Záložka do knihy opět spojila školy

Záložka do knihy opět spojila školy

Tisk

zalo 200S koncem listopadu končí i 5. ročník projektu Záložka do knihy spojuje školy, tentokrát na téma moje oblíbená kniha. Mezinárodní česko-slovenský projekt pro základní školy a osmiletá gymnázia vyhlašují v říjnu u příležitosti Mezinárodního měsíce školních knihoven Slovenská pedagogická knižnice v Bratislavě a Pedagogická knihovna J. A. Komenského v Praze.  Žáci z přihlášených škol České a Slovenské republiky vytvářejí záložky do knih, které potom odesílají přidělené partnerské škole. A nejenom záložky, posílají si také informace o škole, o městě nebo obci, kde žijí, děti si vyměňují adresy a vznikají tak různá přátelství a kamarádství.

 

 Projekt je zaměřen na podporu čtenářství a jeho cílem je přilákat děti do knihoven a ke knihám. Když si děti založí do své rozečtené knihy záložku od českého nebo slovenského kamaráda, hned se jim čte lépe. Kromě čtenářství využívají školy projekt k dalším aktivitám v různých předmětech – zeměpis, vlastivěda, pracovní činnosti, výtvarná výchova, informatika, k volnočasovým aktivitám v knihovnách, celoškolním projektům a také k mezinárodní spolupráci se slovenskými školami. Některé školy již navázaly opravdové přátelské vztahy, které přesahují možnosti projektu.

A jaké jsou výsledky letošní „Záložky“? České školy se hodně snaží, ale pořád se nedaří dohnat v počtu přihlášených školy slovenské:

                                         Česká republika         Slovenská republika
Počet přihlášených škol             297                                 579
Celkem žáků                          28609                              77121

 

zalo 1

 

A závěrem jedno hodnocení české základní školy, ze kterého je vidět, jak krásně škola dokázala naplnit cíl projektu: „Naše škola se tohoto projektu zúčastnila již v loňském roce,  a protože vzájemná spolupráce s kamarády ze Slovenska byla velice úspěšná, rozhodli jsme se i letos se slovenskou ZŠ a MŠ Stankovany pokračovat.Naše školy spolu komunikují během celého školního roku. Vzájemně si posíláme zprávy i fotografie z akcí, navíc si také dopisujeme a vzájemně si vyměňujeme obrázky k Vánocům, Velikonocům i na závěr školního roku. Letos jsme se s kamarády Stankováky, jak jim říkáme, dohodli, že mohou před Vánocemi těšit nejen na naše obrázky, ale také na knížku typicky českých pohádek. My Kosteláci, tak říkají naši kamarádi nám, na oplátku zašlou knížku s jejich nejznámějšími pohádkami. Takže si vzájemně nadělíme krásného Ježíška.Tento projekt nám umožnil získat nové kamarády, na zprávy i dopisy od nich se naše děti vždy těší. Společně si je pak čteme a naše děti se předhánějí v tom, kdo bude číst dopis psaný slovensky“. (Pavla Smrčková a KOSTELÁCI, MŠ a ZŠ Nový Kostel).

Většina škol se už teď těší na 6. ročník projektu.

 

Národní pedagogické muzeum a knihovna
J. A.Komenského
Praha 1


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Tapír

  • Tapír 3-2023
    4. května vtrhne do vašich trafik stádo nových Tapírů! Tentokrát nás cesty zavedou na africké  Safari, a u nás doma oslavíme 100let...
  • Tapír 2/2023
    Už se těšíte? My ano! Už 9. března (ano milé dámy, v den, kdy budete střízlivět z oslav MDŽ) vychází...
  • Slavíme 8 let
    Dne 22. 2. 2023 to bylo 8 let, co jsme vydali úplně první číslo Tapíra. Tehdy vycházel jen elektronicky.  ...
Banner

Hledat

Rozhovor

Bejzo z Polemic: „Nálady sa v takom početnom týme zvyknú často meniť...“

bejzo polemicSlovenská legenda ska Polemic si užívá léta plnými doušky, a to především na festivalech. Nyní hráli i v samotném olympijském Londýně. Nejen o něm nám něco pověděl leader skupiny Bejzo.

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

Lesní klub Senohraby děti pokřtily zpěvem o drakovi

Skolka 200Není špatné počasí, pouze špatné oblečení. To je jedním z hesel Lesního klubu Senohraby, kde mohou pod dohledem zkušených pedagožek trávit dny děti od tří do šesti let. Zatím jich je desítka. Michaelskou slavností byla činnost klubu slavnostně odsta...

Z archivu...


Literatura

To byl Arnošt Lustig (Co s ním prožil František Cinger)

Lustig perexKniha, která naplní něžnou hrdostí, obejme touhou a silou žít naplno a mít za sebou život, ve kterém jste udělali vždycky všechno podle svého nejlepšího svědomí. Lidí, jako je Arnošt Lustig, moc není... Ale můžeme se od nich učit. Zkraje řík...

Divadlo

Havlovo POKOUŠENÍ v činohře Jihočeského divadla

divadlo HAVEL perexPrestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019 vstoupil do svého jubilejního desátého ročníku. Organizátoři lákali na více než padesát představení z celého světa i na atraktivní té...

Film

Adam Mišík prodává kokain a chce udělat BANGER. První záběry ze stejnojmenného filmu

banger 200„Každej bude znát moje jméno, každej bude znát můj ksicht,“ hlásá Adam Mišík ve filmu režiséra Adama Sedláka BANGER. Příběh jedné divoké páteční noci bude plný drog a rapu. Do českých kin vstoupí na podzim 2022. Svou atmosféru, styl a proměnu Adama M...