Neuvěřitelné devětašedesáté narozeniny oslavila 24. června Helena Vondráčková. Jako každoročně připravuje i letos v létě „narozeninový“ koncert, který proběhne 15. července v pražském Divadle Broadway. Ještě předtím se však potká se svými skalními fanoušky na Slapech. Tradiční víkendové setkání Heleny Vondráčkové s členy jejího fan klubu je naplánováno na 1. – 3. července.
Prakticky od svého návratu z Ameriky, kde strávila jedna z našich nejpracovitějších zpěvaček se svým manželem a manažerem Martinem Michalem celý duben, je v jednom kole. Hned po návratu ji v Českém Brodě čekalo Křeslo pro hosta a poté pěkná řádka vystoupení, ať už to bylo ve slovenských Bojnicích, Mikulově, Olomouci, ve Zlíně (Koncert Naděje v rámci Zlín Film Festivalu) nebo na Konopišti (narozeninový koncert Rádia Blaník).
Hned potom se Helena Vondráčková zúčastnila slavnostního koncertu Světlo za Lidice, kde převzala uměleckou záštitu nad přehlídkou dětských pěveckých sborů, a nechyběla ani na benefičním koncertu Kdo má rád, jehož výtěžek šel ve prospěch novorozeneckého a dětského oddělení prachatické nemocnice.
Helena Vondráčková (*24. 6. 1947), ověnčená desítkami, ne-li stovkami ocenění z nejrůznějších anket, soutěží a festivalů, patří mezi naše nejúspěšnější zpěvačky. Dodnes nazpívala téměř 1300 písniček. Začínala v polovině 60. let, kdy po vítězství v talentové soutěži Hledáme nové zpěváky nastoupila do angažmá v pražském divadle Rokoko. To bylo na podzim roku 1965. Jejím prvním hitem byla americká lidovka Červená řeka, teprve potom přišly písničky jako Pátá, Mám ráda cestu lesní, Cink cink, Chytila jsem na pasece motýlka nebo Hříbě, což byl duet s Václavem Neckářem.
Když po třech letech z Rokoka odešla, stala se součástí i v zahraničí slavného tria Golden Kids. To už měla na kontě Zlatého slavíka nebo první Zlatou desku Supraphonu stejně jako plejádu hitů. Bylo to písničky jako Strejček Charlie, Růže kvetou dál, Přejdi Jordán, Tvá malá Jane nebo duety Tisíc mil a To se nikdo nedoví, které nazpívala s Waldemarem Matuškou.
K velkým úspěchům patřilo i angažmá v pařížské Olympii, kde zpívala pět týdnů s Golden Kids, nebo účast na festivalu Zlatý kohout v Riu de Janeiru, kde byla vyhlášena Miss festivalu. O deset let později vyzpívala v polských Sopotech hlavní cenu Grand Prix.
Od roku 1971 se datuje její sólová dráha, která představuje stovky koncertů nejen doma a prakticky v celé Evropě, ale také v Jižní Americe, Japonsku, Kanadě nebo Austrálii. Dvakrát (2000, 2005) zpívala v proslulé koncertní síni Carnegie Hall v New Yorku. Úspěšná byla rovněž na mnoha písňových festivalech v zahraničí, mnohé písně točila v cizojazyčných verzích, ponejvíce v němčině a angličtině. První singly jí vyšly u německého Polydoru…
Začátkem 70. let natočila pro japonskou gramofonovou společnost Nippon Columbia album slavných filmových melodií, později natáčela desky třeba pro západoněmeckou firmu Teldec. Několik písniček pro ni zkomponoval také slavný britský hitmaker Les Reed, autor mnoha hitů pro Toma Jonese, který se netajil tím, že ji pokládá za světovou zpěvačku. Ostatně v podobném duchu vyznívaly i recenze jejích koncertů v Kanadě, kde kritici opěvovali zpěvaččin žánrový záběr a techniku, která ji dovolí zazpívat prakticky cokoliv – vedle „popíku“ nebo lidových písní také funky, jazz, šanson nebo velký muzikálový part.
Každá dekáda měla své výrazné momenty. Zatímco v 70. letech ji doprovázel big band řízený Bohuslavem Ondráčkem a potom sedm let kapela Strýci, která ji podporovala i v jazzové muzice, v 80. letech měla za zády jednak Orchestr Gustava Broma (šlo o společnou show s Jiřím Kornem), jednak rockovou skupinu Bacily, kterou si půjčovala od Václava Neckáře. A 90. léta? To se zpěvačka poprvé objevila v muzikálu, natočila skvělé The Broadway Album a podílela se na velkém návratu Golden Kids na scénu.
Do nového tisíciletí přišla Helena Vondráčková s moderně pojatým albem Vodopád, které mělo obrovský úspěch - a tak bych mohl pokračovat… Veleúspěšné bylo například společné turné s Karlem Gottem. Prozatím poslední řadové album Touhy, do detailu cizelovaná nahrávka plná překvapení, vyšlo před třemi lety, na které pak navázalo album vánoční. Ale už je prý v plánu další novinkové album – a tak se nechejme překvapit. Zpěvačka má k tomu jeden velký důvod. Už v příštím roce oslaví kulatiny a tak by se nová deska s odrazem současnosti – vedle plánované kompilace – jistě velmi hodila.
Vedle několika filmových rolích (Šíleně smutná princezna, Zpívající film, Romance za korunu, Jen ho nechte, ať se bojí, Kameňák 2) na sebe výrazně upozornila také v divadelních muzikálech, například v Bídnících měla postavu Fantine, v Kočkách se proměnila v Grizabellu, v Hello, Dolly! hrála, zpívala a tančila titulní postavu, zatímco v hitmuzikálu Mamma Mia! má hlavní roli Donny.
Dnes je Helena Vondráčková považována za naši mezinárodně nejúspěšnější zpěvačku, která ve světě uspěla díky svému talentu, šarmu a špičkové profesionalitě. Přitom k jejím dalším silným „zbraním“ patří rozhodně taneční projev a step, umění hrát na několik hudebních nástrojů, moderování, jazykové schopnosti a v neposlední řadě také její originální kostýmy. I těmi uměla vždy překvapit na první dobrou - vždy byla o pár kroků dál než její konkurentky.
Top 10 aneb Desítka nejlepších domácích alb Heleny Vondráčkové podle Roberta Rohála
1. Ostrov Heleny Vondráčkové
2. Paprsky
3. Helena a Strýci
4. Vodopád
5. The Broadway Album
6. Helena zpívá Ježka
7. Zrychlený dech
8. Touhy
9. Recitál
10. Helena (nejen) o lásce/Platinová edice
Foto: autor, Ilona Pavlátová a archiv autora
< Předchozí | Další > |
---|