Recepty připomínající dětství
Kultura21.cz

Recepty připomínající dětství

temer zapomenute recepty 200V nakladatelství Grada vyšla kuchařka s názvem Téměř zapomenuté recepty slovenské autorky Michaely Smolové. Budete překvapeni, jak jsou nám blízké.

 

 

Recepty jsou rozděleny na vánoční, slavnostní, recepty na víkend, chléb a pečivo, podzimní recepty, sirupy, zavařeniny, nápoje a jiné a sušenky a drobné pečivo. Autorka tyto recepty sesbírala ze starých zápisníků babiček a ze zažloutlých kuchařských knih a upravila je tak, aby bylo možné připravit si je i dnes. V úvodním slovu čtenářům přeje, ať je pro ně kniha malým pokladem. „Listujte v ní, kochejte se obrázky a představujte si, co zítra napečete pro své nejbližší. Věřím, že ji nezaložíte do police, ale že bude osahaná, ulepená, ušpiněná a klidně i pomačkaná. Jako každá kniha, která se používá,“ doplňuje.

Já si vypsala tolik receptů, že o založení do knihovny nebude vůbec řeč. Tato kniha zůstane v kuchyni. Na Vánoce vyzkouším Záhorácké zázvorky (snad dopadnou lépe než ty podle Josefa Maršálka) a plněná perníková srdíčka, případně i ořechové štangličky nebo žitné perníčky. Při pohledu na fotografie a recept na rumové perníčky jsem si hned vzpomněla na svou babičku – tohle jednoduché a voňavé cukroví jsem zbožňovala! Pro změnu na strýce jsem zavzpomínala u receptu na sváteční zákusek neboli „Oliž prst“.

Potěšil mě také recept na originální Sacherův dort nebo jednoduchý krémeš. Jako zajímavý nápad mi přišla jablkovo-vinná poleva například na bábovku, přes stránky jsem cítila vůni slaného osúchu se smetanou a koprem a láká mě vyzkoušet upéct česnekové trojhránky, pletýnky z kynutého bramborového těsta a také sirupy a likéry, jejíchž základem je prokvašené ovoce.

Michaela Smolová se ukázala jako velmi sympatická žena, které záleží na uchování tradic a také na spokojenosti strávníků. Moc se mi líbilo, jak se jevila lidsky. Například jsem se smála u receptu na ořechový koláč, kde popisovala, jak jej fotily na letní oslavě a mlsné děti jej začaly ujídat ještě nenakrájený přímo z plechu a vrtaly do něj prsty. Ony pak zachránily jen malý kousek a fotka je tak nedokonalá, ale připomínající tuto příhodu a vystihující, jak je koláč dobrý.

Téměř zapomenuté recepty mě velmi mile potěšily, ani jsem si při čtení neuvědomila, že se jedná o recepty ze Slovenska a o to více mě potěšila ta naše blízkost těchto zemí. Kniha je plná lepítek a já se těším, až se recepty stanou součástí mých tradic.

Michaela Smolová z lásky k dobrému jídlu a sladkostem vymyslela blog Sisters Bakers, do kterého zatáhla i svou mladší sestru Katarínu Dimoulatos. Ta pracuje jako matrikářka a bydlí se svým řeckým manželem a dvěma dětmi v rodinném domě se zahrádkou. Na blogu se dnes nachází plno receptů. Velkou vášní Michaely je pečení, ale také je mámou, manželkou a marketingovou konzultantkou na volné noze. Ráda hraje na klavír, venčí psa, nebo posedává a debatuje s rodinou.

Jarka Lempochová je fotografka. Má ráda čokoládu, cestování, běh, svou rodinu, přátelé a také vaření a pečení. Od roku 2014 se věnuje také foodstylingu a fotografování jídla – právě díky přátelství s Michaelou a Katarínou.

temer zapomenute recpety

Téměř zapomenuté recepty
Autor: Michaela Smolová
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2021
Počet stran: 180
Hodnocení: 94 %

https://www.grada.cz/temer-zapomenute-recepty-12478/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Národní knihovna ČR

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Čtěte také...

Jste pořád unavení? Na vině může být stres

vse o adrenalni unave 200Nakladatelství Anag vydalo knihu Vše o adrenální únavě, která je v dnešní době velmi aktuální a zajisté pomůže mnohým z nás. Jejím podtitulem je Oživte svou energii, posilte imunitu, zlepšete koncentraci a žijte šťast...


Literatura

J. K. Rowlingová a její Předobrý život

predobry zivot perexJoanne Rowlingová je snad nejznámější autorkou současné literární scény. A nutno poznamenat, že zaslouženě. Ať už tvoří ságu o Harrym Potterovi jako J. K. Rowling nebo detektivní romány pod ...

Divadlo

Tragédie Kapuletů a Monteků navléknutá do baletních střevíců

romeoajulie 200Kdo by neznal nejslavnější příběh všech dob, který pojednává o zamilované veronské dvojici, jejíž láska se kvůli nepřátelství dvou vlivných rodin dočkala tragického konce. Jen málokdo si už ale dokáže představit, že by tato tragédie mohla ...

Film

Zastav se a nepřežiješ: honička plná adrenalinu

zastav a neprezijesFilm Zastav se a nepřežiješ (2006) je originální honička plná adrenalinu. Jde v ní totiž o to, aby měl hlavní hrdina neustále zaděláno na problém, jinak mu selže tělo a zemře.

...