Po dlouhé době kuchařka, co se mi trefila do chutí

Po dlouhé době kuchařka, co se mi trefila do chutí

Tisk

varime beze zbytku200V nakladatelství Grada vyšla kuchařka Kateřiny Bičíkové s názvem Vaříme beze zbytku: Recepty od kořínku až po květ. Už po letmém prolistování jsem věděla, že z ní budu vařit!

 

 

 

Kuchařky zaměřené na zužitkování zbytků jsou v době, kdy se čím dále více hovoří o plýtvání jídlem, velmi oblíbené. Několik z nich se mi už dostalo do rukou a mám pocit, že málokdy v nich najdete něco nového, nebo opravdu praktického. A nyní jsem konečně narazila na výjimku!

Kateřina Bičíková v úvodu vysvětluje, že se k takovému vaření dostala prostřednictvím práce kulinární redaktorky, když bylo potřeba zužitkovat zbytky a něco z nich připravit. Už na této úvodní straně si získala mé sympatie a neztratila je ani na dalších stránkách. Líbilo se mi, jak působí lidsky a často mě rozesmála.

„Pokud jste měli s výrobou kimči veliké oči a stihlo vám přezrát natolik, že už vám připadá moc výrazné, je ten správný čas pustit se do slané palačinky kimchijeon. Ano, chápeme se správně, že kimči je proto vždycky dobré vyrobit o něco více, aby vám právě na ni nějaké zbylo.“ (str. 40)

Recepty jsou rozdělené na tři větší části, kdy se první zaměřuje na zpracování příloh a zbytků, druhá obsahuje recepty s využitím celé zeleniny včetně natí a závěrečná potěší sběrače. Tedy lidi, kteří si z procházky nebo výletu vždy donesou něco na zpracování. Některé recepty byly známé, jako například francouzský toast z vánočky, knedlíky s vajíčkem, moje oblíbené řepné brownies nebo smrkový sirup. To však vůbec nevadilo, protože se našla stále spousta nových a lákavých dobrot jako krokety ze zbylé rýže či rizota, čínská kaše congee ze zbylé rýže, chlebový salát Panzanella, kari z vařených vajec a mungo fazolí s jogurtovými plackami nebo celý pečený květák či brokolice s fazolovým humusem.

Úspěšní zahrádkaří ocení recept na cuketové halušky s uzeným tempehem, lilky a cukety plněné orientální čočkou nebo nakládané ředkvičky a pesto z ředkvičkové natě. Některé návody jako například trhané „maso“ z banánových slupek nebo čatní z melounových slupek mě pak opravdu překvapily a láká mě je vyzkoušet.

Kniha Vaříme beze zbytku pro mě tedy byla velmi milým překvapením a kdyby Kateřina Bičíková pokračovala v psaní kuchařek, tak budu jedině ráda!

varime beze zbytku

Vaříme beze zbytku
Recepty od kořínku až po květen
Autor: Kateřina Bičíková
Žánr: kuchařka, hobby
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 176
Hodnocení: 91 %

https://www.grada.cz/varime-beze-zbytku-12017/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

10. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

10 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovník...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Každá odevzdaná tonerová kazeta šetří přírodu


Tonery perexHromadí se vám doma použité tonerové a inkoustové kazety, nebo je dokonce házíte do směsného odpadu? Od 26. dubna 2021 je můžete odevzdat do sběrného papírového boxu, který je umístěn u recepce budovy radnice městské části Praha 12 v u...


Literatura

Máte rádi krimi a povídky? Pak si nenechte ujít Tři opice

tri opice 200V nakladatelství Kalibr vyšla sbírka kriminálních povídek s názvem Tři opice od Davida Urbana. Rozhodně se po této útlé knize podívejte!

 

...

Divadlo

Muzikál Mamma Mia! na prknech divadla Hybernia

Mia 200Muzikál Mamma Mia! patří bezesporu k nejslavnějším muzikálům světa. I u nás má tento muzikál úspěch. Prodalo se přes 250 000 vstupenek. Proto je muzikál obnoven a během léta se dočkáte 32 exkluzivních představení. V českém znění. Hra...

Film

Lurdy: místo, kde se ještě věří na zázraky
ImageS více než dvouletým odstupem od svého prvního uvedení přichází v těchto dnech do našich kin snímek Lurdy rakouské režisérky Jessiky Hausner. Film byl promítán mimo jiné v rámci festivalů v Karlových Varech, Rotte...