Režisér Marián Polák se v Karlovicích zúčastnil promítání filmu Planeta Česko

Režisér Marián Polák se v Karlovicích zúčastnil promítání filmu Planeta Česko

Tisk

Polak perexDo Karlovic na Bruntálsku zavítal známý režisér Marián Polák. Jeho film Planeta Česko organizátoři v budově Vzdělávacího a informačního centra ve mlýně promítali na výstavě Jeseníky všemi smysly. Režisér posléze besedoval s diváky o natáčení přírodopisného dokumentu, jenž byl nominován na cenu Českého lva v kategorii nejlepší dokument v roce 2018. 

 

Součástí výstavy byla i první společná exhibice ilustrací a fotografií autorů Jana Hoška a Mariána Poláka s názvem Podivuhodná zvířata. Je v dnešní hektické době stále zájem o přírodu? Spolek Actaea se domnívá, že ano. Civilizační tlak je takový, že lidé začínají hledat klidnější místa, kde tráví svůj odpočinek. Spolek na toto téma uspořádal přírodopisnou výstavu u příležitosti padesátého výročí Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKOJ). „Myslíme si, že přírodu je důležité chránit, a když se o ní především mladí lidé přehlcení moderními technologiemi něco dozví, vybudují si k ní lepší vztah než ten, který mají z televizních obrazovek. V současné době se lidé zajímají o problematiku Lýkožrouta smrkového z podčeledi kůrovců, který nejen v Jeseníkách páchá na stromech obrovské škody. Co se týká našeho regionu, nejvíce postižena oblast Nízkého Jeseníku,“ sdělila organizátorka akce Kateřina Kočí. Organizace Actaea působí hlavně v oblasti Jeseníků a Beskyd. Podílela se na vzniku naučných stezek Bílá Opava, Velká kotlina. Zrealizovala mimo jiné projekty Rozvoj sítě environmentálních, poradenských a informačních center Moravskoslezského kraje a Propagaci soustavy Natura 2000 v CHKO Beskydy a Jeseníky a mnohé další.

Polak 1

Lidé jezdí poznávat přírodu do zahraničí a přitom nevidí tu krásu, kterou mají doma. Náš ekosystém je pestrý jako málokde na světě. A máme ho na dosah ruky, stačí se jen dobře dívat. Takto by se dal charakterizovat film Planeta Česko. Diváci filmu prožijí napříč všemi přírodními obdobími vzrušující výpravu za zubry, muflony, modrými žábami či vzácnými sysly. Uchvátí je inteligence vlaštovek a zrození vzácného Tesaříka alpského. Režisér chce v kině na velkém plátně divákům ukázat, v čem tkví pestrost a unikátnost přírody, která je obklopuje. Chce, aby porozuměli příběhu krajiny, ve které žijí. I příroda poznamenaná činností lidí má svůj půvab a krásu. Produkce se ujal Radim Procházka. Na scénáři se podíleli Marián Polák, Jan Hošek a Marek Sklář. Za kamerou stáli Marián Polák, Jiří Petr a Hugo Habrman. Úžasnou hudbu složil Kristian Koll. Celý příběh vyprávěl herec Kryštof Hádek. Hlavními herci je příroda a 71 zvířat.

Nejdříve se měl točit seriál o přírodě, ale posléze po složitém postupu při čerpání dotací se od původního záměru upustilo, a natočil se film. Filmování zabralo šestnáct měsíců čistého času, 400 natáčecích dnů. Filmový štáb při svých cestách nacestoval šedesát tisíc kilometrů. Na besedě režisér vzpomínal na natáčení Skokana ostronosého, neboli modré žáby. Samci v období rozmnožování mění svoji barvu na modrou. Japonští filmaři projevili o toto zvíře zájem a letěli přes půl planety za Mariánem Polákem, aby s ním spolupracovali při natáčení pasáže o modrém skokanovi. Nedokázali pochopit, proč modrá žába mění barvu pouze na týden. Zmínil, jak složité bylo natočit bobra, protože je to noční zvíře s vynikajícím čichem. Trvalo spoustu dní a nocí, než se ho filmařům podařilo natočit. Marián Polák netočí filmy o přírodě jen v Česku, ale jezdí často i do zahraničí. Oslovují ho zahraniční filmaři, agentury i ZOO, procestoval tak už přes půlku planety. Jako největší nebezpečí při svých cestách nevnímá nebezpečná zvířata a nepředvídatelnou přírodu, ale vysílení z nevyspání a následné cestování v dopravních prostředcích. V nepřístupných terénech tak snadno může dojít k nehodě. Režisér si vybudoval vztah k přírodě již ve svém dětství, kdy běhal s kamarády po venku, chytal motýly a naučil se pozorovat nevšední přírodní krásy ve všední krajině. Film věnoval svým dvěma dcerám, které učí lásce k přírodě.

Marián Polák natáčí film o CHKOJ
V současné době u příležitosti 50. výročí CHKOJ natáčí celovečerní film věnovaný této organizaci. „Dívejte se na přírodu za domem s pochopením. Její ochrana není jen dobrým skutkem, měla by být samozřejmostí u každého z nás,“ vzkázal na závěr režisér účastníkům výstavy. Marián Polák sám sebe vnímá jako divného, co točí přírodu a žádné lidi. Obdržel cenu FITES Trilobit za dokument Živý obraz lepšího světa. Získal ceny na festivalech Ekofilm a Naturvision. Spolu s režisérem Janem Hoškem obdrželi Velkou cenu na Life Sciences Film festivalu za Svět podle termitů.


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Must have všech fanoušků Harryho Pottera

S příběhy o Harrym Potterovi vyrostly už dvě generace čtenářů a troufám si říct, že ho “může” i spousta lidí, co jinak moc nečte. Všichni známe kouzelný svět J. K. Rowlingové už skoro nazpaměť a stal se nedílnou součástí našeho kulturního bohatství, stejně jako Červená Karkulka a Popelka. Může tedy ještě něčím překvapit? Co nabízí speciální sběratelská edice?

Příběhy z koutů Šumavy

Šumava si našla místo v srdci nejen místních, ale i mnoha lidí, kteří se sem vracejí a hledají inspiraci a odpočinek v krajině, co v sobě nese nesčetně příběhů. Někdy smutných, někdy veselých a někdy nadpřirozených. Lucie Oudová je místní rodačka a spisovatelka. Vydala již tři knihy, které vás na svých stránkách zanesou právě sem. Přečtěte si rozhovor o tom, co ji inspiruje, jak a proč díla vznikala a zda se máme na co těšit i do budoucna.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Nový bubeník Stratovarius: “Začal jsem mlátit hrnci a pánvemi, když mi bylo sedm.”


rolf pilve stratovariusNa konci června se ve finské kapele Stratovarius změnilo obsazení a baviče Jörga Michaela vystřídal mladičký Rolf Pilve. Tento šestadvacetiletý student konzervatoře není v hudbě ...

Deset let psychedelického šílenství slaví Madhouse Express

Na počátku byl inzerát, po kterém se dala dohromady parta rock’n’rollových nadšenců. Z okrajového žánru si to přes stovky koncertů nasměrovali do vyprodaného planetária, na Colours of Ostrava i do zahraničí. Jedna z nejzajímavějších klubových kapel současné scény vaří hustou psychedelickou mlhu už rovných deset let. Dekádu na scéně oslaví svým dosud největším koncertem 30. listopadu v pražské Arše+.

Čtěte také...

Světová gymnaestráda 2023 v Amsterdamu bude pestrá. Barvy České republiky zde budou hájit zástupci České asociace Sport pro všechny, České obce sokolské a České gymnastické federace

WG 2023-perexVe čtvrtek 1. června 2023 v 10 hodin dopoledne organizátoři Světové Gymnaestrády Amsterdam 2023 vypustili do světa oficiální světovou hymnu této mezinárodní akce! Úžasná píseň, která je napsaná v duchu slova gymnaestráda, vybízí všechny k tom...


Divadlo

Velká muzikálová show nabídne 8. února 2025 v O2 universu oslavu 25 let muzikálu Pomáda u nás

Velka muzikalova show 200Přijďte se podívat na úspěšné umělce, kteří před pětadvaceti lety zářili v prvním tuzemském uvedení slavného amerického muzikálu Pomáda. Michaela Badinková, Roman Vojtek, Daniela Šinkorová, Zbyněk Fric a spousta dalších s...

Film

No, nic…

no nic 200Britskou komediální sestavu Monty Python (Terry Jones, Terry Gilliam, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin, Graham Chapman), která svého vrcholu dosáhla v 70. letech, snad není třeba představovat - byť u nás jsme se s jejím odkazem mohli seznámit ...