Po dlouhé době kuchařka, co se mi trefila do chutí

Po dlouhé době kuchařka, co se mi trefila do chutí

varime beze zbytku200V nakladatelství Grada vyšla kuchařka Kateřiny Bičíkové s názvem Vaříme beze zbytku: Recepty od kořínku až po květ. Už po letmém prolistování jsem věděla, že z ní budu vařit!

 

 

 

Kuchařky zaměřené na zužitkování zbytků jsou v době, kdy se čím dále více hovoří o plýtvání jídlem, velmi oblíbené. Několik z nich se mi už dostalo do rukou a mám pocit, že málokdy v nich najdete něco nového, nebo opravdu praktického. A nyní jsem konečně narazila na výjimku!

Kateřina Bičíková v úvodu vysvětluje, že se k takovému vaření dostala prostřednictvím práce kulinární redaktorky, když bylo potřeba zužitkovat zbytky a něco z nich připravit. Už na této úvodní straně si získala mé sympatie a neztratila je ani na dalších stránkách. Líbilo se mi, jak působí lidsky a často mě rozesmála.

„Pokud jste měli s výrobou kimči veliké oči a stihlo vám přezrát natolik, že už vám připadá moc výrazné, je ten správný čas pustit se do slané palačinky kimchijeon. Ano, chápeme se správně, že kimči je proto vždycky dobré vyrobit o něco více, aby vám právě na ni nějaké zbylo.“ (str. 40)

Recepty jsou rozdělené na tři větší části, kdy se první zaměřuje na zpracování příloh a zbytků, druhá obsahuje recepty s využitím celé zeleniny včetně natí a závěrečná potěší sběrače. Tedy lidi, kteří si z procházky nebo výletu vždy donesou něco na zpracování. Některé recepty byly známé, jako například francouzský toast z vánočky, knedlíky s vajíčkem, moje oblíbené řepné brownies nebo smrkový sirup. To však vůbec nevadilo, protože se našla stále spousta nových a lákavých dobrot jako krokety ze zbylé rýže či rizota, čínská kaše congee ze zbylé rýže, chlebový salát Panzanella, kari z vařených vajec a mungo fazolí s jogurtovými plackami nebo celý pečený květák či brokolice s fazolovým humusem.

Úspěšní zahrádkaří ocení recept na cuketové halušky s uzeným tempehem, lilky a cukety plněné orientální čočkou nebo nakládané ředkvičky a pesto z ředkvičkové natě. Některé návody jako například trhané „maso“ z banánových slupek nebo čatní z melounových slupek mě pak opravdu překvapily a láká mě je vyzkoušet.

Kniha Vaříme beze zbytku pro mě tedy byla velmi milým překvapením a kdyby Kateřina Bičíková pokračovala v psaní kuchařek, tak budu jedině ráda!

varime beze zbytku

Vaříme beze zbytku
Recepty od kořínku až po květen
Autor: Kateřina Bičíková
Žánr: kuchařka, hobby
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 176
Hodnocení: 91 %

https://www.grada.cz/varime-beze-zbytku-12017/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Dramaturg festivalu Contempuls: „Zajímavé věci se dějí pořád, ale nejzajímavější jsou ty koncerty“

unnamedNěkolik otázek jsme položili dramaturgu festivalu současné komponované hudby Contempuls Petru Baklovi. Ten nám prozradil zajímavosti o koncertech, ale také o práci dramaturga obecně. Festival Contempuls se koná 21., 2...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

David Frej: Život bez zánětu

FREJ2Nakladatelství Eminent loni vydalo knížku doktora Davida Freje s názvem Život bez zánětu. Jako mnohé další jeho knihy i tato pojednává o stravě. Proč jíme stále stejné potraviny a potom jsme nemocní? 

...

Literatura

Když sníte o novém životě a přichází noční můra

dokonali sousede perex"Jakože nějaký Stepfordský paničky?" skoro se vám chce říct. Ostatně stejné zvolání napadne v jednu chvíli i samotnou hlavní hrdinku této knihy. Helen se přestěhovala do Německa se svým mužem, který vyučuje na mezinár...

Divadlo

Velký Gatsby v režii Petra Gábora poprvé na českém jevišti

Gatsby 200Soubor činohry Národního divadla moravskoslezského čeká v divadelní sezóně poslední titul – česká premiéra dramatizace jednoho z nejslavnějších románů moderní americké literatury Velký Gatsby. Očekávaná inscenace, kterou připravil kmenový režisér a...

Film

Král Belgičanů

Kral belgicanu perexNicolas III., belgický král, je právě na státní návštěvě v Istanbulu, když se dozví, že se jeho země rozpadla. Chce se okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království. Sluneční bouře ale způsobí, že je vzdušný prostor kompl...