Vajíčkovou kuchařku doporučuji všemi deseti!
Banner

Vajíčkovou kuchařku doporučuji všemi deseti!

vajickova kucharka 200V dubnu vydalo nakladatelství CPress druhou kuchařku Barbory Říhové a musím říct, že jde o kuchařku, jak má být! Vajíčková kuchařka nabídne širou škálu receptů, základů pro další vaření a rad, jak chutně zpracovat vejce.


Pár slov k autorce

Barbora Říhová (rebarboraskitchen.com) sbírá a shromažďuje zajímavé recepty, aby je pak s drobnými obměnami předávala dál svým sledujícím na blogu i Facebooku. Miluje maso i sladkosti, a protože je kreativní, umí jídla krásně naaranžovat a servírovat, případně i zabalit – proto před třemi lety napsala inspirující a užitečnou knihu Jedlé dárky.

Co zde najdeme?

Autorka to vzala pěkně od podlahy – na začátku nám poví něco o vejcích, s čím je ráda kombinuje, na co si dát pozor, co je dobré vědět a s jakými kulinářskými pojmy se v knize setkáme. Pak už následují samotné recepty, které se dělí na sekce Snídaně a malá jídla (doporučuji Shakshuku či Croque Madame), Polévky (zde je výběr nejmenší, nejvíc mě zaujala Maminčina kulajda), Hlavní jídla a saláty (což takhle dát si Tortu pasqualinu nebo vyzkoušet melounový salát s vejcem?), Dezerty (klasika jako Štafetky, ale i nejrůznější krémy a dobroty z celého světa) a Základy (například tipy na Míchaná vajíčka, Lemon curd a mnoho dalších).

Kuchaře i kuchařinky potěší, že autorka čerpá z rozdílných kuchyní a předkládá nám možnosti, jak si recepty vyladit přesně podle svého mlsného jazýčku. Najdeme zde klasickou českou kuchyni, výbornou tureckou, delikátní francouzskou, podíváme se na zoubek té norské, ale nakoukneme i do britské kuchyně.

Pár slov ke knize

Kniha je velmi přehledná, obsahuje kvantum praktických informací a téměř každému receptu je věnována dvojstránka. Na jedné straně je název receptu, stručný popis k jeho původu, následuje popis potřebných surovin a postup. Autorka u surovin i u postupu nabízí obměny – například co udělat, chceme-li pokrm kyselejší, nebo čím třeba nahradit maso, pokud se stravujeme vegetariánsky. A radí nám ze své vlastní zkušenosti – co jí chutná, čemu dává přednost. To mi přijde velmi sympatické.

Proč knihu doporučuji všemi deseti?

Už při pohledu na přebal knihy (foto je z archivu autorky) se mi sbíhaly sliny. Vajíčka považuji za základní surovinu, a jelikož chováme drůbež, mám přísun slepičích, kachních i křepelčích vajíček zajištěn – a vždy si na nich pošmáknu! Velmi mě potěšilo, že se objevil někdo, kdo zaměřil pozornost zrovna na tuto potravinu – a to tak strhujícím způsobem, jako autorka. Tleskám! A vřele doporučuji všem, kteří potřebují inspirovat, jak tuto božskou krmi chutně využít.

vajickova kucharka

Název: Vajíčková kuchařka
Autor: Barbora Říhová
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: CPress
Rok vydání: 2020, pevná vazba
Počet stran: 160
Hodnocení: 100 %

Odkaz: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/54082351/vajickova-kucharka/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Miroslav Macek: „Smích je nejlepší obranou bezmocných proti moci.“

miroslav macek 200Přinášíme vám rozhovor s bývalým politikem a v současné době oblíbeným spisovatelem Miroslavem Mackem. Nedávno mu vyšla kniha Tři muži v automobilu, prorazil s pokračováním Saturnina a brzy mu vyjdou další zajímavá díla. Nechte se ...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Perfektní dárek ke stým narozeninám

sloni200Vybírat dárky může být rok od roku těžší. Lidé totiž postupem času nabydou všechno, co potřebují a chtějí. Zvlášť, když jim je sto let. Přeje se pevné zdraví, bez něj by nešlo nic, ale co dále? Miroslav Zikmund, český světoběžník, dostal ke svým úctyh...


Literatura

Nejkrásnější výlety na tajemná místa

vylety perexV květnu vydalo nakladatelství Universum další ze své edice Rodinné toulky - Nejkrásnější výlety, tentokráte se zaměřili na tajemná místa. Jelikož se blíží prázdniny a počasí láká na výlety a objevování neokoukaných míst v naší malebné zemičc...

Divadlo

No Dimension Summer

altPosledním červnovým dnem končí sezóna v experimentálních prostorech NoD. Ovšem ne tak docela – letos se prvně spustí projekt No Dimension Summer, letní program plný umění, kulturních zážitků a zajímavých projektů. “Letní p...

Film

Jupiter vychází do problémů

jupiter 200Film Jupiter vychází (2015) je velmi povedený mix ze světa sci-fi. Kromě toho, že se zde pořád něco děje a divák se nenudí ani na chvíli, je v hlavní roli navíc ženská hrdinka (Mila Kunis), která tenhle svět chápe po svém.