O březnu se říká celá řada přívlastků, ale pro nás je zajímavý ten jeden: měsíc knihy…Mrkněte na nové literární tipy našeho redaktora Dalibora, který vám připravil přehled zajímavé inspirace k četbě i poslechu.
Stephen King – Čím temnější, tím lepší
Dnes začínáme naprostou novinkou z produkce nakladatelství Beta Dobrovský. Je pozoruhodné, jak rádi se bojíme. Tedy jak rádi se bojíme pod vlivem skvělé četby, případně napínavého filmu. Už méně nás strach láká v reálném životě. A přitom právě tam se odehrávají ta největší dramata. A čím temnější jsou, tím lepší. Povídková sbírka z pera krále hororu přináší tucet nových příběhů, z nichž mnohé navazují, předcházejí nebo čistě jen souvisejí s autorovou předchozí tvorbou. V každém případě se nám do rukou dostává téměř pět set stran napínavé a nezřídka i inspirativní četby, která zcela jistě nenechá nikoho na pochybách, že Stephen King má svým fanouškům stále co říci.
Bernard Minier – Nenávist (audio)
Stalo se oblíbenou zábavou svádět vlastní neúspěchy na všechno a všechny kolem sebe. Zatímco někteří závistivci si svou nenávist dusí doma pod pokličkou, dávají jiní frustraci volný průchod a neštítí se ani těch nejohavnějších činů. Třeba vraždy. To je ve stručnosti hlavní motiv druhého pokračování nové série Bernarda Miniera Lucia. Španělská kriminalistka je na stopě hned dvěma sériovým zabijákům v audioknize, kterou lze najít třeba na portálu Audioteka.cz. Pro mě osobně se Nenávist stala symbolem Minierova literárního mistrovství. Po poměrně rozpačitém románu Na okraji propasti jsem se už trochu bál, jestli se autorova kariéra nevydala po sestupné křivce. Ale naštěstí se vzápětí na trhu objevilo osmé pokračovaní „servazovek“ Oko, které veškeré pochybnosti zase rozptýlilo. Ostatně i Lucia, jakkoli mohla na někoho působit trochu komplikovaně, se nakonec ukázala jako krok správným směrem.
Štěpánka Cimlová, Robert Čapek – Aby škola neškodila
Škola. Pro někoho místo, kam už nikdy nechce ani vstoupit. Pro jiné prostor k rozvíjení vlastních dovedností. A pro další území, na němž mohou vládnout zdánlivě neomezenou mocí. Zkrátka škola může být jak chrámem vzdělání, tak i nelítostným bojištěm. Jak to máte vy? Brožovaná publikace Aby škola neškodila se na titulní stránce prezentuje jako „Průvodce pro žáky, studenty, rodiče a dobré učitele“. Obzvláště ono předposlední slovo je tu důležité, protože jak už vyplývá ze zbytku věty, ostatně stejně jako z názvu, jedná se o obsáhlé zamyšlení nad stavem našeho současného školství. Otočíme-li na další stránku, objevíme ještě jeden podtitul, jenž je možná ještě zajímavější: „Vše, co potřebujete vědět o tom, jak má a nemá vypadat moderní škola“. To vše přineslo nakladatelství Edika, součást skupiny Albatros Media, v říjnu 2024.
Boris Strugackij – Bezmocní tohoto světa (audion)
Superhrdiny a vůbec postavy disponující nadpřirozenými schopnostmi si většinou, díky skvělé mediální propagaci, spojujeme s americkými komiksy a filmovými studii. Už méně se ví o těch z opačné světové strany od nás. A přece tam někde jsou. Alespoň v knihách. O poslední práci, která úsilím rodu Strugackých spatřila svět, tedy o Bezmocných tohoto světa, je velmi těžké napsat něco přiměřené délky. Jedná se totiž o román tak komplikovaný, že vzít si při četbě či poslechu k ruce poznámkový blok a tužku (možná i sadu pastelek nebo fixů) se jeví být víc než na místě. V hrubém rysu se jedná o silně filozoficky orientované dílo, jež se hemží postavami s mimořádnými (rozumějte nadpřirozenými) schopnostmi. Jen na rozdíl od hrdinů studia Marvel nelétají vzduchem, ani nevrhají ohnivé koule, a už vůbec nevystřelují pavoučí sítě. Zato umí poznat budoucnost a díky tomu ji případně natočit zvoleným směrem, ovlivnit počasí, najít hledané předměty, případně otevřít portál k vlastním schopnostem jiného nadaného jedince. Varování: tato audiokniha je i pro nezvyklou interpretaci velmi náročná na poslech, proto bych ji doporučil hlavně skalním fanouškům díla bratří Strugackých.
Fotografie: Dalibor Boubín
< Předchozí | Další > |
---|