Robert Rohál: Dokonce jsem si vypůjčil z divadla andělská křídla – a bylo po ptákách…

Robert Rohál: Dokonce jsem si vypůjčil z divadla andělská křídla – a bylo po ptákách…

Tisk

andele200I když o sobě roky tvrdí, že je dělník kultury, tak bych ještě dodala, že je navíc tvůrčí až renesančně. Jistě, Robert Rohál pracuje v kulturní oblasti a publikuje v novinách a časopisech, ale také píše knihy, fotografuje a vystavuje po celé republice. Když v kultuře v roce 1980 začínal, organizoval nejen divadla a koncerty, ale vymyslel i desítky vlastních pořadů. Od roku 1990 působil v novinách, ale také začal psát knihy – dodnes mu vyšla padesátka titulů. Fotografováním se zabývá šestnáct let a má úspěch – dodnes absolvoval více než padesát výstav a prezentací. Svou tvorbu prezentoval naposledy na rozhraní loňského a letošního roku v Kroměříži.

Andělé mezi námi byla výstava, která proběhla od loňského 6. prosince do 7. ledna 2022 v Domě kultury v Kroměříži, a byla postavena na obrazech malířky Milady Ivánkové a černobílých fotografií Roberta Rohála. Třináct obrazů bylo dílem Milady Ivánkové, třináct fotografií měl její vystavující kolega.

andele foto1

„K andělům se vracím řadu let, ale co se týče fotek, tak jsem jim první výstavu věnoval v roce 2010,“ říká Robert Rohál. „Tehdy to bylo tak, že jsem si vytipoval známé a přátelé, kteří mi andělé připomínali, dokonce jsem si vypůjčil z divadla křídla – a bylo po ptákách. Postupem doby pak moji andělé na fotkách prošli řadou výstav. Třeba v galerii v Hukvaldy, na hradech Karlštejn a Křivoklát, ale také v jenom pražském klubu nebo v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci. Pak jsem se andělům vzdálil a fotil dlouho něco jiného. Až loni, když jsem potkal malířku Miladu Ivánkovou, jsme se domluvili, že uděláme v Kroměříži společnou výstavu. A protože Milada maluje i anděly, bylo jasné, o čem naše společná výstava bude. O andělech. Zatímco Milada je „vymalovala“, a v barvě, já si několik andělů nově vymyslel – opět na černobílých fotkách, k čemuž mě inspirovali i moji fotogeničtí přátelé stejně jako život. A protože to jsou fotky z let 2010 až 2021, dovolil jsem si ke každé z nich přidat v písmenkách malý příběh…“

andele foto 2

Ale právě i ta Robertova písmenka mě zaujala. Nejenže každá fotka je jiná už tím, že se liší tvář, respektive výraz modelů či modelek, ale každá fotografie má svůj příběh. Některý kratší, jiný delší, ale každopádně nosný a svěží. A tak se návštěvníci výstavy Andělé mezi námi dočetli i o tom, co focení předcházelo, co pronásledovalo během focení fotografa či protagonisty a co všechno se přihodilo – a věřte, že to bylo docela zábavné počtení.

Zajímavé byly i reakce návštěvníků v návštěvní knize. Někteří se jen podepsali, jiní sdělili příjemné pocity z výstavy. Jen jeden anonym napsal, že nevkusní jsou polonazí muži coby andělé, přičemž se asi nedíval pořádně, protože všichni andělé jsou buď odění anebo jsou vidět jen krk a nahá ramena.

andele foto 3

Zajímavý byl i názor, který napsal po zhlédnutí výstavy Miroslav Karásek z Kroměříže: "Andělé jsou nadpozemské nehmotné bytosti, jež živý člověk nikdy nemohl spatřit. Od dob, kdy lidé ztvárňovali svoje představy o duchovním světě, zahrnuli do něj i obrazy andělů. Po celá staletí se obrazy andělů objevují ve výtvarném zpracování. Anděl může být znázorněn jako překrásná dívka či žena, jako urostlý muž anebo jako člověk, kterého potkáváme denně na ulici, přítel, který nám nezištně pomůže. V Domě kultury v Kroměříži vystavuje osobité vidění andělů holešovský fotograf Robert Rohál. Jsou to černobílé snímky, jejichž vyznění umocňuje přiložený neobyčejný krátký příběh, jímž autor přibližuje "své anděly". Jsou to kamarádky a dobří přátelé, kteří svým jednáním, pro ně zcela samozřejmým, naplnili poslání anděla, tedy pomoc, ochranu, přátelství, prostě lidské dobro.“

Každopádně kroměřížská „andělská“ výstava skončila, a tak se budu těšit na novou. A protože jsem se dozvěděla, že prý bude zase o něčem jiném, tak za ni zase ráda podívám. On Robert Rohál vždycky překvapí.

andele foto 4

Zdroj foto: archiv


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Skoro úplně vymyšlený film je dotočen!

skoro vymysleny film200Skoro úplně vymyšlený film, autorské dílo z rukou mladých umělců, je dotočen! Film vychází z poetiky básně Charlese Bukowskiho a věnuje se hledání, iluzím, platonické lásce a je protkán mel...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Výstava obrazů i fotografií Andělé mezi vámi v Domě kultury v Kroměříži

andelSpolečnou výstavu, jejíž název zní „Andělé mezi námi“, představí kroměřížská malířka Milada Ivánková a holešovský fotograf Robert Rohál. Zatímco ona vystaví barevná plátna, on nabídne černobílé fotografie. Jednotící linkou expozice...


Literatura

Jak se vyvíjela česká literatura

ceska literatura perexO dějinách české literatury (ale také divadla, hudby, výtvarnictví…) vycházejí více či méně objemné svazky po více než dvě staletí. Jedině nejmladší filmové umění dosud na své souhrnné zpracování dosud čeká, ačkoli pr...

Divadlo

Fifty aneb Když je trojka životním snem

fifty 200Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

...

Film

Slavní režiséři předkládají lekce filmu

lekce 200Režisér Laurent Tirard (také u nás proslavený nejen Molièrem, ale hlavně dvěma díly Mikulášových patálií) se k filmování dostal přes novinářskou praxi. Pro časopis Studio Magazine recenzoval filmy a také chystal hovory s nejslavněj...