Knižní festival Ostrava 2024 zve na bohatý program na třech scénách a nejzajímavější novinky autorů a nakladatelů z celé republiky

Knižní festival Ostrava 2024 zve na bohatý program na třech scénách a nejzajímavější novinky autorů a nakladatelů z celé republiky

Tisk

knizni festival 200Tváří letošního, již 5. ročníku je koreanistka a spisovatelka NINA ŠPITÁLNÍKOVÁ. Společně S TEREZOU KOSTKOVOU odstartují program slavnostním zahájením v živém vysílání pořadu Blízká setkání.

 

 

Na stagi ČRo Dvojka & Nakladatelská scéna se během besedy s JANOU PONCAROVOU, BARBOROU ŠŤASTNOU, SCARLETT WILKOVOU A MIRIAM BLAHOVOU mimo jiné dozvíte, jak ve vyprávění věrohodně zachytit složité rodinné vztahy a zda lze v příbězích najít i odpovědi na otázky, které nás osobně v životě trápí.

Seznámíte se s neokoukanými tvářemi ČESKÉ YOUNG ADULT SCÉNY, s TOMÁŠEM KVAPILÍKEM a IVANEM HAMŠÍKEM probereme duševní zdraví a trendy v současné psychologii. JAN BENDIG a JITKA ŠTICHAUEROVÁ prozradí, jak vznikala publikace plná fotografií a zajímavostí z jeho osobního života. Úspěšná autorka ALENA MORNŠTAJNOVÁ bude hovořit o svém románu Les v domě, PETRA DVOŘÁKOVÁ představí svůj nejnovější román Pláňata, JOSEFA MARŠÁLKA se zeptáme, podle čeho vybírá ty nejlepší recepty do svých knih a zjistíme také, jak probíhala spolupráce ANTONÍNA PANENKY s autory publikace Panenka, Legenda z Ďolíčku.

Připraven bude také program na debatní scéně Voices of Freedom & Deník N.

Pátek zahájí BESEDA PRO ŠKOLY s názvem Kapesní průvodce digitálním světem aneb Práce novináře, dezinformace a umělá inteligence. DAVID GIRTEN přiblíží svět komiksového hrdiny Tintina, s TVŮRCI Z NÁRODNÍHO DIVADLA MORAVSKOSLEZSKÉHO nahlédneme na (ne)všední osud hornických vdov a TALENTOVA neopomene téma čtenářské gramotnosti. Sobotní program bude patřit debatám DENÍKU N, ve kterých se zaměří na svobodu ve sportovním prostředí, svobodu v Rusku a během veřejného NATÁČENÍ PODCASTU STUDIO N odpoví na otázky spravedlnosti a projevu tzv. „mužského práva" v České republice.

Novinkou letošního ročníku bude doprovodný program v Komorním sále, ve kterém se návštěvníci mohou těšit na besedu NAKLADATELSTVÍ GOLDEN DOG (Hororové časopisy, Honza Vojtíšek), MARKÉTY HEJKALOVÉ A MIROSLAVA KARASE (O Finsku, Rusku a včerejších kořenech dnešních událostí), KNIHOVNY MĚSTA OSTRAVY (Poezie není sprosté slovo) a další.

„Máme radost, že se festival každým rokem rozrůstá a můžeme návštěvníkům během dvou dnů nabídnout témata a knihy nejrůznějších žánrů. Letos jsme s partnery připravili také několik bonusů v podobě akcí konaných mimo areál Černé louky. Zájemci se tak před a po oficiální otevírací době festivalu mohou zúčastnit například snídaně s Ninou Špitálníkovou a Jiřím Padevětem v Centru PANT či veřejného natáčení podcastu Přepište dějiny v Divadle Antonína Dvořáka." sdělila manažerka festivalu Jana Cyrusová.

Samozřejmostí bude PESTRÁ NABÍDKA KNIŽNÍCH TITULŮ. Své knihy přijedou představit nakladatelské domy, vydavatelé a distributoři jako PEMIC BOOKS, HOST, Deník N, Albatros Media, JOTA, Portál, Paseka, aj. Součástí zóny malých nakladatelů bude například nakladatelství Medusa, Carcosa, Canc, Baobab, Knihy Veles a Muzeum Těšínska.

Současně s Knižním festivalem proběhne v druhém patře pavilonu A také veletrh cestovního ruchu Dovolená (na obě akce platí jedno vstupné) festivalu.

knizni festival banner

VSTUPNÉ NA MÍSTĚ:
Zdarma děti do 5 let vč., doprovod ZTP/P.
Na akci platí Černá karta 2024.

DVOUDENNÍ VSTUPNÉ:
260 Kč dospělí
110 Kč děti od 6 let včetně, studenti (platný studentský průkaz),
senioři (nad 63 let včetně), držitelé TP, ZTP, ZTP/P
550 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 3 děti)

JEDNODENNÍ VSTUPNÉ:
150 Kč dospělí
90 Kč děti od 6 let včetně, studenti (platný studentský průkaz),
senioři (nad 63 let včetně), držitelé TP, ZTP, ZTP/P
25 Kč hromadný vstup pro školy (min. 15 osob)
350 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 3 děti)

Kompletní program, zvýhodněný předprodej a další informace najdete na www.kniznifestival.cz.


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na našich představeních bývá veselo, říká Jiří Zbořil

zbor perexModerátor a organizátor kulturních vystoupení Jiří Zbořil jezdí po republice s Divadlem Evy Hruškové, s Janem Přeučilem nebo se zpěvačkou Marcelou Březinovou. „Je vidět, že lidé byli dlouho doma a strašně jim chybí sociální kontakt - pobavit se, dá...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Chráněná krajinná oblast Jeseníky slaví padesát let.

CHKOJ perexKarlova Studánka Při příležitosti padesáti let chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKOJ) se sešli zástupci profesionálních i dobrovolných ochránců přírody, nevládních organizací, vlastníků, univerzit a vědeckých pracovníků na zcela příznačném mís...


Literatura

Užijte si víkend v Hampshire

Vikend-s-panem-Darcym 200Nakladatelství Sofa Book přineslo četbu pro všechny milovníky Jane Austenové v podobě knihy Víkend s panem Darcym. Udělejte si pohodlí a začtěte se do tohoto romantického příběhu.

 ...

Divadlo

Zemřel charismatický herec Tomáš Valík, hrdina pohádky O Janovi a podivuhodném příteli

 

tomas valik 200Po kratší nemoci zemřel ve věku nedožitých dvaapadesáti let 8. října v pražské nemocnici Na Bulovce známý herec Tomáš Valík. Na filmovém plátně debutoval koncem osmdesátých let minulého století, ...

Film

Kniha filmu: velké ideje jednoduše vysvětlené

kniha filmu200V dubnu vyšel u nakladatelství Universum další díl z encyklopedické řady Kniha…, tentokráte Kniha filmu. Takže. Filmoví nadšenci, pozor a připravit na značkách!

 

...