Jak založit sbírku umění

Jak založit sbírku umění


aukro perexUchvátil vás nějaký sběratelský umělecký kousek či byste rádi investovali do něčeho líbivého a trvalého? Založte si vlastní sbírku umění. Zpočátku budete potřebovat sbírat hlavně zkušenosti, pokud však máte pro sběratelství a umění vášeň, brzy budete vlastnit kolekci dle svých představ.

 

 

Sběratelství má svá pravidla
Při pomýšlení na vlastní sbírku umění si nejprve ujasněte, jakému typu umění, jeho stylu, období, geografickému celku či motivu se chcete věnovat. Hlavně na počátku se potřebujete zorientovat na sběratelském trhu a naučit se rozpoznávat kvalitu od braku. Sběratelství má pravidla – každá sbírka by měla být řádně katalogizována, vytvořte tedy pro každý předmět „rodný list“, ve kterém bude uvedeno:

• jméno autora, rok vzniku, technika, formát,
• signatura, poznámky na zadní straně, způsob adjustace (u výtvarných děl),
• kde, kdy, za kolik a od koho jste dílo získali,
• jaké má předmět vady či poznávací znamení,
• jaká je jeho známá historie,
• kde byl předmět vystaven či zda je publikován v nějakém katalogu;
• případně k němu přiložte i celkové a detailní fotografie z více stran.

Díky pečlivému soupisu se sbírka snadněji udržuje, prodává i zapůjčuje, rovněž tak oživíte sběratelské příběhy a historii. V případě odcizení sbírky pak můžete snadno dokázat vlastnictví předmětů a napomoci k jejich případnému nalezení. U dražších děl by pak měl být samozřejmostí certifikát pravosti.

aukro

Sbírka potřebuje prostor i péči
Dále počítejte s dostatkem místa ve vhodném prostoru k uskladnění svých pokladů. Zejména choulostivější artefakty, jako jsou obrazy, kresby či grafiky, vyžadují ochranu proti prachu, UV paprskům, vlhkosti apod. Rozrůstající se sbírku byste si měli pojistit, abyste se chránili pro případ jejího odcizení či poničení (např. při zápůjčce).

Může se stát, že některý předmět bude časem vyžadovat opravu nebo vyčištění. Takovou činnost vždy svěřte profesionálním restaurátorům, kteří dílu pomohou prokouknout bezpečnými metodami. U současného umění není na škodu se poradit přímo s autorem díla a zkonzultovat s ním postup oprav či výběr restaurátora. Pak máte jistotu, že vaše sbírka bude na hodnotě jen získávat.

Foto: Martin Péchy, Pexels


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA

Tapír

  • Tapír 6/2022
    Zimní číslo Tapíra je venku! Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)  
  • TAPÍR 5/2022
    Podzimní číslo Tapíra je venku! Těšit se můžete na rozhovor s Danem Černým, který to dotáhl až ke kreslení kačerů...
  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Kariéra není všechno a já chci hlavně spokojeně žít, říká herečka Vendula Fialová

foto vendula perexZatímco televizní publikum ji zná coby rosničku z Dobrého rána ostravské televize, pro publikum, které chodí Moravského divadla v Olomouci, se zavedla jako herečka mnoho proměn. Zatímco na začátku svého olomouckého angažmá vytvoři...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Týden kulturních fabrik bude v plzeňském Světovaru probíhat již od 16. září

200fabV plzeňském Světovaru se ve dnech 16.9.-19.9.2013 koná Týden kulturních fabrik. Je věnován možnostem využití bývalých průmyslových staveb s jejich ...

Z archivu...


Literatura

Feynmanovy přednášky z fyziky aneb bible fyzikářů

200litSvětovým bestsellerem v oblasti fyziky jsou bezesporu třídílné Feynmanovy přednášky z fyziky (Lectures on Physics, 1963), které nyní v novém revidovaném vydání přináší českým čtenářům nakladatelství Fragment, jež tak reaguje na jejich poptávku, jelikož p...

Divadlo

Festival Apostrof zve milovníky evropského divadla

altJiž čtrnáctý ročník divadelního festivalu nezávislé a amatérské tvorby startuje poslední červnový den. Celkem devět představení ve čtyřech dnech se odehraje v Divadle Na Zábradlí a v experimentálních prostorech NoDu. Objeví se ...

Film

VÁCLAV KRŠKA A (NEJEN) FILMOVÝ ODKAZ

osudova nesmelost200Režisér Václav Krška (1900-1969) patří mezi české režiséry, kteří zůstávají ve stínu svých slavnějších kolegů. Je uznáván jako průkopník poetických či lyrických výpovědí, jenž měl tu smůlu, že svého uměleckého vrcholu dosáhl v...