tréninkem, jehož dnešní zátěž je řešena tak, aby zajistila fungování v nyní vzdálené budoucnosti, nácvikem stability, výživou.

Zbytek obsáhlé knihy je věnován tomu, jak na to. O tom už referovat nebudu.

Prezit

Přežít. Zůstaňte mladí a zdraví co nejdéle
Autor: Peter Attia
Původní název: Outlive: The Science and Art of Longevity
Žánr: popularizující literatura
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2023, pevná vazba bez přebalu
Počet stran: 456

Hodnocení: 100 %

www.melvil.cz/kniha-prezit


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jako lovkyně se obecně cítím fakt výborně, jako ryba ve vodě

Viktorie MertováPochází z hudební rodiny a již v dětském věku chtěla být herečkou a zpěvačkou, nakonec vystudovala teritoriální studia na Fakultě sociálních věd, kde dnes přednáší dějiny USA a Základy akademické práce. Povolání pedagoga ji baví. Od ...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Psychologie rodiny nejen pro pomáhající profese

psychologie rodinyNakladatelství Grada vydalo další z odborných psychologických publikací, tentokrát se jedná o knihu Psychologie rodiny. A jak již název napovídá půjde především o dítě v rodině a případné patologické jevy. Knížka je velmi vhodná pro pom...


Literatura

O stvoření světa

stvor 200O stvoření světa je leporelo určené pro děti od 3 let. Vypráví příběh o stvoření světa Bohem den po dni, kdy vznikla Země, nebe i život na naší planetě. Knížka se kromě pevných desek jako stran může pochlubit pohyblivými obrázky. Jemným tahem do stran ...

Divadlo

Faust na deskách Buran Teatr v Brně

Faust 200Nejdřív několik základních informací:  BURANTEATR se zrodil v létě 2003 v hlavách dvojice studentů Divadelní fakulty JAMU Zetela a Jana Šotkovského – z potřeby realizovat své představy o divadelním provozu mimo existující divadla. Zakladatelé se tehd...

Film

Exkluzivní retrospektiva na dafilms.cz: FILMOVÉ SNY JANA ŠVANKMAJERA

Svankmajer200Streamovací portál DAFilms uvede v dubnu exkluzivní retrospektivu Jana Švankmajera. Diváci se mohou těšit na jeho slavné celovečerní filmy i méně známé krátké filmy. Kurátoři DAFilms získali unikátní soubor filmů, díky nimž mohou diváci poznat ...