Již počtrnácté se město Litoměřice stane mekou filmových a kulturních fanoušků. Ve dnech 22. – 24. srpna se zde totiž uskuteční Filmový festival Litoměřice. Ústředním tématem festivalu bude „Naše věc“ – tedy jakákoliv podstata lidského života, za kterou je třeba bojovat. Festivalová přehlídka již tradičně zkombinuje filmové produkce, divadelní představení a hudební produkce. Novinkou bude uvedení krátkých filmů, interaktivní zapojení návštěvníků a rozvinutý dětský program. Čtrnáctý ročník litoměřické kulturní události bude slavnostně zahájen promítáním filmu Zázraky v kině Máj dne 22. srpna od 17:45 hodin.
Filmový festival se pod vlivem různých událostí – především pak okolností kolem zlikvidovaného ústeckého Činoherního studia – rozhodl program festivalu věnovat tomu, jak důležité je nenechat si vzít „svoji věc“, ať už jde v lidském životě o cokoliv. To, že litoměřický festival patří k jedné z těchto „věcí“, totiž k něčemu, čemu chtějí fanoušci věnovat svůj čas či finance, dokazuje skutečnost, že ze svých řad dokázali vybrat, přes internetový portál Hithit.cz, finanční částku potřebnou pro zajištění programu a dalších nákladů. Pořadatelům tak dali najevo, že regionální filmový festival pro filmové nadšence má na severu Čech své místo.
Festival započne promítáním snímku Zázraky, který sklidil úspěch již na letošním Filmovém festivalu v Karlových Varech. Jsme svědky příběhu Gelsominy, dvanáctileté dívky, žijící na italském venkově na včelařské farmě společně se svými třemi sestrami a rodiči. Před očima diváka Gelsomina bojuje s protichůdnými pocity – se silnou náklonností k otci a smyslem pro povinnost, které se staví do kontrastu s touhou vzepřít se vžitým stereotypům a najít si svou vlastní životní cestu.
Filmová nabídka má v letošním roce velký geografický rozsah – k vidění budou filmy ruské (Volný styl), polské (Amatér), italské (Bratr Slunce, sestra Luna), německé (Kdo, když ne my, Alice ve městech), britské (Krvavá neděle), české (Nikdo se nebude smát, Show!), islandské (Smích racků), australské (Rabbit Proof Fence). I přes historickou a zeměpisnou vzdálenost se jejich hrdinové rozhodují vystoupit ze svých zaběhnutých životů a věnovat svou lidskou sílu právě té „své věci“. Připomeneme tak neoblomnost filozofky Hannah Arendt ohledně její teorie o „banalitě zla“, skutečný příběh domorodých australských dívek či irský boj za nezávislost. V programu budou i dva unikátní hudební snímky – islandský Grandma Lo-fi a americký Devil and Daniel Johnston. Nevšední částí programu bude jistě dvojice snímků věnovaná světu skateboardingu – dokument o vzniku tohoto sportu v Americe Dogtown and Z-boys a film Tohle není Kalifornie o tom, jak těžké bylo tento způsob života razit ve východním Německu. Jiný sport – surfování – ve spojitosti s odpovědností za životní prostředí je tématem norského filmu Na sever od slunce z festivalu Jeden svět. Poprvé na festivalu se také objeví výběr světových krátkých filmů festivalu Ishorts.
Svět animovaného filmu nám poodhalí výtvarník Noro Držiak a litoměřická rodačka Denisa Grimmová, kteří představí svůj chystaný projekt. Z festivalu animovaného filmu Anifilm pak bude k vidění pásmo snímků vytvořené přímo festival.
Hostem festivalu bude také jeden z režisérů snímku Čí je moje dítě z dílny České televize, který vyhrál letošní Academia film Olomouc a odhaluje zajímavé otázky na téma genetiky.
Divadelní část filmového programu, kterou chceme upozornit na stálý problém týkající se činohry v Ústí, budou tvořit záznam divadelního představení Činoherního studia Procitnutí jara pořízeného Českou televizí v roce 1995, dále neznámý český film Dvanáct z šedesátých let natočeného podle hry Pavla Kohouta. V sobotu večer již naživo vystoupí Nataša Gáčová v monodramatu Byly jsme tam taky, které je divadelním zpracováním osobní knižní zpovědi Dagmar Šimkové o poměrech v československých komunistických ženských věznicích.
V hudební části programu představíme brněnskou formaci MUCHA – zpěvačku Nikolu Muchovou, kterou doprovodí kapela složená z brněnských alternativních hudebníků, jmenovitě kytaristy Petra Zavadila (Ty Syčáci), multiinstrumentalisty Martina E. Kyšperského (Květy) a bubeníka Štěpána Svobody (Budoár Staré dámy) a skvělého ústeckého bluesmana vystupujícího pod jménem Rohypnol Mississippi Aussig.
V sobotu by neměla chybět již tradiční součást programu Filmového festivalu – němý film s hudebním doprovodem. Letos odhalíme projekt, v rámci něhož Filip Míšek aka Dikolson (ex Khoiba) vytvořil originální soundtrack ke klasické grotesce Putička z roku 1922 od Harolda LLoyda.
Vytvoření hudebního doprovodu k němému filmu si mohou vyzkoušet také sami návštěvníci festivalu. U litoměřického „piána na ulici“ se totiž ve večerních hodinách budou promítat němé filmy. Klavíristé z řad veřejnosti mohou tyto snímky dle libosti hudebně doprovodit.
V letošním roce bude festivalový program více věnován dětem – jsou pro ně připravena dvě speciální hodinová pásma snímků z festivalu animovaného filmu a strhující film Cesta do školy, jehož hrdinové – děti ve věku 8-14 let pocházející z různých kontinentů – jsou zachyceny na svých dlouhých a útrpných cestách do školy. Pro nejmladší návštěvníky bude také přichystáno divadelní představení Patálie pana Paka spojené s výtvarnou dílnou na téma recyklace a třídění a společné bubnování – Spontánní bubnování v podání Hudebně tanečního skupiny Suenneé, které festival symbolicky v Parku Václava Havla uzavře a zároveň ohlásí začátek akce litoměřické knihovny Města čtou.
Jako tradičně se bude festival konat v městském kině Máj, Knihovně K. H. Máchy a Letním kině, které bylo v letošním roce díky drážďanské nadaci arche noVa vybaveno novou technikou a může být díky tomu nedílnou součástí festivalového programu. V neděli se pak připojí také Čajovna Hóra, kde se bude promítat do odpoledních hodin.
Více informací na festivalových stránkách www.fifeli.cz a na stránkách Kinoklubu Ostrov www.kinoostrov.cz.
< Předchozí | Další > |
---|