Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Tisk

Lucie Hlavinkova pesLucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději věnuje a co nového připravuje pro své čtenáře.


Kdy jste začala psát? Vždycky jste věděla, že chcete být spisovatelkou?

Začala jsem psát už jako dítě a celý život jsem v tom pokračovala, ale kromě mojí rodiny tyto texty nikdo jiný nečetl. Velmi jsem si přála být spisovatelkou, ovšem nedávala jsem tomu velké naděje. Bylo to jen přání z kategorie nesplnitelných, protože jsem věděla, že pouze snaha nestačí.

Naše literární soutěž: Pohádka nebo příběh pro děti 

Jaké pro vás bylo umístění v literární soutěži, kdy jste se proslavila se svou první knížkou? Myslíte, že takové soutěže mají smysl?

Výhra v literární soutěži Albatrosu pro mě byla skutečným životním mezníkem. To, že moje první kniha Projekt pes se navíc dostala do katalogu Nejlepší knihy dětem, proměnilo moje snahy ve skutečnost. Jsem přesvědčená, že literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět, i pro lidi, kteří by se jinak styděli dát svoje texty přečíst cizím lidem. Přesně to byl můj případ. Bála jsem se, že někdo bude moji tvorbu posuzovat, ale zároveň je to první krok, bez kterého se to prostě neobejde.

Lucie Hlavinkovaa

Recenze: Kdo šije u Podolské? 

Co bylo dál? Jak dále pokračovala vaše spisovatelská kariéra?

Po vydání první knihy bylo všechno rázem jinak. Měla jsem svoji literární redaktorku, konal se slavnostní křest, Projekt pes byl na prvních příčkách v prodejnosti. Sen se stal skutečností. Začala jsem si víc věřit, a přestože o své tvorbě stále pochybuji a jsem nervózní, kdykoli ji dávám někomu přečíst, přece jenom už je to jiné.

Jak si vybíráte témata a co vás ovlivňuje?

Témata ke mně přicházejí sama, mám jich v hlavě vždy několik. Zásadně mě ovlivňuje moje dětství, které bylo krásné, můj vztah ke zvířatům a moje porozumění historii, které se snažím předávat dál jak v knihách pro děti, tak pro dospělé.

Recenze: Apatykář 

Co připravujete do budoucna? Teď vyšel Mnohokluk. O čem je a jak se vám psal?

Mnohokluk, sci-fi dobrodružná kniha pro děti, odehrávající se v paralelních vesmírech, vyšla před několika týdny. Psala se mi hodně dobře, chtěla jsem vytvořit zase něco jiného, než byla pětidílná série Sesterstvo pro dívky. Mnohokluk je velmi akční, sama ráda čtu sci-fi, takže jsem se snažila napsat jeho dětskou verzi. Do budoucna mám v plánu napsat jeho druhý díl, ale momentálně píšu knihu pro dospělé, bude to opět historický román založený na vyprávění pamětníků. Odehrává se před a během druhé světové války, takže to pro mě znamená hodně studia reálií a dobových zpráv.

Mnohokluk

Recenze: Pravda nebyla k dostání 

Jaké máte koníčky, zájmy, cíle? Zvládáte jiné zaměstnání nebo už se živíte jen výhradně psaním svých knih?

Mým největším koníčkem je můj pes, desetiletá fena československého vlčáka Mia. Chodím s ní na dlouhé procházky do lesa, to mě moc baví. Moc ráda se také scházím s kamarádkami, abychom všechno probraly, ale zatím se nám nikdy nepodařilo probrat všechno. Miluji čtení, chození do knihovny a po knihkupectvích. Dělám ještě drobnější překlady, živit se výhradně psaním je v České republice výsadou jen pár spisovatelů, je tu moc malý trh.

Lucie Hlavinkova pes

Foto: archiv Lucie Hlavinkové


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Rád bych oprášil písně R. A. Dvorského a jiných, říká šansoniér a herec Jiří Bartoň

jiri barton200Už před dvěma lety měl premiéru hudební pořad Staré filmové melodie, které představil zpívající herec Jiří Bartoň. Za tu dobu představil komorní recitál na řadě míst v Česku. Několikrát v Kroměříži, ale také vystoupil ve svém rodném Kyjově,...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Hudba je atmosférická a měla by člověka naladit na vlnu klidu a harmonie, říká Tomáš Kympl

Tomas Kympl 200V hudebním světě je hudební skladatel, textař a zpěvák Tomáš Kympl už řadu let pojem. Vyhrál několik mezinárodních soutěží a natočil řadu žánrově odlišných alb či projektů, což ho řadí k těm nejtalentovanějším a nejpozoruhodnějším osob...


Literatura

Povídky pod psa pod psa nejsou!

povidky-pod-psa200Dnešní době se říká uspěchaná, turbulentní, toxická, nevyzpytatelná, každý se vymlouváme na čas (i já), pak tu a tam na něco zapomeneme (výmluva je jasná). Možná proto řada chtivých a pravidelných čtenářů se přesunula od čtení k ...

Divadlo

O zakázané lásce kocoura Moura a slečinky Vlaštovičky


kocour vlastovicka 200To není pravda,“ zvolal polotichým hláskem asi sedmiletý chlapec, když v divadelním ztvárnění brazilské bajky Jorge Amada Kocour Mour a slečinka Vlaštovička důrazně zaznělo, že vlaštovka si nesmí vzít kocoura,...

Film

Soudce, který spáchal těžký zločin. Nebo ne?

soudce 200Malé americké město, tam je soudce veleváženou osobou. Alespoň navenek, protože za dveřmi jeho domova už to tak zřejmé být nemusí. Jaké by to asi bylo, kdyby vás vychovával muž, u kterého není jasné, jestli je víc despota, nebo člověk, který chce za...