Morálne základy ekonómie slobodného trhu
Kultura21.cz

Morálne základy ekonómie slobodného trhu

colombato PEREXEnrico Colombatto je profesorom ekonómie na univerzíte v Turíne a na Slovensku sa obyvateľom a návštevníkom v Bratislave predstavil prezentáciou na tému Morálne základy ekonómie slobodného trhu. Okrem vyučovania sa venuje aj výskumu v Institut de Recherches Économiques et Fiscaless a spolupracuje s Geopolitical Information Service.

 

 

Vo svojom výskume sa zameriava na ekonómiu rastu a rozvoja, vzťah práva a ekonómie a ekonómiu rakúskej školy, a tieto poznatky prezentoval na prednáške. Ekonomika sa podľa neho bude rozvíjať, ak sa vrátime k prazákladom morálnej filozofie. Je to veda od človeka ako jednotlivca a nejde o fyzickú vedu, ktorá sa dá zopakovať. Je potrebné sledovať správanie ľudí, a tak zlepšiť ich konanie.

Slobodný trh vzájomne súvisí so sociálnym štátom. Individuálna zodpovednosť súvisí vzájomne s kolektívnou zodpovednosťou. Rozdiel je v tom, že v kolektívnej neberie sociálnu zodpovednosť jednotlivec ale kolektív.To znamená, že ide o kolektívnu vinu a vážnosť situácie tak znižujú, preto sa znižujú aj priestupky v ich ponímaní a kolektívne sa konajú.

Riešením sú jednotlivci a nie sociálne garancie štátu. Vedomie musíme zmeniť a viac si všímať spôsoby myslenia okolo nás. Socialistický spôsob života, nie je riešením ako aj výroba peňazí nie je všetko, pretože žijeme na dlh, a to je garancia pre všetkých. „Bankovnícky systém krachuje. Všetko garantuje cez sľuby. Keď skrachuje, až za niekoľko rokov dostanete svoje peniaze cez infláciu. Zlyhávanie trhu neexistuje, je len individuálne zlyhávanie. Sme jednotlivci a zlyhávame každý deň,“ dodal k zlyhávaniu trhua jednotlivca profesor.

Riešením by bolo minimalizovať množstvo chýb, viac taktizovať a dopredu pripravovať stratégie. Byť lepší ako ostatní. Minimalizovať chyby, zvýšiť reakcie, byť rýchlejší a flexibilnejší. Chyba je individuálna, vieme o nej a znamená krízu. Kríza je kolektívna, neviem o nej, lean všetci si ju všimnú, až keď je neskoro.

V dobrom fungovaní trhového hospodárstva sú tri hlavné zásady. Jednou z nich je individuálna dôstojnosť, kde nikomu nevnucujeme svoje preferencie, druhou sloboda pred agresiou a útlakom, tá prináša spravodlivosť a poslednou je súkromné vlastníctvo, ktoréfunguje na dobrovoľnej výmene. V rámci anglicko sslovenskej prednášky, ktorú pripravil Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika sa návštevníci dozvedeli veľa informácií, a tie ktoréim boli nejasné si mohli upresniť na diskusii po prezentácii, či osobne po jej ukončení.

Foto: Lenka Meravá


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Tapír

  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      
  • Rozhovory na e-tapírovi
    Na našem webu www.e-tapir.cz budeme celý letošní rok publikovat rozhovory s našimi kreslíři. Nyní si můžete přečíst rozhovory s Romanem...

Videorecenze knih

Rozhovor

Nemám rád rozhovory, říká spisovatel Peter Stoličný

A Foto Stoličný

 Žurnalista, dramaturg a spisovatel doc. Mgr. Peter Stoličný, ArtD. napsal spoustu knih pro děti. Občas obdaří svým příspěvkem i magazín Kultura 21. Přečtěte si, co na sebe...

Hledat

Anketa

Jak se vám líbil film Po čem muži touží 2?
 

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Oslavte léto v Nasavrkách na keltském svátku Lughnasad

keltsky festival lugnasadV sobotu 4. srpna proběhnou v Nasavrkách na Chrudimsku tradiční oslavy léta – festival keltské kultury Lughnasad. Letos se uskuteční již 6. ročník, tentokrát s tematickým názvem

Z archivu...


Literatura

Hellboy zasahuje popáté – Červ dobyvatel

Hellboy5 200Páté komiksové vystoupení největšího paranormálního vyšetřovatele na světě, obrovského tvora s koženým kabátem, upilovanými rohy a s kapsami nacpanými amulety, „čestného člověka“ (lidský status mu byl úředně přiznán Kongresem Spojených států ame...

Divadlo

Nový muzikál Mýdlový princ na prknech Divadla Broadway

MP perexUž od začátku ledna probíhají v pražském Divadle Broadway zkoušky na nový muzikál Mýdlový princ, jehož premiéra je ohlášena na 12. března 2015. Zatímco režisérem inscenace, která je avizována rovněž jako hudební komedie, je...

Film

Tlusté filmové časopisy opět pokukují

iluminace 123Takzvaně vědecké filmové časopisy, jejich rozsah se pohybuje řádově ve stovkách stránek, mají odedávna smůlu: jednak vycházejí se zpožděním (i více než půlročním), jednak případný zájemce má problémy s jejich selháním – v ...