Pestré záhony pro krásu i užitek
Banner

Pestré záhony pro krásu i užitek

pestre zahony 200V květnu jsme se my zahrádkáři dočkali zajímavé knihy z nakladatelství Esence o pěstování smíšených kultur Pestré záhony pro krásu i užitek německé autorky Agnes Pahlerové. Dozvíte se odpověď na otázku, které rostliny jsou dobří sousedé?

 


O autorce

Agnes Pahlerová vystudovala zahradnické vědy na Technické univerzitě Mnichov. Pracuje na volné noze jako autorka a věnuje se tématům zahradničení a životního prostředí. Ráda cestuje a navštěvuje zahrady po celém světě.

Co v knize najdete

Kniha je přehledně rozdělena do několika větších celků a ty vám poskytnou náhled do toho, o čem kniha pojednává: Chytré spojení – pro žaludek i oči, Zelenina – chutně zkombinovaná, Bylinky – květy a aroma, Ovocné plodiny – hlavní druhy, Smíšená kultura na malém prostoru – bedny, truhlíky, pěstební tašky, Květiny – pěkné a užitečné, zahradní praxe – příprava, péče, sklizeň, Přehledná tabulka, Netradiční druhy zeleniny, Dodatky. Barevný fotografický doprovod s popisky je nedělitelnou součástí knihy a působí velmi úhledně.

Celkový pocit

Pestré záhony jsou napsány přehledně a celkem fikaně – autorka vždy rozebere jednu rostliny, napíše něco málo i o jejím stanovišti, péči či sklizni a v samostatném rámečku se dovíme o vhodném doprovodu pro artyčok. V závěru knihy dokonce nachystala tabulku, kde si stačí vyhledat námi požadovanou plodinu a hned vidíme, jaké rostliny jsou dobrými sousedy a které naopak špatnými (+ je zde zaznamenán odstup mezi řádkami a odstup v rámci řádků). Trochu mě zklamal oddíl Netradiční druhy zeleniny – řekla bych, že když už něco takového autorka zařadí do knihy, měla by tomu věnovat víc, než jen stránku s krátkým popisem a fotkami pěti druhů rostlin.

Pestré záhony pro všechny!

Pěstování smíšených kultur má předobraz v minulosti, kdy historické zahrady spojovaly užitečné s krásným a kombinovaly okrasné rostliny s těmi jedlými. Pokud se chcete o tomto druhu pěstování rostlin dovědět víc, doporučuji vám právě tuto knihu, určitě nebudete zklamáni! 

pestre zahony pro krasu i uzitek

Název: Pestré záhony pro krásu i užitek
Autor: Agnes Pahlerová
Originální název: Die Mischung macht´s! (2019)
Žánr: naučná literatura, příroda
Nakladatelství: Esence
Rok vydání: 2021, brožovaná vazba
Počet stran: 128
Hodnocení: 75 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/pestre-zahony-pro-krasu-i-uzitek/kniha/13691/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Tapír


Rozhovor

Hedvika

hed 200Třiašedesátiletá hrdinka Hedvika se pár měsíců po smrti svého manžela Vladimíra dozvídá tajemství, které její muž skrýval celý život nejen před ní, ale i před celou rodinou a přáteli. Po vyřízení dědictví přestává truchlit a její poklidný život se díky rad...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Philip a Stephanie Carr-Gomm: Tarot – Magie Druidů

TarotZemité barvy na kartách, zelená příroda a výjevy, které souzní s lidskou duší na hlubokých, dávno zapomenutých úrovních, mohou zaujmout nejen každého, kdo má rád druidské a wicca tradice, ale také člověka s touhou po rovnováze v životě. Možná je právě na této karetn...

Z archivu...


Literatura

Bezútěšná severská Pustina

pustina 200V říjnu vydalo nakladatelství Kalibr v Edici světový bestseller knihu mladé švédské autorky Stiny Jackson Pustina. Máte-li rádi severský styl, až hmatatelné pocity zoufalství a deprese, na tomto díle si pošmáknete.

Divadlo

Touha po ženichovi jako nejlepší cesta do pekel

hratky s certemNedílnou součástí Mikulášovy družiny jsou čerti. Proto není divu, že pár dní před tím, než řinčení pekelných řetězů rozezvučí ulice, uvedlo Městské divadlo Zlín pohádku z pera Jana Drdy Hrátky s čertem

Film

Příliš tenká hranice mezi padoušstvím a hrdinstvím

zadusni obet perexZuří první světová válka. Rakouské impérium se pomalu, ale jistě blíží k svému konci. Komisař Mondl přijíždí z Vídně do malého českého městečka, aby vypátral pachatele vraždy mladého důstojníka, kterou místní četníci považují za...