Třikrát o porevolučním prezidentování

Třikrát o porevolučním prezidentování

big hodny-zly-a-osklivy-havel-klaus-a-z-wVY-485859 (2)Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Trojice, která významně ovlivnila vývoj v naší zemi. Při pohledu na dějiny uplynulých desetiletí nevidíme nikoho, kdo by se jim vyrovnal hloubkou stopy, již po sobě zanechali. Kniha Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus, Zeman: Paralelní životopisy, představuje fundované, několika desítkami let výzkumu podepřené dílo, kladoucí si za cíl představit jejich názorové proměny, triumfy i pády a to, jak se jejich životy prolínaly a střetávaly v (nejen) porevoluční politice.

Téměř stejné stáří těchto mužů (Havel *1936, Klaus *1941, Zeman *1944) také dovoluje nejen pochopit, co stálo v pozadí jejich kroků, ale také umožňuje tuto trojici z různých úhlů chronologicky srovnávat. Text se nevyhýbá ani osobním a rodinným charakteristikám či intimním vztahům, jež je ovlivňovaly. Atmosféru jejich životů a kariér dokreslují dobové fotografie.

Prvníá kapitola nazvaná Před Listopadem, jak již název napovídá, pojednává o životě před rokem 1989. Provází nás přes rodinné pozadí, dětství i začátky jejich profesních i politických kariér. Všímá si společných prvků, které ve výchově měli (protikatolické ostny) a také rozdílů – různé kádrové profily rodin i jiný přístup ke vzdělávání. Od 60. let si pak autor knihy všímá tendencí celé trojice prosadit se v oblasti, v níž byli profesně zdatní. U Havla to bylo především divadlo, u Klause ekonomická věda a u Zemana věda prognostická.

V kapitole druhé Po listopadu se autor zaměřuje na Sametovou revoluci a léta na ni těsně navazující, zhruba až do rozpadu Československa, a překlenuje tak období, kdy se i Klaus a Zeman dostali do vysoké politiky. Havel se v ní pokusil využít prezidentské autority k prosazení vlastní demokratické vize. Klaus šel cestou budování image ekonomického reformátora a přetvořil Občanské fórum ve svou politickou platformu, z jejíhož křídla později vytvořil ODS. Zeman prorazil jako výborný parlamentní rétor, vstoupil do ČSSD a začal pozvolna postupovat směrem ke křeslu předsedy. Velkým tématem je zde kromě rozdělení federace také privatizace. Autor si zde všímá také názorových přeměn viditelných u Klause a Zemana. Zeman let 1990 a 1991 byl liberál v řadě ohledů, který se nelišil důrazem na humanitní ideály od havlovského vidění světa. Úsměvně dnes působí jeho boj proti komunismu. U Klause je vidět jeho proměna z člověka, který sice byl kritický k EU již v 90. letech, ale přece jen průkopník přechodu k tržní ekonomice, a někým, kdo vede Česko nesporně na západ, až ke kvazináboženskému prorokovi zkázy Západu.

Co do rozsahu, z pochopitelných důvodů, nejobsáhlejší je kapitola třetí Velká hra v trojúhelníku. Ta popisuje cestu od rozdělení státu, až zhruba po Klausovu prohru ve volbách do Poslanecké sněmovny roku 2002, po níž se rozhodl pro prezidentskou kandidaturu, v níž v roce 2003 porazil Miloše Zemana, který těsně předtím ztratil pozici předsedy ČSSD a po prohře se stáhl na čas do ústraní. Velkými tématy jsou zde budování nové republiky, vstup do NATO a příprava pro vstup do Evropské unie. Velké pozornosti se opět dostává vzájemným vztahům všech tří. Klausův bezohledný styl vyjednávání na nějž Havel, jako prezident, nedokázal reagovat a začínal tak vidět spojence proti ODS v Zemanovi. Kopeček ale poté popisuje i zrod jiného spojenectví, známého jako Opoziční smlouva, kterou Havel považoval za útok na demokracii a které nebylo z počátku oblíbeno ani mezi voliči. Velkou pozornost věnuje také partnerkám prezidentů. Převážně u Havla jeho manželství s Dagmar vedlo k velkému poklesu popularity.

Poslední kapitola s výmluvným názvem Snaha o jiné prezidentství a jejich fiaska, pak ukazuje dobu po Klausově zvolení prezidentem, Havlově odchodu ze středu politického dění, k němuž se ale vyjadřoval i dále, když otevřeně podporoval Stranu zelených a dobu po Zemanově dočasnému ústupu z politické scény. Sleduje Klausovo desetileté prezidentování, jeho pokračující kritiku evropské integrace i obklopování se podivnými lidmi jakými byl například Petr Hájek, který proslul třeba zpochybněním amerického občanství Baracka Obamy nebo existence Usámy bin Ládina, až po prezidentskou tečku v podobě amnestií, kterými rozzlobil téměř celou společnost. V druhé části kapitoly se do popředí autorova výkladu dostává opět Miloš Zeman, který byl zvolen v první přímé volbě prezidentem. Věnuje se Zemanově výkonu prezidentské funkce, spojeným se snahou stát se “lidovým prezidentem”, častými vulgárními vystoupeními i příklonem k Číně a Rusku (v době psaní této recenze – 10. 3. 2022 – již do jisté míry revidovaným).

Osoba zajímající se o politiku či všímavý pamětník, který ví, kdo byl Josef Lux či čeho se týkala Aféra Olovo, v knize nenajdou mnoho nových informací. Ostatně všichni tři prezidenti také již sepsali i své paměti. Kniha je však cenná tím, že dává informace do nových souvislostí, výborně vystihuje názorové proměny i jejich historické pozadí. Do širšího kontextu dává vzpomínky na jejich chování a názory minulé, nad nimiž člověk sledující dnešní vystupování stále žijící dvojice může jen kroutit hlavou. Ukazuje také jejich odcházení z vysoké politiky, které je, pro nejmladšího z trojice, stále aktuální záležitostí. Zároveň také vede k zamyšlení, kam dále a kdo bude naším dalším prezidentem, protože ať už si myslíme o aktérech knihy cokoli, další jimi podobnou osobnost, spojenou s pádem komunismu a formováním nového státu, náš národ už nemá.

O autorovi:

Profesor na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Výzkumně a pedagogicky se zaměřuje na problematiku stranických a politických systémů evropských zemí, teorie demokracie a českou a slovenskou politiku. Je autorem a spoluautorem mnoha odborných a popularizačních knih. Pravidelně komentuje českou politiku v médiích a účastní se televizních i rozhlasových debat.

big hodny-zly-a-osklivy-havel-klaus-a-z-wVY-485859

Název: Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus a Zeman: Paralelní životopisy
Autor: Lubomír Kopeček
Počet stran: 528
Nakladatelství: Books & Pipes
Rok vydání: 2022


 

Zobrazit další články autora >>>

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Daron: Metaloví fanoušci jsou ti nejlepší!

Jiří Daron, Pragokoncert a Tarja TurunenPřesto, že datum v kalendáři a nevlídné počasí za okny naznačují, že festivalovému řádění je pro letošní rok konec, není to docela pravda. Už zítra propůjčí hokejoví fanoušci svůj zlíns...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Záchvaty hokejového šílenství 5: Hej, Slované, ostuda je vaše!

HOKEJ 200Žádný mejdan u vás na náměstí, žádný adrenalin pod velkoplošnou obrazovkou. Zapomeňte na medaile a poháry. Naši hokejisté na světovém šampionátu dohráli. A nejen oni.

...

Literatura

Jak udržovat mozek zdravý a mladý?

neuroimunita200K čtenářům se nyní dostala velmi zajímavá kniha Neuroimunita autorek Michal Schwartzové a Anat Londonové s předmluvou Olleho Lindvalla. Autorky si v ní kladou závažné otázky typu, zda je možné udržet mozek mladý a zdravý navzdory letům opotřebení, zda je možné léčit o...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede inscenaci Adamova jablka, střetne se v ní Robert Jašków s Jacobem Erftemeijerem

Adamova jablka 200Téměř rok po původně ohlášeném termínu se ve Švandově divadle dočká premiéry hra Adamova jablka. V sugestivním příběhu o dobru a zlu v režii Jiřího Pokorného se sejdou Jacob Erftemeijer jako pastor Ivan a Robert Jašków v roli neo...

Film

Body zlomu, neviditelní architekti i pocta Aleně Šrámkové. Film a architektura míří pojedenácté do českých a slovenských kinosálů

fa 200Ve dnech 29. 9. – 4. 10. představí mezinárodní festival Film a architektura již pojedenácté ve více než dvou desítkách českých a slovenských měst krátké a celovečerní snímky s tématikou architektury a urbanismu. Festival se letos rozšiřuje o nové promítací p...