Svědectví z Gieádu
Kultura21.cz

Svědectví z Gieádu

svedectviPokračování Příběhu služebnice v audiopodobě přinese opravdu jiný zážitek než kniha, nebo seriál na HBO. Už jen rozvrstvení příběhu do tří vypravěčských rovin a neukojitelnou nutkavost posluchače představovat si, porovnávat a hodnotit, dává těm 14 hodinám poslechu opravdu neopakovatelnou atmosféru. "Musíme všichni táhnout za jeden provaz, nebo na něm budeme viset každý zvlášť. A co když ne?" 


...láká vás anotace.

Čekala jsem tu chmurnou, temnou atmosféru, červené šaty a sametové pláště a ten provaz nad sebou. Několik prvních kapitol jsem se musela zbavovat utkvělé představy Elisabeth Mossové v hlavě a přeladit postupně na hlasy, které se mi nabízely. Tatjana Medvecká jako teta Lydie, s tou bylo asi nejobtížnější se vyrovnat, neb ji mám spojenou s dětskými příběhy a do té drsné výrazné ženy se příliš nehodila. Veronika Khek Kubařová a Eva Josefíková se zhostily dalších rolí a jedinou mužskou roli obsadil Martin Myšička. Když se všechny hlasy promísily, po pár hodinách nastoupilo plné vtažení do děje a na nějaké uvykání si novému už  jsem si ani nevzdechla. Byla jsem v tom..

Nevstupujte do Svědectví s očekáváními...

... a možná ani s příliš zažitou představou Gileádu z románu, filmu nebo seriálu. Uvolnění se do vzpomínek a povídání těchto (staro)nových hlavních hrdinů dává všemu naprosto nový rozměr. Děj je odvoditelný, možná někdy budete tušit, co se stane, přece jen logika a zákony jsou v Gileádu stále stejné. Ale nic to neubírá na napětí a chuti poslouchat dál. 

Chválím snadnou rozpoznatelnost vypravěčů, každý má svůj jiný styl, své nahlížení (což je zásluha autorky románu), a s každou částí tohoto románového dortu si opravdu pochutnáte na úplně jiných odstínech. Husí kůže naskakuje při představě, že zdrojem inspirace autorce, Margaret Atwoodové byl dnešní svět... a to už před mnoha a mnoha lety.  Odkrývají se nám tady nové linie, nová svědectví, děj se nenápadně točí a spojuje zdánlivě nespojitelné.

Čím se liší od Příběhu služebnice?

Příběh je širší, ale také hlubší. Jste více a detailněji vtažení do Gileádu, ale i do sousední svobodné Kanady.

Máte více prostoru přemýšlet o řečeném, protože příliš neovlivňuje pevně daný scénář.

Může vás překvapit závěrečné přednášení, ale tady bych řekla, že stačí si dát čas - a znovu prožít Svědectví a poté si tuto část pustit znovu. 

Titul "román roku" si určitě tato kniha zaslouží, tím více, že byla psána až po Příběhu služebnice a autorka dokázala, že pokračování umí být lepší než první excelentní dílo. Pojala ho jinak, lépe, hlouběji, jako by plně využila svět, který již jednou stvořila.

A který, přejme si, nikdy nebude reálný.

ohb Svedectvi

Audiokniha: Svědectví

Autor: Margaret Atwoodová

Vydavatel: OneHotBook

Produkce: Martin Pilař

Režie: Jitka Škápíková

Vydání: 2020

Hodnocení: 100 %

www.onehotbook.cz/audioknihy/svedectvi/Související články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Režisérka Eva Toulová: „Tvorba filmu je vždycky risk.“

Toulova 200Eva Toulová je mladá česká režisérka, spisovatelka a výtvarnice, která se dnes věnuje převáženě režii. Má na kontě několik knížek, za sebou celovečerní film Šťastná, dokument Camino na kolečkách a jejím posledním počinem je film Jak se moří reviz...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Čtěte také...

Syrová brazilská samba, pohádky čtené herci i dopisy generálnímu řediteli povodí

pohadkovnik perexDvacet let slaví Tam-Tam Batucada, která v Česku proslavila brazilskou sambu v syrové podobě, nikoli poevropštělou. Rozdíl je asi takový, jako když si dáte asijské jídlo v Praze nebo v Hanoji. Obojí je výborné, ale...


Literatura

Laurie R. Kingová: Holmesova učednice

holmes200„Co je to za člověka, který vlastní šuplík plný knírů a plnovousů? Nebo polici přetékající parukami? Byla tu bujná rudá kštice, ulízaný černý účes i dámské blonďaté kudrliny – vystavené na stojáncích vzdáleně připomínaly řadu hlav naražených na ...

Divadlo

4 aktéři, 3 verze, 2 manželské páry a 1 nepovedený večírek

3verze perexKaždý z nás si jistě stačil hned několikrát za svůj život položit otázku: „Co by se stalo, kdyby …“ Stačilo by totiž jedno jediné odlišné slůvko či gesto a vývoj celé situace by okamžitě nabral zcela jiné tempo a směr. Pokud vá...

Film

Odvaha je jediným životním měřítkem, když něco opravdu chceme, uděláme cokoliv

Milovana

Dnes vám nabídnu tip na starší švédský kousek Till det som är vackert, u nás uvedený pod názvem Milovaná. V hlavní roli zde uvidíme Alicii Vikander - tento snímek jí otevřel dveře do světa filmu a upozornila jím na sebe. Za roli Katariny byla ocen...