Lucie Pytlová: Barefoot: žij naboso!
Banner

Lucie Pytlová: Barefoot: žij naboso!

Barefoot

Barefoot mě úplně nebralo, ale miluju bosé chození a všechny vjemy na bosých nohou, včetně ledové vody v lednu. Líbila se mi knížka Lucie Pytlové? Ano, a moc. A to zejména ze dvou důvodů. Prvním bylo příjemné povídání o energetické a podpůrné funkci našich nohou, nejsou to jen ťapky na chození, ale jsou přesně tím neskutečně citlivým orgánem našeho těla, kterému můžeme dělat hodně dobře, ale také mu škodit.

A druhý důvod byl pěkně vysvětlená fyziologie nohy a jejího vztahu k zádům, zejména při chůzi, při zátěži, kdy jednoduše řečeno, máme-li něco špatně na noze nebo v chůzi, zátěž přebírají záda a další klouby, které tím začínají trpět.

Barefoot

A abych nezapomněla, barefoot je tu velké téma, byť velmi spojeno s bosou chůzí, kterou vlastně tyto boty imitují. Odnáším si zejména pro mne novou informaci, že uzemňující chůze po trávě, hlíně a zemi nás zbavuje napětí, přirozeně ho odvádí – a že existují i boty, které mají elektricky vodivou podrážku tak, aby toto napětí přecházelo do země i při chůzi v těchto botičkách. Jo a ještě, ale to asi zarytí barefootisti ví, botičky se dají i doma ušít – autorka přináší tipy na to, kde najít návody.

Ke své knize a tématu si přizývá další odborníky na bosou chůzi a odhaluje tak ještě více různých úhlů pohledu.

„Pohyb v obuvi a bez obuvi je jiný. V obuvi přijde noha do styku s vnitřní stranou boty, jakmile však obuv sundáme, noha se ocitne v úplně jiné dimenzi. Otevře se jí nový „pestrobarevný svět, který nohu nenechá spát“. Doma je prostředí trochu fádnější, ale venku se noha dostane do styku s měkoučkou zemí prohřátou sluncem, chladivou ranní trávou a kamínky masírujícími každý kousek nohy. Místo nezajímavé vložky v botě bosá noha doslova „ochutnává“ různorodý okolní svět. Venkovní terén je chvíli rovný, jindy zešikmený, hrbolatý, pichlavý, měkký, tvrdý, chladný nebo teplý aj.“

Cítíte tu nádheru? Pokud ano, je to knížka jako na míru pro vás. A je úplně jedno, jestli jste příznivci bosé chůze nebo barefoot botiček, protože k obému tu najdete výtečnou nálož informací včetně té, že všeho s mírou. Takže to není o tom, že jedině barefoot jsou správné, ale o tom, nalézat cestu ke své vlastní noze, poslouchat ji, řešit to, čím trpí a ulevovat jí tam, kde se dá. A všechno kombinovat, budete-li chtít, protože zatímco jedna bota bude někomu k užitku, u druhého může ta samá bota škodit. Tak rozdílní jsme! K výběru správné konvenční obuvi tu je také dosti řečeno, stačí dodržet několik dobrých rad o měkkosti boty, o pevnosti i důležitém nadměrku a širší přední části.

Dá se říci, že zdravá noha se bude cítit v utlačené špičce nedobře. A pozor i na pevné boty u malých dětí, noha dostává signál, že se nemusí o nic starat a svaly už pak nemohou dosáhnout plného potenciálu posílených svalů a vazů.

A co jsem si ještě z knihy odnesla?

-          Úžasné pojednání o tom, jak noha nás chladí, už jsem pochopila svoji potřebu mít v horkém létě pořád studené nohy!

-          Důležitý fakt, že každý typ boty chce od nohy i celého těla jiný styl fungování – to je dobré vědět!

A celkově, je to kniha pro milovníky pocitů, počitků a prožitků. 

O autorce: Lucie Pytlová je česká fyzioterapeutka se zájmem o zdravá chodidla, obor vystudovala na Fakultě tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově a v diplomové práci zkoumala vliv obuvi na držení těla.

Autorka v knize čerpá mnohé informace z vlastních zkušeností. Sama nemá stoprocentně zdravá chodidla, a přesto vidí v chůzi naboso a v barefoot obuvi mnohé výhody. V nynější době je na mateřské dovolené, a tak musí řešit obuv i pro své dítě, což není vždy jednoduché. Jako fyzioterapeutka pracovala ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a v Psychiatrické nemocnici Bohnice.

A kde knížku najdu: https://www.alferia.cz/barefoot-zij-naboso-9992/

Hodnocení: 99 %

Počet stran: 130


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Programový ředitel FTV Prima: „Chcete – li své diváky bavit, nelze být čistě úředníkem…“

Prima ZOOM 200Přes měsíc je v běžné programové nabídce nový kanál rodiny Prima – Prima ZOOM, zaměřený na dokumenty. U této příležitosti jsme vyzpovídali programového ředitele televize Prima Petra Vladyku, který nám prozr...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Staročeský perník: Jak upéct vánoční perníčky nebo marcipán?

pernik (2)Nakladatelství Dauphin vydalo historickou kuchařku s povídáním o historii perníku s více než 170 staročeskými recepty na perník, perníkovou omáčku, marcipán a další dobroty. Původní rukopis historika Čeňka Zíbrta přepracovala Alena Gajdušková. Co vše...


Literatura

Vzhůru s dětmi do přírody
rok 3Nakladatelství Albatros představuje dvě zcela jedinečné dětské knihy, které vám pomohou s vysvětlováním, jak to po celý rok chodí na zahradě a v lese. Obě knihy jsou doplněny mnohými ilustracemi a dalšími aktivitami, které zaujmou nejenom děti, ale i jej...

Divadlo

„Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.“

masaryk stefanik 200Městské divadlo Zlín chtělo oslavit letošní významné výročí 100 let vzniku Československa originálně a velkolepě a také tak, aby se nejednalo o jednorázovou akci. Pustili se tedy do spolupráce s Divadlem Aréna Bratislava a za...

Film

Terminátor 2: Zničí nás umělá inteligence?

terminator 2 schwarzeneggerV roce 1991 se Američani přestávají mazlit s filmovými efekty a i když na to nemají pořád to nejlepší vybavení, na film Terminátor 2: Den zúčtování se dá koukat dodnes. Leckomu ukápne nostalgická...