Spodci a svršci v krojích: Mladá ilustrátorka vytvořila ručně kreslené mariášky s folklorními motivy

Spodci a svršci v krojích: Mladá ilustrátorka vytvořila ručně kreslené mariášky s folklorními motivy

karty 200Také rádi trávíte sychravé podzimní dny hraním prší, mariáše či oko bere? Anna Podskalská ano. Už od dětství ji fascinovaly karty všeho druhu, barevné ilustrace na kartách a také to, že se s jedním balíčkem mariášek dá hrát nespočet různých her. Prší, rychlík, oko bere, švindl, vole padni. Všechny hraje ráda dodnes. “Má to totiž své kouzlo a trochu se tím vracím do dětství, a protože jsem ilustrátorka, rozhodla jsem se si vytvořit vlastní balíček mariášek” říká Podskalská. A tak vznikly dva balíčky ručně ilustrovaných karet – KARBANÍK a KARTÁŘKA, které nyní najdete na Hithitu.

 A tak vznikly dva balíčky ručně ilustrovaných karet: KARBANÍK a KARTÁŘKA. S Karbaníkem si zahrajete prší či mariáš. Když k němu přimícháte rozšiřující balíček Kartářka, můžete se pustit do vykládání karet. Jeden večer tak můžete se svými mariáškami karbanit, druhý si s nimi sednout v tichosti do koutku a meditovat nad svým osudem.

KARBANÍK

Autorka každou kartu ručně nakreslila. Nejdřív tužkou, poté voděodolným fixem a pak je štětečkem vykolorovala akvarelovými barvami. A protože je Podskalská z Moravy a má ráda folklor a pozapomenuté tradice, tak spodky, svršky a krále oblékla do krojů (na kartách najdete valašský, kyjovský, hanácký a kopaničářský). Autorka také každou karetní barvu zasadila do jiného ročního období. Listy - jaro, kule - léto, srdce - podzim a žaludy - zima. Kulová osmička například zobrazuje žně, kde paňmáma sbírá klásky na poli. Na srdcové devítce se zase slaví podzimní vinobraní a na žaludové desítce si nese stařenka roští na podpal.

karty1

KARTÁŘKA

A proč je v názvu KARTÁŘKA? “Další věc, co mě vždy fascinovala, je totiž vykládání karet. Rozhodla jsem se propojit mariášky s tarotovými kartami, protože mariášky se z tarotů postupně vyvinuly” říká Podskalská. Na kartách má ráda ilustrace s nejrůznějšími symboly. Například na tarotové kartě Slunce najdete už po staletí dítě, bílého koně a červenou látku, jako symboly radosti, velké energie a života.

Výklad karet ale autorka nevnímá jako věštění budoucnosti. “Nemyslím si, že když si vytáhnete smrt, tak vás hned vzápětí přejede auto. Smrt je vlastně spíš dobrá karta, jak se můžete dočíst v mém sešitě, který je přiložený ke kartám”. Výklad karet je pro Podskalskou spíš způsob, jak se může člověk zamyslet nad věcmi, které se mu zrovna dějí. Každou kartu podle ní můžete vykládat zcela různorodými způsoby, takže na ní většinou vidíte to, co právě řešíte a co vás zajímá.

karty2

Více informací: https://www.hithit.com/cs/project/10306/karbanik-kartarka-vykladaci-mariasky


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Benjamínek zlínského divadla Tomáš Červinek: „Přijít do nového kolektivu není nikdy jednoduché“

200rozJak jsme již psali, soubor Městského divadla Zlín v 68. sezóně oživili dva Tomášové – Tomáš David a Tomáš Červinek. S druhým jmenovaným, který je nyní nejmladším hercem divadla, vám nyní přinášíme rozhovor. Popsal nám, jak probíhala jeho studia a předev...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Na Fantastickou Ostravu míří i horor

HorrorCon Ostrava 100Již v sobotu 25. června se uskuteční další ročník festivalu Fantastická Ostrava. V Trojhalí Karolína se vedle fantasy, sci-fi či cosplaye objeví i speciální hororová scéna, kterou organizují lidé okolo oblíbené pražské akce ...

Z archivu...


Literatura

Třicetiminutová kuchařka bezpšeničných receptů

Bez psenice 200Když vydal William Davis knížku Život bez pšenice, prý se strhla doslova bouře a milióny lidí změnily své stravovací návyky. Tito lidé zjistili, že geneticky upravená pšenice pro ně není nezbytně nutná, ba právě naopak – je nutričně ochuz...

Divadlo

Rozpustilé jeptišky z východočeské autodílny

jeptisky perexVětšina katolíků a především nekatolíků má ve svém povědomí pevně zafixováno, že jeptišky jsou vzorem serióznosti a kvůli dodržování přísné řehole ani nemají šanci zažít nějakou legraci. Dramatik Dan Goggin stejně jako staré...

Film

Představujeme vám projekty, které na podzim nabídne veřejnoprávní televize

ct 200Česká televize oslavila tento rok šedesáté výročí od svého založení. A i když má ty největší oslavy jubilea za sebou, bude podzimní schéma doprovázené ještě jejich dozvuky. Nebudou však chybět ani nové projekty, které dostanou prostor vedle...