Mimořádná fauna Brazílie

Mimořádná fauna Brazílie

brazilska fauna 200Jistě vás nepřekvapí, že v Brazílii díky zastoupení pěti hlavních ekosystémů (amazonský deštný prales, atlantský deštný prales, poušť, savana a mokřiny) nalezneme nejvyšší počty druhů savců. A neustále jsou objevovány nové druhy. Pojďme si tedy některá „brazilská“ zvířata přiblížit.

 


V Brazílii žije nepřeberné množství ptáků, ale mezi nejznámější jistě patří ara hyacintový. Tento nádherně zbarvený papoušek je největším papouškem světa – váží kolem 1,5 kilo a dosahuje velikosti až 1 metru. Nelegálně je po celém světě prodáváno asi 800 000 těchto ptačích krasavců ročně. Ara hyacintový je ohroženým druhem.

brazilska fauna papousek


Ze zoologických zahrad také pravděpodobně všichni známe největšího žijícího hlodavce na světě – kapybaru. Ta žije v tropických krajích Jižní Ameriky, váží až 80 kg a je velká 1 – 1,3 metru. Zajímavostí je, že samice jsou větší než samci a tito hlodavci jsou výbornými plavci – pod vodou vydrží 8 – 10 minut. Stavy tohoto bezocasého býložravce bohužel kvůli intenzivnímu lovu ve volné přírodě prudce klesají.  

brazilska fauna kapybara


Dalším typickým představitelem fauny této nádherné země je bezesporu mravenečník. Ať už se jedná o mravenečníka velkého, který je největším druhem mravenečníka (dosahuje až 2 metrů na délku a váží 29 – 65 kilogramů), nebo mravenečník čtyřprstý, jinak zvaný též stromový či tamandua. Ten patří mezi středně velké mravenečníky (míry a váhy jsou následovné: 34 – 88 cm, 2 – 7 kg). Mravenečník představuje samotářské zvíře, které se živí termity, mravenci či jiným hmyzem.

brazilska fauna mravenecnik


Za plazy musím zmínit želvu, konkrétně neobvykle vypadající matamatu třásnitou, která žije v povodí Amazonky a dosahuje hmotnosti až 10 kg. Ve svém přirozeném prostředí bývá i díky svému bizarnímu zjevu prakticky neviditelná. Je s podivem, že ač tráví celý život převážně pod vodou, plavat neumí.

brazilska fauna mata


Naše putování brazilskou faunou zakončíme u predátora, masožravce jaguára amerického. Tato kočkovitá šelma obývá deštné pralesy, ale i otevřené či zalesněné terény, je dobrým plavcem a v potravinovém řetězci stojí na vrcholu. Patří mezi téměř ohrožené druhy a jeho populace klesá hlavně z důvodu ztráty vhodného přirozeného prostředí.

brazilska fauna jaguar


Více o Brazílii a Francii se dozvíte na festivalu Culturea, který se koná 28. – 29. dubna ve Zlíně.

brazilska fauna culturea


www.culturea.cz


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA

Tapír

  • Tapír 6/2022
    Zimní číslo Tapíra je venku! Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)  
  • TAPÍR 5/2022
    Podzimní číslo Tapíra je venku! Těšit se můžete na rozhovor s Danem Černým, který to dotáhl až ke kreslení kačerů...
  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Honzou Vedralem o crowdfundingové kampani Headlineru

1 titulka-marpo-300x400Hudební magazín Headliner je na české scéně určitým unikátem. Navazuje totiž na kvalitní tištěné časopisy, ale v jeho stránkách si můžete listovat digitálně. Navíc velice často nabízí exklusivní obsah, který nik...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Bezlepkově a vegetariánsky z dostupných surovin

vyziva 200O bezlepkové dietě, vegetariánské a veganské stravě se v poslední době hodně mluví a píše. Specializované blogy, webové stránky, poradenství a samozřejmě kuchařky. Na český trh se dostávají překladové knihy, ale na pultech najdete i ty, které vzn...

Z archivu...


Literatura

Velmi zajímavé svědectví ze života patchworkové rodiny

z ceho je den 200Z čeho je den je román Dominiky Prajdové, který vyšel v Knižním klubu a získal také Literární cenu Knižního klubu.

 

...

Divadlo

Švandovo divadlo přináší mrazivý zážitek

zahrada perexKdyž slyšíte název Betonová zahrada a nečetli jste novelu Iana McEwana ani neviděli její filmovou verzi, asi máte mnoho představ, co se za trochu sterilním názvem skrývá. Přesně pro takové diváky bude nová inscenace mrazivým zážitkem. V Česku...

Film

Minulost je minulostí… dokud tě nedostihne.

temne200Od června mohou diváci v českých kineh zhlédnout mysteriozní  thriller s názvem Temné kouty. Režisérem a scénáristou je Gilles Paquet-Brenner, který v roce 2010 získal cenu diváka a nejlepší režie na filmovém festivalu v Tokiu za film Klíč k minulost...