Potřebujete oddech od technologií? Zkuste Digitální minimalismus
Kultura21.cz

Potřebujete oddech od technologií? Zkuste Digitální minimalismus

digitalni-minimalismus 200V nakladatelství Melvil vyšla další kniha Cala Newporta. Po bestselleru Hluboká práce je zde Digitální minimalismus s podtitulem Zkroťte návykové technologie a získejte zpět svůj čas a koncentraci.

 

 

Ke knize jsem se paradoxně dostala v době, kdy mi byl z nesmyslných důvodů zablokován facebookový účet, tak jsem měla digitální minimalismus naordinovaný poněkud nedobrovolně.

Kniha začíná úvodem a dále je rozdělena na dvě velké části, které v sobě skrývají několik kapitol. První část se věnuje Základům a seznamuje čtenáře s podstatou sociálních sítí, digitálním minimalismem a digitálním úklidem. V rámci něj Cal Newport doporučuje nastavit si pravidla, dát si 30 dní pauzu od technologií a pak se k nim zase vrátit. Takový úklid má člověku ukázat, čím marní čas a na čem opravdu záleží. V praktické části si přečtete o tom, jak je důležité dopřát si čas o samotě nebo neklikat na „To se mi líbí“. A také zde naleznete spoustu informací o tom, jak získat zpátky volný čas i pozornost.

Přednostní Digitálního minimalismu je dobrá struktura knihy- ať už jde o části, i kapitoly, tak také podnadpisy. Rozhodně je dobře, že se nejedná o jednolitý text. Na autorovi jde navíc vidět, že má se psaním populárně naučných knih zkušenosti – střídá vědecké poznatky se svými zamyšleními a především nejrůznějšími příklady ze života. Díky tomu čtení nenudí a člověk nemá potřebu přeskakovat stránky.

Co se týče obsahu, některé věci se mi zdály zajímavé, ale při jiných jsem si ťukala na čelo a přemýšlela, zda jsou lidi internetem (respektive technologiemi) opravdu tak zdegenerovaní. Jako příklad uvedu příběh muže, který získal mnoho času navíc, když si v mobilu vypnul notifikace z téměř 200 aplikací… To mi hlava opravdu nebere - na to přeci nepotřebuji digitální úklid, abych si uvědomila, k čemu takový postup může vést. Ale někdo to má možná jinak.

Digitální minimalismus jsem četla s cílem dozvědět se něco nového o přístupu k technologiím a s tím, že se třeba něčím inspiruji. Ale ve výsledku na mě kniha nezanechala žádný hlubší dojem a příště sáhnu raději po něčem odbornějším.

Cal Newport je docentem informatiky na Georgetownské univerzitě a autorem šesti knih, k nimž patří i bestsellery Hluboká práce a Tak dobří, že vás nepřehlédnou. Nenajdete ho na Twitteru, Facebooku ani Instagramu, ale často ho lze zastihnout doma ve Washingtonu, D. C. s rodinou nebo při psaní článků pro web calnewport.com.

digitalni-minimalismus

Digitální minimalismus
Zkroťte návykové technologie a získejte zpět svůj čas a koncentraci
Autor: Cal Newport
Překlad: Helena Mirovská
Žánr: populárně-naučná, osobní rozvoj
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2019
Počet stran: 232
Hodnocení: 68 %

Knihu k recenzi poskytlo Knihcentrum.cz a vy si ji můžete pořídit zde: https://www.knihcentrum.cz/digitalni-minimalismus


 

PřihlášeníSolfánci obměkčí každé srdce

Solfánci jsou druhým počinem (po Indigových pohádkách) Martiny Mii Svobodové a ilustrátorky Lucy Bumkin. Zatímco Indigové pohádky oslavovaly lidskou kreativitu a zaměřovaly se na to, že každý z nás má moc tvořit svůj svět, pohádkový příběh Solfánci a Sluneční královna jsou o odvaze být tím, kým doopravdy jsme. Semtamindigo

Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Pod projektem Červená propiska jsou dvě kamarádky z vysoké, Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, které se rozhodly šířit své znalosti zábavnou formou na sociálních sítích. Jejich cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí. Universum

Rozhovor

Inspirujte se a naučte se plést z papíru

pleteni 200K rozhovoru jsme tentokrát nepřizvali žádnou celebritu, ale jednu moc šikovnou paní z Dubu nad Moravou, Janu Metlíkovou. Jejím koníčkem je pletení z papíru a my jsme se mu podívali na zoubek. Co vše je potřeba, jak výroba probí...

Hledat

Banner

Čtěte také...

První herbář pro děti, který pobaví

Herbar perObčas je těžké vybrat pohádku, která přinese to, co přinést má – zábavu a poučení. Často je to právě naopak a místo dobré nálady přispěje k nočním můrám. Přinejmenším s Kouzelným herbářem skřítka Bolhoje nešlápnete vedle.


Literatura

Jedna žena. Dva životy. Který z nich je skutečný?

1946-knihkupkyne 2001962, Denver. Kitty Millerová se věnuje svému knihkupectví a každý večer se vrací do svého útulného domu, kde na ni nikdo nečeká.
1963, Denver. Katharyn Anderssonová je provdaná za Larse, svou životní lásku. Ži...

Divadlo

Super komedie Hnízdečko a šunkofleky

hnizdecko a sunkofleky divadlo radostJak může dopadnout situace, kdy si do svého sdíleného sklepního prostoru, který považují dva dlouholetí kamarádi za byt, oba přivedou novopečené manželky a snaží se jim vysvětlit, jak se jim krásně v tomto hnízdečku bude...

Film

Ace Ventura: chlap s gumovým ksichtem

altAce Ventura (1994) je detektiv, který chrání a vyšetřuje zločiny na zvířatech. Jde o dost odlehčené téma, a tak hlavní roli ztvárňuje Jim Carrey, který se v každé scéně ksichtí snad nejlépe ze všech jeho fil...