Jak založit sbírku umění
Banner

Jak založit sbírku umění


aukro perexUchvátil vás nějaký sběratelský umělecký kousek či byste rádi investovali do něčeho líbivého a trvalého? Založte si vlastní sbírku umění. Zpočátku budete potřebovat sbírat hlavně zkušenosti, pokud však máte pro sběratelství a umění vášeň, brzy budete vlastnit kolekci dle svých představ.

 

 

Sběratelství má svá pravidla
Při pomýšlení na vlastní sbírku umění si nejprve ujasněte, jakému typu umění, jeho stylu, období, geografickému celku či motivu se chcete věnovat. Hlavně na počátku se potřebujete zorientovat na sběratelském trhu a naučit se rozpoznávat kvalitu od braku. Sběratelství má pravidla – každá sbírka by měla být řádně katalogizována, vytvořte tedy pro každý předmět „rodný list“, ve kterém bude uvedeno:

• jméno autora, rok vzniku, technika, formát,
• signatura, poznámky na zadní straně, způsob adjustace (u výtvarných děl),
• kde, kdy, za kolik a od koho jste dílo získali,
• jaké má předmět vady či poznávací znamení,
• jaká je jeho známá historie,
• kde byl předmět vystaven či zda je publikován v nějakém katalogu;
• případně k němu přiložte i celkové a detailní fotografie z více stran.

Díky pečlivému soupisu se sbírka snadněji udržuje, prodává i zapůjčuje, rovněž tak oživíte sběratelské příběhy a historii. V případě odcizení sbírky pak můžete snadno dokázat vlastnictví předmětů a napomoci k jejich případnému nalezení. U dražších děl by pak měl být samozřejmostí certifikát pravosti.

aukro

Sbírka potřebuje prostor i péči
Dále počítejte s dostatkem místa ve vhodném prostoru k uskladnění svých pokladů. Zejména choulostivější artefakty, jako jsou obrazy, kresby či grafiky, vyžadují ochranu proti prachu, UV paprskům, vlhkosti apod. Rozrůstající se sbírku byste si měli pojistit, abyste se chránili pro případ jejího odcizení či poničení (např. při zápůjčce).

Může se stát, že některý předmět bude časem vyžadovat opravu nebo vyčištění. Takovou činnost vždy svěřte profesionálním restaurátorům, kteří dílu pomohou prokouknout bezpečnými metodami. U současného umění není na škodu se poradit přímo s autorem díla a zkonzultovat s ním postup oprav či výběr restaurátora. Pak máte jistotu, že vaše sbírka bude na hodnotě jen získávat.

Foto: Martin Péchy, Pexels


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Tapír


Banner

Rozhovor

Básník Michal Talo: „Chcete-li vydat knihu, musíte si být jistí“

rok vepre michal 200Několik zvídavých otázek jsme položili mladému básníkovi Michalu Talo, který je autorem originální a osobité poezie skrývající se ve sbírkách Perly sviním, Jinak řečeno a Rok vepře

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Švédskou rally rozhodla závěrečná rychlostní zkouška

rally perexDruhý podnik světového šampionátu WRC zamířil na sever Evropy, kde se odehrál již 63. ročník populární Švédské rally, která se kompletně odehrává na sněhu. O vítězi si to rozdali tři piloti až na záverečné rychlostní zkoušce.

Z archivu...


Literatura

Milenka mého muže: Promyšlený návod, jak se zbavit té druhé…

MilenkaMehoMuze perexOstravské nakladatelství Domino v těchto dnech svým příznivcům naservírovalo další příběh z edice Inteligentní romány pro inteligentní ženy. Na svědomí ho má britská spisovatelka Lucy Dawson, které v České republice kniha vychá...

Divadlo

RADIO TYGR odvysílá živě rozhlasové hry, rozhovory i koncert kapely DebbiLove

RADIO TYGR 200Divadelní soubor Tygr v tísni připravuje další živé vysílání online RADIA TYGR z Divadla VILA Štvanice. V sobotu 30. 1. mezi polednem a půlnocí nabídne poslouchačům atraktivní rozhlasový program pro dospělé i pro děti. Těšit se mohou na aut...

Film

Zahajovací večer Severského filmového podzimu

sfp 200Severský filmový klub zahájil ve čtvrtek 9. listopadu v kině Lucerna další ročník festivalu Severský filmový podzim. Jeho cílem je přiblížit divákům severskou filmovou tvorbu a vybrat to nejlepší co se v poslední době urodilo. Filmy se promítají v originálním znění s českými ...