Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem

Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem

Tisk

pohybovy-vyvoj-ditete-s-laskou-a-respektem perexFyzioterapeutky dětem. A také jejich rodičům a všem, jimž na zdravém pohybovém vývoji malých ratolestí záleží. Miminka umí od narození spoustu úžasných věcí a dospělí je v tom mohou vhodně podpořit, pokud zvolí citlivý přístup, anebo si dají poradit. Dobrý začátek se stane pevným pilířem zdraví i v dospělosti.


Autorkami knihy Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem Michaela Kačírková a Zuzana Rybová jsou dětské fyzioterapeutky s bohatou praxí, které jsou zároveň samy maminkami. Jejich odborný pohled se tak prolíná s tím lidským, s vlastními zkušenostmi z péče o děťátko. Prostřednictvím podle věku dítěte chronologicky řazených kapitol, přehledného textu a názorných obrázků provázejí čtenáře dětským psychomotorickým vývojem. Objasňují nejasnosti a mýty, které jsou s ním spojeny, a současně nabízejí odborný pohled na moderní trendy, které aktuálně panují ve světě dětských pomůcek.

Aby dítě prospívalo
Novopečení rodiče tak pěkně pohromadě najdou kvalitní informace a odpovědi na otázky související se správným a zdravým vývojem jejich dítěte v prvních třech letech života, kdy opravdu není radno něco promeškat. U každého období je uvedeno, co by děťátko mělo umět, jaké funkce se u něj právě vyvíjejí, jak je možné pokrok vhodně podněcovat a kdy je třeba navštívit odborníka.

Co zdravému vývoji dítěte neprospívá
Z mého pohledu je jednou z nejdůležitějších kapitol téhle knížky právě tahle. Spousta rodičů, prarodičů a dalších příbuzných a známých bere otázku vývoje více či méně jako soutěž – kdo dřív a kdo rychleji pase koníčky, leze, sedí, chodí, mluví… Přitom je mnohdy kontraproduktivní, ba dokonce škodlivé, když dítě nějakou vývojovou fázi přeskočí, nebo když dospělí úroveň vývoje nerespektují. Nevhodné je například předčasné posazování, postavování, chůze nebo takzvané „letadélko“ – tahání za ruce. Rizika takového urychlování jsou také velmi dobře a srozumitelně v knize uvedena.

„Každé dítě má své tempo vývoje a to nejlepší, co pro něj můžete udělat, je toto tempo respektovat.“

Pomůcky a botičky
V dnešní době, kdy je trh přesycen nabídkou nejrůznějších, více či méně smysluplných vychytávek nejen pro děti, bývá obtížné se orientovat v tom, které pomůcky pořídit a kterým se raději vyhnout. Lákavé anotace jsou často zavádějící. Proto je jeden blok věnován právě praktickým pomůckám a hned ten následující se zabývá otázkou vývoje dětské nohy včetně správného výběru prvních botiček.

Velmi výstižně shrnuje význam knihy MUDr. Aneta Sládková Králová na jedné z posledních stránek:

„Komplexní, odborný a zároveň srozumitelný a lidský pohled na vývoj dítěte v prvních třech letech života. Nesnaží se nikoho vystrašit ani z ní není cítit snaha se prvoplánově zalíbit. Namísto toho přehledně a jasně upozorňuje na to, co je ve vývoji důležité a stojí za pozornost.“

To mohu jen potvrdit včetně dojmu, že veškerý text, i když je sestaven odborníky, bude velmi dobře srozumitelný všem čtenářům.

pohybovy-vyvoj-ditete-s-laskou-a-respektem

Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem
Autorky: Zuzana Rybová & Michaela Kačírková
Žánr: naučná literatura, rodina, zdraví
Vydáno: 2022, Esence, Euromedia Group
Počet stran: 168

Hodnocení: 100 %

www.knizniklub.cz/knihy/585913-pohybovy-vyvoj-ditete-s-laskou-a-respektem-fyzioterapeutky-detem


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Saxofonista Milo Suchomel pokrstil svoj tretí album „... chcem robiť filmovú hudbu. Čakám na ponuky režisérov, kedy ma už konečne oslovia...“

Suchomel Rozh perexMilo Suchomel pokrstil 27. apríla svoj nový album Jazz In The City v priestoroch klubu Babylon v Bratislave. Patrí nielen medzi popredných hudobníkov na jazzovej scéne...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

S grepelentní svíčkou si užijete léto bez hmyzu

grepelentni svicka 200Léto je nejkrásnější období v roce. Všichni se snažíme být co nejvíc venku a užívat si sluníčka. Když už musíme být doma, máme alespoň otevřená okna. A s tím vstupují na scénu komáři a jiný otravný hmyz. Co na ně zabírá a zá...


Literatura

Backman zase hraje na city a jde mu to!

uzkosti-a-jejich-lide 200Oblíbený švédský spisovatel po několika menších dílech (konečně) přichází s plnohodnotným románem s názvem Úzkosti a jejich lidé.

...

Divadlo

Gazdova krv vás dostane korektními i nekorektními vtipy

altDivadelní festival Střetnutí Stretnutie zahájila hra Gazdova krv, ve které excelovala tvář festivalu Szidi Tobias a nejen ona.

 

...

Film

Jarní smršť České televize: Hraná tvorba

jarni smrst200Zatímco se programová jarní nabídka letošního roku nesla na populární vlně kriminálních a detektivních příběhů, v roce 2017 budou tyto oblíbené žánry doznívat a na jaře se do popředí dostane retrospektiva. Diváci se tak skrze své televizní o...