Robert Rohál: Dokonce jsem si vypůjčil z divadla andělská křídla – a bylo po ptákách…

Robert Rohál: Dokonce jsem si vypůjčil z divadla andělská křídla – a bylo po ptákách…

Tisk

andele200I když o sobě roky tvrdí, že je dělník kultury, tak bych ještě dodala, že je navíc tvůrčí až renesančně. Jistě, Robert Rohál pracuje v kulturní oblasti a publikuje v novinách a časopisech, ale také píše knihy, fotografuje a vystavuje po celé republice. Když v kultuře v roce 1980 začínal, organizoval nejen divadla a koncerty, ale vymyslel i desítky vlastních pořadů. Od roku 1990 působil v novinách, ale také začal psát knihy – dodnes mu vyšla padesátka titulů. Fotografováním se zabývá šestnáct let a má úspěch – dodnes absolvoval více než padesát výstav a prezentací. Svou tvorbu prezentoval naposledy na rozhraní loňského a letošního roku v Kroměříži.

Andělé mezi námi byla výstava, která proběhla od loňského 6. prosince do 7. ledna 2022 v Domě kultury v Kroměříži, a byla postavena na obrazech malířky Milady Ivánkové a černobílých fotografií Roberta Rohála. Třináct obrazů bylo dílem Milady Ivánkové, třináct fotografií měl její vystavující kolega.

andele foto1

„K andělům se vracím řadu let, ale co se týče fotek, tak jsem jim první výstavu věnoval v roce 2010,“ říká Robert Rohál. „Tehdy to bylo tak, že jsem si vytipoval známé a přátelé, kteří mi andělé připomínali, dokonce jsem si vypůjčil z divadla křídla – a bylo po ptákách. Postupem doby pak moji andělé na fotkách prošli řadou výstav. Třeba v galerii v Hukvaldy, na hradech Karlštejn a Křivoklát, ale také v jenom pražském klubu nebo v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci. Pak jsem se andělům vzdálil a fotil dlouho něco jiného. Až loni, když jsem potkal malířku Miladu Ivánkovou, jsme se domluvili, že uděláme v Kroměříži společnou výstavu. A protože Milada maluje i anděly, bylo jasné, o čem naše společná výstava bude. O andělech. Zatímco Milada je „vymalovala“, a v barvě, já si několik andělů nově vymyslel – opět na černobílých fotkách, k čemuž mě inspirovali i moji fotogeničtí přátelé stejně jako život. A protože to jsou fotky z let 2010 až 2021, dovolil jsem si ke každé z nich přidat v písmenkách malý příběh…“

andele foto 2

Ale právě i ta Robertova písmenka mě zaujala. Nejenže každá fotka je jiná už tím, že se liší tvář, respektive výraz modelů či modelek, ale každá fotografie má svůj příběh. Některý kratší, jiný delší, ale každopádně nosný a svěží. A tak se návštěvníci výstavy Andělé mezi námi dočetli i o tom, co focení předcházelo, co pronásledovalo během focení fotografa či protagonisty a co všechno se přihodilo – a věřte, že to bylo docela zábavné počtení.

Zajímavé byly i reakce návštěvníků v návštěvní knize. Někteří se jen podepsali, jiní sdělili příjemné pocity z výstavy. Jen jeden anonym napsal, že nevkusní jsou polonazí muži coby andělé, přičemž se asi nedíval pořádně, protože všichni andělé jsou buď odění anebo jsou vidět jen krk a nahá ramena.

andele foto 3

Zajímavý byl i názor, který napsal po zhlédnutí výstavy Miroslav Karásek z Kroměříže: "Andělé jsou nadpozemské nehmotné bytosti, jež živý člověk nikdy nemohl spatřit. Od dob, kdy lidé ztvárňovali svoje představy o duchovním světě, zahrnuli do něj i obrazy andělů. Po celá staletí se obrazy andělů objevují ve výtvarném zpracování. Anděl může být znázorněn jako překrásná dívka či žena, jako urostlý muž anebo jako člověk, kterého potkáváme denně na ulici, přítel, který nám nezištně pomůže. V Domě kultury v Kroměříži vystavuje osobité vidění andělů holešovský fotograf Robert Rohál. Jsou to černobílé snímky, jejichž vyznění umocňuje přiložený neobyčejný krátký příběh, jímž autor přibližuje "své anděly". Jsou to kamarádky a dobří přátelé, kteří svým jednáním, pro ně zcela samozřejmým, naplnili poslání anděla, tedy pomoc, ochranu, přátelství, prostě lidské dobro.“

Každopádně kroměřížská „andělská“ výstava skončila, a tak se budu těšit na novou. A protože jsem se dozvěděla, že prý bude zase o něčem jiném, tak za ni zase ráda podívám. On Robert Rohál vždycky překvapí.

andele foto 4

Zdroj foto: archiv


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

S paní Alicí Koškovou o celostátní anketě "SUK - čteme všichni"

suk perexKterou knihu vydanou v roce 2013 vyberou čtenáři jako nejlepší? To se můžeme zatím pouze dohadovat. Hlasování je v plném proudu a ještě chvíli nás nechá všechny napjaté. Anketa „SUK – Čteme všichni“ je celostátní anketo...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Obrazy mezi nebem a zemí

altV Galerii u Betlémské kaple byla předposlední květnový den zahájena další výstava významných českých malířů. Ano, tentokrát množné číslo, protože se návštěvníkům představují malíři hned dva. Václav Boštík a Josef Šíma...


Literatura

Chcete poznat hiphopovou subkulturu? Přečtěte si Malej NY

malej-ny 200Tvorbu této knihy Malej NY jsem sledovala prostřednictvím autorova profilu na Instagramu a byla jsem na ni moc zvědavá. A to přestože k popsanému prostředí mám hodně daleko.

 

...

Divadlo

Na jeviště Městského divadla s ladnou grácií šelmy vtrhl Tracyho tygr

200divV sobotu 9. listopadu 2013 se v komorním prostředí Studia Z ve zlínském Městském divadle uskutečnila již čtvrtá premiéra této divadelní sezóny. Dlouho dopředu vyprodaný sál se zatajeným dechem sledoval peripetie Thomase Tracyho a jeho tygra. Tato dvojka...

Film

Tibetští mniši a televize

altFilm, který se může pyšnit nálepkou “první skutečně tibetský film”, Tiché svaté kameny, odpovídá kritériím profesionálního filmu délkou i technickým zpracováním. Herecké obsazení je sice poskládané z neherců, ale i ti pod režijním vedením ...