Zimní období a výživa koní

Zimní období a výživa koní

kone zima 3Pro každé roční období, pro každý zdravotní stav zvířete, ale i pro každou věkovou skupinu koně je třeba volit jiné krmivo a krmné doplňky. Spousta chovatelů a majitelů krmí své koně levnými granulemi, případně ovsem, pšeničnými otrubami a myslí si, že tak jejich kůň dostává všechny potřebné živiny pro to, aby následně mohl podávat vrcholné výsledky. Je to stejné, jako bychom sami sebe krmili pouze instantními polévkami v sáčku a naše vedení v práci po nás neustále požadovalo, abychom podávali výkon na 150%.

 

Pojďme se tedy podívat na to, jaké složky by se měly objevit v zimním jídelníčku Vašeho koně.

kone zimnivyziva 1

Seno
Jedná se naprosto jasný základ krmné dávky Vašeho koně. Seno je významným zdrojem vlákniny a dalších živin. Vždy dbejte na kvalitu sena s ohledem na jeho přípravu, zpracování, ale i skladování. Seno skladujte především v suchu.

Senáž
Stejně jako kvalitní seno, je i senáž, velmi dobrým zdrojem vlákniny a dalších živin. U senáže je obzvlášť velmi důležité kvalitní zpracování i skladování, trávicí systém koně může být velmi náchylný na příjem špatné kvality senáže a může tak Váš koník skončit s kolikou.

Oves
Oves je možné koním podávat vcelku, tedy v podobě zrna, nebo ve šrotované či mačkané formě. Jakkoli zpracovaná podoba by měla být vždy zkrmena „za čerstva“, později dochází ke snižování kvality, žluknutí a plesnivění zpracovaného zrna. Oves je pro koně bohatým zdrojem sacharidů a vlákniny, koni přes zimu zajišťuje zdroj pro výrobu vnitřního tepla. Objem ovsa by měl být odpovídající množství pohybu, který je Vašemu koni dopřán.

Kukuřice
Kukuřici je možné zkrmovat koním v podobě zrna, našrotovanou nebo v podobě kukuřičných vloček. Kukuřice koním slouží taktéž jako zdroj sacharidů, avšak oproti ovsu obsahuje méně vlákniny, která je potřebným zdrojem tepla během zimních měsíců.

Rýžové otruby
Rýžové otruby jsou bez pochyb tím nejlepším zdrojem pro akumulaci tepla v těle Vašeho koně. Rýžové otruby jsou navíc vhodné pro špatně krmitelné koně, koně v rekonvalescenci, ale i v přípravě na závodní sezónu.

Lněný olej
Lněný olej je dobrým dlouhodobým zdrojem pro vytváření tepla pro koňské tělo, podporuje trávení a navíc má pozitivní vliv na srst a kůži v době přelínání.

Mrkev, jablka, červená řepa
Šťavnaté ovoce a zeleninu (pokud nemáme k dispozici v čerstvé podobě, lze v dnešní době zakoupit sušenou podobu) doplňují potřebné vitamíny, které podporují imunitu koně. Při podávání dbejte na perfektní čerstvost a kvalitu. S ohledem na tyto složky je vždy třeba myslet na aktuální kondici, ve které se zrovna Váš kůň nachází. Konzultujte tedy aktuální stav s Vaším veterinářem a následně krmnou dávku s výživovým poradcem.

kone zima 2

Přeji Vám krásně a zdravě prožité zimní měsíce s Vašimi koňmi! 

Martina Burianová – www.cavallino.me, www.martinaburianova.cz


 

Zobrazit další články autora >>>

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Nemám rád rozhovory, říká spisovatel Peter Stoličný

A Foto Stoličný

 Žurnalista, dramaturg a spisovatel doc. Mgr. Peter Stoličný, ArtD. napsal spoustu knih pro děti. Občas obdaří svým příspěvkem i magazín Kultura 21. Přečtěte si, co na sebe...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Louise L. Hay: Dokážu to!

dokazu to 200Ať potřebujete v životě podpořit v čem chcete, tohle jsou dobří malí pomocníci. Přirovnala bych je ke kamarádce, která vám každé ráno velmi bezstarostně zašeptá do ucha něco, co vážně potřebujete vědět. Slyšet a procítit. Jak se na chvíli oprostit od zjitřelých emocí a nec...

Z archivu...


Literatura

Sandra Brown a její Růžový víkend

ruzovy vikend  200V říjnu potěšilo nakladatelství Ikar všechny ženy a příznivkyně americké autorky Sandry Brown, protože vyšlo druhé vydání její knihy Růžový víkend. Občas si všechny potřebujeme odpočinout a začíst se do pohádky pro ženy, není t...

Divadlo

Lucie Trmíková: „Přijďte si poslechnout krásná slova plná barvy, života, touhy, lásky i bolesti.“

Dvoji domov 200V Experimentálním prostoru NoD se dnes odehraje premiéra inscenace Nebeský-Trmíková-Prachař: Dvojí domov / z Čepa, a proto jsme oslovili paní Lucii Trmíkovou, která je zde herečkou i scenáristkou. Co má předat toto dílo Jana Čepa a proč bys...

Film

VÁCLAV KRŠKA A (NEJEN) FILMOVÝ ODKAZ

osudova nesmelost200Režisér Václav Krška (1900-1969) patří mezi české režiséry, kteří zůstávají ve stínu svých slavnějších kolegů. Je uznáván jako průkopník poetických či lyrických výpovědí, jenž měl tu smůlu, že svého uměleckého vrcholu dosáhl v...