Seriál k měsíci čtenářů : Knihovny pro K21, Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem
Banner

Seriál k měsíci čtenářů : Knihovny pro K21, Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem

brezen-mesic-ctenaru 200V ústecké knihovně je vždy živo nejen v březnu, měsíci, který je již po několikáté měsícem čtenářů. Nějaký ten týden napřed totiž ústečtí knihovníci pro své čtenáře i návštěvníky připravují program, kterým by obohatili jinak ne že by stereotypní půjčování dokumentů či jiným způsobem poskytování stabilních služeb pro čtenáře.

 

A co mohou v Březnu, měsíci čtenářů návštěvníci ústecké knihovny ještě zažít? Po celý měsíc probíhá v lidové půjčovně malý vědomostní testík „Vyžeňte šotka z knihovny!“ Ze správných odpovědí bude na konci měsíce vylosován výherce, který získá zajímavou cenu. Každou březnovou středu se mohou čtenáři v hudebním oddělení naučit pracovat s E-čtečkami a zároveň se dozví, kde na internetu e-knihy najít. Již druhým rokem ústečtí knihovníci pořádají v Březnu měsíci čtenářů „Večer v knihovně“ se zajímavým programem. Letos bude obohacen o vyhodnocení nejlepšího krajského dětského čtenáře a o nejlepšího dětského čtenáře ústecké knihovny. Na sklonku března na čtenáře v Ústí nad Labem ještě čeká zajímavá beseda o knize Krušnohorské proroctví a její křest. Autor Dalibor Stach (Harry Telesfor), spisovatel, režisér, malíř či mystik bude vyprávět příběhy, které se opravdu nedějí jen tak náhodou…

Na otázky, kterými redakce K 21 oslovila knihovníky, z Ústí nad Labem odpověděli:
Lidová půjčovna (LP) Hana Netrhová
Oddělení anglické literatury (OAL) Ivana Pešková
Hudební oddělení (HU) Jan Jirkovský
Dětské oddělení (DO) Alexandra Žáková
Útvar ředitele (UR) Iva Opravilová

Které knížky byly u vás v loňském roce největším hitem? (cca 5) O které měly nejvíce zájem děti a o jaké dospělí? Čím čtenáře oslovily, co myslíte? Patří i mezi vaše favority?

(OAL) V roce 2012 si naši čtenáři nejčastěji půjčovali knihy, které obsahují testy z minulých let na mezinárodní zkoušku z angličtiny Cambrige First a Cambridge Advanced, to je specifikum našeho oddělení, které je specializováno na anglickou literaturu a podporu angličtiny. V beletrii je na prvním místě The Alchemist (Paulo Coelho), na druhém Seven (Anthony Bruno) a třetí místo v oblibě obsadila kniha The last family in England (Matt Haig).
Žebříček beletrie, myslím, dobře odráží zájmy čtenářstva: něco k zamyšlení, napětí a kvalitní zábava.

(LK) Dá se říct, že mezi dospělými je obecně velký zájem o beletrii skandinávských autorů. Tato mánie vypukla po úspěchu trilogie Milénium. Mezi nejžádanější autory tak vedle Larssona Stiega patří Jo Nesbø nebo Lars Kepler. Čím čtenáře tato díla oslovila? Severský život a kultura a s ní i literatura je podmíněna určitou tvrdostí a syrovostí, s níž se pojí pevnost a pravidla. Tato typická nálada chladu a neměnné danosti může podvědomě čtenáři nahrazovat hranice a mantinely, které si v postmoderní době málo uvědomujeme, avšak nutně je potřebujeme. Toto je ale jen jeden z mnoha pohledů, vysvětlení se určitě najde více.
(DO) Deník malého poseroutky, série Eragon
(HU) Dospělí čtenáři se v hudbě vracejí k létům 70., 80. a 90-tým. Stále je v kukátku čtenářů klasická hudba! Mnoho čtenářů si půjčuje mluvené slovo - žánr detektivky, humor. Filmy (DVD) - pohádky, válečné dokumenty, krimi, aj. Děti nejvíce (doprovod rodičů, samotné mohou až od 15 let) chtějí od rodičů vypůjčit mluvené slovo (pohádky) a na DVD je pestrá nabídka animovaných titulů pro děti.
TOP 2012 CD : Petr Novák – Komplet, Pohádky / Karel Šiktanc, Lehké fantastično / Pratchett;
TOP 2012 DVD : Letopisy Narnie, Půlnoc v Paříži, Pacific;
TOP 2012 hudebniny : Nová škola hry na keyboard, Zpěvník / Uhlíř, Jaroslav, Lidové písničky a hry s nimi.

knihovny usti nad labem1

Preferují čtenáři díla českých nebo zahraničních autorů?

(LK) V současné době čtenáři preferují díla autorů zahraničních. Tendence současné české literatury jsou srozumitelné užšímu okruhu čtenářů, je příliš specifická, možná náročnější. Zahraniční literatura je rozmanitější, a proto si v ní může vybrat větší skupina různě orientovaných čtenářů.
(DO) Zahraniční díla.
(HU) Čtenář si v hudbě vybírá jen svůj "styl". Co posluchač, to jiný směr zaměření. U mluveného slova se půjčuje povinná četba a novinky ve fondu, nezáleží jestli je autor Čech nebo cizinec. Totéž platí u filmů DVD.

Jaký knižní žánr je mezi vašimi čtenáři nejvyhledávanější? Je pravda, že to jsou detektivky?

(LK) Nejvyhledávanějším žánrem vedle detektivek jsou určitě romány pro ženy.
(DO) Fantasy (děti od deseti let výše)
(HU) V hudbě má stále první místo klasická hudba, následuje pop či jiné styly. Mluvenému slovu (na CD) mimo již psanému jasně kralují detektivky od Agathy Christie v čele.

knihovny usti nad labem2

Pokud by vaše knihovna mohla udělit Knihovnickou cenu některé z loni vydaných knih, které?

(LK) Záleží na tom, podle jakého kritéria by byla volena. Pokud by kritériem byla žádanost titulu, zcela určitě by to bylo Padesát odstínů šedi, spisovatele E. L. Jamse (český překlad Zdenka Lišková).
(DO) Modrý tygr od spisovatelky Terezy Horváthové, příběhy pro děti.

Jsou knihy, které na vás zapůsobily negativně? Pokud ano, čím?

(LK) Asi ne. Nejdříve mě napadnou všelijaké experimenty a provokace, ale záhy si uvědomím, že to je nedílná součást doby, možná každé doby. Chtějí na něco upozornit, poukázat, takže i tato tvorba má své místo, i když si to asi nepřečtu od začátku do konce (což je zřejmě navíc i účel).
(DO)Vulgární ilustrace v knihách pro mládež.

Každá knihovna připravuje spoustu akcí kolem čtení a čtenářství – pro děti i dospělé – kterými akcemi byste se rádi pochlubili?

(DO) Den pro dětskou knihu – besedy s autory spojené s výtvarnou dílnou.

Setkali jste se s nějakými kuriozitami? Zanechali čtenáři v knížkách třeba netradiční záložky, měli zvláštní přání čtenářů, přebalili knihu do zajímavého obalu, rozveselila vás něčí poznámka napsaná v knize či vyřčená u půjčovního pultu?

(LK) Co se týče kuriózních záložek, nashromáždili jsme jich tolik, že jsme v loňském roce dokonce uspořádali jejich výstavu (příborák /příborový nůž v knize/, uchošťour /tyčinka se svitky vaty/, menstruační kalendář...).
(DO) Ano zanechali, mimo jiné i nůžky na nehty. U výpůjčního pultu jsem se několikrát setkala s blaženým úsměvem a souslovím : „ta knížka voní pohádkou“…

knihovny usti nad labem kuriozity

Zaznamenali jste nové výtvarníky, kteří by se kvalitou ilustrací přiblížili uznávaným autoritám takového formátu, jako byla Helena Zmatlíková, Adolf Born či Zdeněk Burian?

(DO) Ano. Patří mezi ně ilustrátorka Alžběta Skálová.

Mají rádi čtenáři v knížce obrázky? Vybírají si knížky podle toho, zda jsou ilustrované nebo ne? Jakou úlohu podle vás hrají ilustrace v knize?

(LK) Ilustrace určitě mohou zaujmout a přitáhnout čtenářovu pozornost, ale důležitějším vždy zůstane obsah textu. Pro mnohého čtenáře je obrázek vítán, ale najdou se i tací, kterým naruší jejich vlastní představivost a nemají o text s průvodními ilustracemi zájem.
(DO) Ano, u dětí jsou obrázky v knize rozhodující.

knihovny usti nad labem4

Myslíte, že je důležitá vnější podoba knih – vzhled obálky, vazba, písmo, formát?

(OAL) Myslím, že grafická úprava knihy má velký význam a dopad. Každého z nás zaujme obálka, ilustrace, formát atd. Je-li toto všechno kvalitní, má kniha podle mne jako celek vliv na utváření vkusu čtenáře. Mám vždy velikou radost, když vidím, že stále ještě vycházejí knihy pěkně adjustované, s přebalem a ilustracemi. Vážím si nakladatelů, kteří osloví na tomto poli mladé umělce a ti pak mají šanci představit svojí práci.
(LK) Ano. Když dáte čtenáři možnost volby mezi více vydáními téhož titulu, zpravidla si vybere to sympatičtější. Kdyby mu na typu vazby, na vzhledu obálky nebo písmu nezáleželo, řekl by, že je mu to jedno.
(DO) Ano, u dětí velice. Hlavně dětská kniha by se měla rovnat výtvarnému artefaktu. U nejmenších čtenářů tvar knihy, barevnost obálky, typ písma či ilustrace ve výběru četby hrozně pomáhá.

Nabízíte nějaké typy elektronických čteček? Je o ně mezi čtenáři zájem? Jakou budoucnost podle vás mají elektronické knihy – pozorujete v souvislosti úbytek čtenářů?

(HU) V našem hudebním oddělení máme 5 variant e-čteček, čtyři z nich jsou zn.SONY. Za r. 2012 se uskutečnilo 76 výpůjček e-čteček. Elektronické knihy mají určitě budoucnost, ale klasická kniha je klasická kniha. Každý čtenář si může vyzkoušet e-čtečku a pak se rozhodnout. Můj osobní názor je ten, že vysoké procento lidí zůstane věrné klasické knize.

knihovny usti nad labem ctecka

Jak je to s rozšiřováním počtu čtenářů, kteří si chodí knihy půjčovat? Kolik nových čtenářů vám přibude (v průměru za měsíc)? Jsou měsíce, kdy se počet čtenářů rapidně zvýší? Přibývá nebo ubývá vaší knihovně čtenářů?

(LK) Počet čtenářů v minulém roce mírně poklesl. Nejvýraznější přírůstek nově registrovaných bývá zpravidla v září a v říjnu, kdy se přihlašují noví studenti.
Po dobu studia většina z nich setrvá v „chození do knihovny“. Po ukončení studia zůstanou ti, pro které knihy neznamenaly jen splnění povinného předmětu. Někteří se odstěhují a další už zkrátka na čtení nenajdou čas, i když by třeba rádi.
S místními školami spolupracujeme formou exkurzí. Novopečení středoškoláci mají možnost seznámit se se všemi službami půjčoven a s ostatními součástmi knihovny, mnozí z nich se v závěru exkurze ihned zaregistrují.

Jaká věková vrstva je nejpočetnější mezi vašimi čtenáři všeobecně? Můžete nám prozradit věk nejmladšího a nejstaršího čtenáře vaší knihovny?

(LK) Nejpočetnější věkovou vrstvou mezi čtenáři naší půjčovny jsou bezesporu senioři. Nejstarším čtenářem, který osobně pravidelně navštěvuje naši knihovnu i naše oddělení, je pán, který se narodil v roce 1918.

Má u vás čtenář přístup k cennějším, historicky významným knihám? Jakým způsobem probíhá jejich rezervace a zápůjční proces pro studium?

(LK) Staré a historicky cenné knihy má čtenář na vyžádání k dispozici prezenčně. Případné vypůjčení takové knihy absenčně lze řešit individuálně.

knihovny usti nad labem5

Jaké knihy si dnes již lidé vůbec nepůjčují?

(LK) Řekla bych, že třeba takové psychologické romány z doby normalizace. Příběh zmateného mladého děvčete, které po peripetiích dojde k poznání, že smysl života najde v kuchyni a manželství, je příkladem románu, který zrovna moc nefrčí.

Jaké další služby poskytujete vašim klientům kromě půjčování knih?

(UR) Výčet všech nabídek, které ústecká knihovna pro své uživatele pořádá, je velice rozmanitý. Každým rokem se naše knihovna snaží stále více se přibližovat kulturnímu centru města. Svými knihovnickými službami splňuje tu podstatnou část svého naplnění a pro svoje čtenáře a návštěvníky vkládá jako nadhodnotu např. výstavy, které obměňuje na třech místech jednou měsíčně (nyní v březnu např. Život s nadějí, Chráněná dílna NAMA, Zaostřit : Ústí nad Labem, Nová Guinea, proměny posledního zemského ráje), pořádá besedy cestovatelské či o knihách (takových 8 až 10 měsíčně). Organizuje různá školení, workshopy, ale i pro dětské návštěvníky již zmiňovanou výtvarnou dílnu či akci zvanou Letem světem s Pimprletem, kam již chodí maminky s nejmenšími ratolestmi od dvou či tří let. A tato batolata jsou také našimi čtenáři se svým vlastním průkazem.

Připojte, prosím, nějaké vaše postřehy, kterými byste rádi doplnili naše všetečné otázky.

(OAL) Novým fenoménem pro Severočeskou vědeckou knihovnu jsou dobrovolníci. Přes různá rizika, kterým se lze jen stěží vyhnout, ale která lze řešit, se už ukazuje, že dobrovolníci přinesli do knihovny to dobré, co jsme očekávali a co je přínosem především pro čtenáře, ale také pro knihovnu: rozšířila a zpestřila se nabídka služeb, kde dobrovolníci knihovníkům asistují nebo službu sami vykonávají (donáška hendikepovaným čtenářům), o knihovně se více mluví, dobrovolníci se zúčastňují jednorázových akcí a přivádějí s sebou členy své komunity. Stále je potřeba dobrými příklady rozptylovat obavy knihovníků, nezbytností je komunikovat a informovat co nejvíce obě strany. Zveme dobrovolníky na výroční porady knihovny, na neformální společenská setkání pracovníků a zjišťujeme, že knihovna je pro dobrovolníky atraktivním místem. Dobrovolníkům se u nás líbí a jsou přínosem jak pro čtenáře, tak pro knihovnu. Ústecká knihovna se zapojila s dobrovolnickou činností i na poli mezinárodním. V loňském roce pracovala v knihovně od června do prosince Italka Francesca Donzelli.
knihovny usti nad labem3

Adresa knihovny :
Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem
W. Churchilla 3
401 34 Ústí nad Labem
webové stránky: www.svkul.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Josef Vlášek: „Všechny postavy jsou skutečné!“

Vlasek perexSe spisovatelem Josefem Vláškem jsme hovořili o jeho nejnovější knize „Běž domů, Ivane“, která vychází v nakladatelství Brána. Pokud máte rádi laskavé a svižné vyprávění v duchu knih Karla Poláčka, sáhněte po této půvabné novince....

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

„Zazpíváme na podporu léčby rakoviny, pomůžete?“ ptá se Hynek Tomm

Koncert200Hynka Tomma zná veřejnost jako romantického tenora s láskou k hudbě a zpěvu. Teď ale nosí v srdci bolest z odchodu milované maminky. Slávu utlumila ztráta, ale život musí jít dál. Hynek se rozhodl pomáhat lidem, kteří trpí nemocí, která mu sebrala ...


Literatura

Umění filmu. Úvod do studia formy a stylu.
ImageKaždá generace filmových badatelů si s oblibou bere některý z teoretických systémů jako základ pro své zkoumání. V minulosti to byly zejména různé strukturalisticky orientované systémy s výraznou normot...

Divadlo

Výhra v loterii změní život každému

altDalší představení v rámci festivalu Střetnutí Stretnutie se Szidi Tobias v čele se konalo ve čtvrtek 24. května. Šlo o komedii Györga Spiroa Prach v provedení slovenského Študia L + S Bratislava.<...

Film

Nejlepší Schwarzeneggerova role? Total Recall!
ImageHrdina ve filmu Total Recall je jednou z nejlepších Schwarzeneggerových rolí a film se brzy dočká i svého pokračování. Tento týden se vydáme do světa, který byl v roce 1990 považován za vizi roku 2084. ...